Zatékání do koupelny

Vložil Jirka (bez ověření), 16. Říjen 2011 - 17:56 ::

Už asi 3 měsíce nám zatéká do koupelny (strop a jedna stěna). Bohužel se jedná o stěnu, která je na rozhraní dvou bytů a oba sousedi nad námi tvrdí, že u nich je sucho (vizuálně potvrzeno, nechali nás nahlédnout pod vanu atd.). Sousedé z pochopitelných důvodů nechtějí rozbourat své zrekonstruované koupelny a tak jsme požádali o kamerové prověření odpadů. Toto bylo prozatím provedeno jen u jedněch z nich, kde nebyl nalezen výraznější problém (kromě určitých usazenin v jednom místě). Navíc je prý teoreticky možné to, že voda může zatáket mezi panely z vyšších pater a u nás to prostě proteče ven. Po 3 měsících neustálého sledování a informování „zase máme mokro“ a „u nás je sucho“ už nevidím jinou možnost, než celý problém řešit občansko právní cestou. Pochopitelně nemám zájem dělat si zlou krev mezi sousedy, doposud jsme vždy vycházeli korektně. Chápu i jejich postoj, kdy nemají zájem zbytečně si rozbourat vlastní koupelnu, aniž by věděli, že je skutečně problém u nich. Nicméně potřebuji, aby se problém vyřešil. Prosím o radu, jak postupovat. Děkuji

  • havárie
  • zatékání

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 18. Říjen 2011 - 10:07

Pane Jirko,

Voda k Vám přitéká přes společnou nosnou stěnu, která je ve správě SVJ. Jak se tam dostala Vás nemusí zajímat. Není vyloučeno, že vytéká ze společného potrubí.

Nechcete-li jít do přímého konfliktu se sousedy, nechť to na Vaši žádost řeší Stavební úřad. Nechejte si provést rozbor protékající vody.

  • Nalezne-li se bakterie E. coli, jde o protékající odpad z WC a hygienickou závadu, která musí být okamžitě odstraněna.
  • Nalezne-li se na vlhkém místě plíseň, jde opět o hygienickou závadu.

V obou případech Stavební úřad uloží spoluvlastníkům domu, aby závadu odstranili. Jak to bude technicky provedeno není Vaše věc. Nebude-li závada odstraněna v přiměřené lhůtě, můžete požadovat finanční kompenzaci od SVJ, které je ze zákona správcem domu.

lake

Vložil Jirka1 (bez ověření), 18. Říjen 2011 - 7:29

Dobrý den,

děkuji všem za odpovědi. Můj problém je v tom, že nevím, jak najít viníka. SVJ nechalo provést kamerovou kontrolu odpadů, žádná prasklina nalezena nebyla. Sousedé žádné kontroly na vlastní provádět nechtějí. To je také důvod, proč jsem psal, že nevidím jinou možnost, než postupovat občansko právní cestou. Rád bych se tomu vyhnul, ale opravdu nevím, jak jinak najít viníka a dosáhnout vyřešení problému. Poradíte, prosím?

Díky

Vložil Votočka, 17. Říjen 2011 - 8:39

Pane Jirko,

na soudy se vykašlete, ty nic v tomto případě nevyřeší.

Podle popsaného z praxe soudím (úvaha), že příčinou zatékání nebudou přívodní ani odpadní stoupačky, nýbrž klasické zatékání v paneláku, kde voda teče proti logice, fyzice a přírodním zákonům. Požádejte „správce“, aby zjednal nápravu na „náklady domu“. Příčinou může být:

zatékání dešťosvodem, vnějšími spárami mezi panely, střechou, okny, dveřmi, apod.

Co se týká odpadů, uvědomte si, kde jsou Vaše odpady a kde sousedů. Pokud jste ve stejné šachtě, tak zkontrolujte ve svém bytě, zda nemáte mokro tam a to na stropě nebo podlaze. Pak bych nevylučoval ani ty odpady a přívody.

Vše by však mělo být v režii shora popsané. Teprve ve chvíli, kdy by bylo nezvratně prokázáno, že za to mohou sousedi, tak bych po mich vynaložené prostředky požadoval. Mám však za to, že tomu tak nebude.

Votočka

Vložil Jandus (bez ověření), 17. Říjen 2011 - 7:52

Problem se evidentne tyka spolecnych casti domu. Pozadejte proto o opravu SVJ, nebo druzstvo – z Vaseho sdeleni neni jasna pravni forma.

Vložil Krupp, 17. Říjen 2011 - 8:07

Pane Jandusi, co by podle Vás mělo opravit SVJ? My máme podobný problém. Jednomu majiteli zatéká. Nad ním je terasa ve vlastnictví jiného majitele. Tento majitel se brání jakýmsi posudkem experta. Podle jeho názoru by mohlo zatékat dilatační spárou. Ta je však mezi dvěma byty a do druhého nezatéká. Rádi bychom problém řešili, ale dokud nebudeme vědět odkud skutečně zatéká, jsme bezradní. Domnívám se, že míč je na straně toho, k němuž zatéká. Musí najít viníka a po něm chtít opravu i náhradu nákladů za hledání viníka. Mrzí mne, že jsem nemohl lépe pomoci.

Jirka

Vložil sos (bez ověření), 18. Říjen 2011 - 7:53

Někdo má zkrátka špatně udělanou koupelnu.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".