zásadní rozdíl

Vložil falcoe, 28. Říjen 2011 - 6:13 ::

Chtěla bych vědět, jaký je zásadní rozdíl v družstvu vlastníků bytů a společenstvím vlastníků bytů. Máme schválenou privatizaci a v příštím roce se má uskutečnit. Na schůzi se dohadujeme, jakou formu zvolit. Jedná se o celý dům cca 18 bytů i s pozemkem. Díky za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil jana rychla (bez ověření), 6. Srpen 2016 - 16:05

    Tento rok nám byly prodány byty (i když byty nekoupili všichni nájemnící)do osobního vlastnictví.Nyní jsme zjistili jaké nevýhody to přináší.Dá se nějak od svj odstoupit a utvořit družstvo? Děkuji

    Vložil Pavel, 29. Říjen 2011 - 16:51

    Ty stránky jsou několik let neudržované a s chybami. Např.:

    „Společenství vlastníků jednotek
    •K zajištění úvěru banky většinou požadují podpis ručitelského prohlášení jednotlivých vlastníků nebo zřízení zástavního práva k bytovým jednotkám (vlastník za závazek společenství ručí až do výše svého podílu na společných částech domu a pozemku).“

    Banky nepožadují do velikosti úvěru 0,2 až 0.3 mil. Kč/ na jednotku ručitelské prohlášení nebo zřízení zástavního práva.

    Na tomto webu je nejcennější adresa bydlime.com :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Pavel, 29. Říjen 2011 - 1:40

    Falcoe,

    za zásadní rozdíl považuji právní úpravu.

    Družstvo je poměrně dobře popsáno v ObchZ, bytová družstva mají dlouhou tradici, bohatou literaturu a judikaturu.

    SVJ se musí řídit nejasným a sporným paskvilem ZoVB, existují s právní subjektivitou pouze od 1.7.2000 a je to znát. Zmatení soudci potom vydávají vadné rozsudky.

    Pokud budete kupovat dům od obce tak doporučuji jednoznačně družstvo, dům opravit a pak teprve důkladně zvážit, zda polezete do SVJ.

    V družstvu se jednodušeji rozhoduje o mnoha věcech. V družstvu se nemůže stát, že si nájemník z bytu udělá ubytovnu pro cizojazyčně mluvící dělníky. V družstvu lépe vymůžete pohledávky etc.

    Družstvo slouží především těm, kteří chtějí „pouze“ bydlet. SVJ je výhodnější pro ty, kteří chtějí s bytem nějak nakládat. Zastavit ho, prodat ho, pronajímat ho bez ohledu na sousedy.

    Pokud by došlo k nejhoršímu, tak v družstvu Vám zůstane alespoň nájemní smlouva. V SVJ můžete přijít i o vlastní byt.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil G.X, 28. Říjen 2011 - 10:31

    Především se domnívám, že označení družstvo vlastníků bytů je chybné.

    družstva se nejedná o vlastnictví bytů jednotlivci, nýbrž o vlastnictví domu jako celku družstvem-právnickou osobou. Budete nájemci družstevních bytů a zároveň členy družstva.

    V případě společenství vlastníků se každý stane vlastníkem svého bytu. Vzniklé SVJ bude „pouze“ servisní oganizací za účelem správy domu.

    Popravdě řečeno není jisté, v jaké roli vystupujete a o jaké schůzi čeho se zmiňujete. Oba vedené dva způsoby privatizace jsou totiž možné, ale rozhodnutí, který z nich bude použit, téměř jistě nebude na nájemcích bytů, ale suverénním rozhodnutím privatizátora tzn. nejspíše obce.

    G.X.

    Vložil Clever (bez ověření), 28. Říjen 2011 - 14:14

    může být i tato nabídka: „Sami se rozhodněte, co vám bude víc vyhovovat“.

    Pak má dotaz jistě smysl. Detailní odpověď je ovšem poměrně komplexní. Stručně se dá říci, že pozorováním z dálky žádné zásadní rozdíly neuvidíte.

    Sám jsem zažil obě formy, a to v témže domě (panelák 80 bytů). Z vlastní zkušenosti mohu říci, že přechodem na SVJ žádná velká pozorovatelná změna pro většinu z nás nenastala. Pokud nemáte dluhy a ani je nechcete v budoucnu dělat, tak je skoro jedno, jakou formu zvolíte.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 28. Říjen 2011 - 20:21

    Clever nevidí velké rozdíly, já vidím rozdíly zásadní.

    Družstvo je majitelem celého domu i jednotlivých bytových/nebytových jednotek, v družstvu se rozhoduje podle stanov družstva. Člen družstva má byt pouze v nájmu.

    Při SVJ je vlastník skutečně majitelem bytové/nebytové jednotky. SVJ rozhoduje pouze o společných částech, rozhoduje se podle ZoVB a podle stanov.

    Vložil Clever (bez ověření), 29. Říjen 2011 - 0:41

    Zapomněl jste si položit otázku, komu patří družstvo a kdo je tedy de facto vlastníkem bytů. Člen družstva rozhodně není pouhým nájemcem bytu.

    Vložil Dušan, 28. Říjen 2011 - 21:19

    Napadají mně některé další významné či méněpodstané rozdíly.

    Člen družstva není povinen platit z bytu daň z nemovitosti. Tu platí jako vlastník družstvo.

    Hlasování v družstvu – každý člen nájemník bytu může mít 1 hlas bez ohledu na velikost bytu.

    Není-li na členské schůzi přítomna nadpoloviční většina, lze dle stanov vzápětí uskutečnit usnášeníshopnou náhradní schůzi i při menšinové účasti.

    Jestliže bude na bytové družstvo prohlášen konkurs, dům i byty ve vlastnictví družstva se stanou součástí konkursní podstaty, a tím může být členům družstva vlastně prodána „střecha nad hlavou.“ Konkursem navíc dojde k zrušení družstva a členové družstva ztratí výsady uvedené ve stanovách. Je proto vhodné velmi bedlivě sledovat hospodaření družstva, neboť jeho předlužení či platební neschopnost může být pro jeho členy doslova osudná.

    Vložil J.K. (bez ověření), 28. Říjen 2011 - 10:06

    •společenství vlastníků jednotek – je právnickou osobou, kterou tvoří majitelé bytů. Od bytového družstva se společenství vlastníků liší v tom, že jednotliví majitelé nejsou v nájmu společenství, nicméně i tak platí dohodnuté měsíční částky na opravy domu, služby apod. Vlastník bytové jednotky může svůj byt podle svého uvážení užívat, pronajmout anebo jej prodat, aniž by musel mít předem souhlas ostatních členů společenství anebo jim musel byt nabídnout přednostně ke koupi.

    •bytová družstva – družstvo tvoří členové, již mají každý určitý podíl na majetku družstva – tedy byt a podíl na společných prostorách domu. Hlavním orgánem bytového družstva (a také jediným, pokud má méně než 50 členů) je členská schůze a statutárním zástupcem je předseda. Chce-li někdo převést svá členská práva a povinnosti v bytovém družstvu, tzv. „prodat podíl“, může tak učinit i bez souhlasu orgánů družstva, kterým toto pouze oznámí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".