Zápočet smluvní pokuty proti pohledávce, lhůta na reakci

Vložil sova, 15. Srpen 2011 - 8:48 ::

Revitalizovali jsme bytový dům, byla dohodnuta částka za práci a smluvní penále z prodlení. Práce nabraly skoro rok zpoždění, teď je už dva měsíce převzato a doděláno.

Do dohodnuté částky zbývá doplatit cca 330 000 Kč. Penále jsme napočítali cca 300 000 Kč. Udělala jsem návrh na vyrovnání, mailem, navrhla schůzky, bez reakce. Zatím nedošla žádná faktura. Neberou mi telefony.

Pošlu jim doporučeně výzvu na uhrazení penále spolu se žádostí, aby bylo smluvní penále započítáno oproti případným pohledávkám vůči nám. A návrh na vyrovnání taky doporučeně.

A teď konkrétní otázka. Musí mi dodavatel písemně potvrdit souhlas se zápočtem? Akceptaci penále? Předepisuje zákon lhůty, že když se výzva nezpochybní do …, tak se to považuje za akceptované?

Nechci, aby nad námi do nekonečna visela hrozba, že najednou dodavatel pošle fakturu na 330 000,– a dostane nás na nějaké právnické kličky.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil rys, 16. Srpen 2011 - 10:31

    V SVJ bývá zvykem, že při objednání si díla, si současně nechá statutární orgán předložit nabídku a návrh smlouvy o dílo. Firmy předloží zpravidla návrh smlouvy podle obchodního zákoníku a výbor SVJ to mnohdy ani neregistruje a schválí. Pak bývá zpravidla problém (záruční doby, vymáhání vad, rozhodci místo soudů, atp). Pro firmy je Obch.zákoník podstatně výhodnější oproti občanskému zákoníku. SVJ by mělo uzavírat smlouvy podle občanského zákoníku, je to pro SVJ zpravidla a obecně výhodnější. SVJ není právnickou osobou zřízenou za účelem zisku a dokonce má tuto realitu zakotvenu i v § 3 zákona o vlastnictví bytů. No a podle toho, co v dané věci podle uzavřené smlouvy je zakotveno a dle toho, čím se smlouvou neupravené věci řídí, lze odpovědět na jakoukoliv i tuto otázku.

    Vložil Xylofon (bez ověření), 15. Srpen 2011 - 16:08

    Dobrý den,

    podle §580 a další ObčZ, je započtení jednostranný právní akt, který platí v momenu, kdy jedna strana učiní úkon směřující k započtení, pokud dodrží omezení dané zákonem nebo dalšími domluvami (jako např. dohodou o výčtu věcí, které se případně započítávat nebudou, atd). Defacto lze provést započtení i proti nesouhlasu druhé strany – stačí jen doručit druhé straně oznámení o započtení.

    Účinky započtení jsou zpětné (ex tunc). Pohledávka dříve splatná tak zaniká započtením k okamžiku splatnosti pohledávky splatné později. Není rozhodné, kdy byl projev směřující k započtení učiněn.

    Vzhledem k tomu, že lze proti sobě započíst mj. jen splatné pohledávky a já nikde nenašel informaci o tom, kdy je splatná smluvní pokuta, pozor na tohle. Podle selského rozumu – splatná smluvní pokuta je v okamžiku vyčíslení, tedy uplatnění u protistrany. Ale tohle ať potvrdí někdo, kdo se v této problematice vyzná lépe.

    Spíše si ohlídejte faktickou část s výší pokuty, aby se protistrana nemohla obrátit na soud s žádostí o snížení nepřiměřeně vysoké pokuty, pokud prokáže i další důvody (viz rozhodnutí NS ČR ze dne 14.10.2009, sp. zn. 31 Cdo 2707/2007, potvrzené rozhodnutím NS ČR ze dne 22. února 2011, sp. zn. 23 Cdo 4286/2009).

    X.

    Vložil svjvmt, 15. Srpen 2011 - 19:18

    a nemělo by se postupovat podle ObchZ, když se jedná o právnické osoby?

    Vložil Xylofon (bez ověření), 16. Srpen 2011 - 5:48

    s dovolením budu pouze citovat učebnici základů práva:

    Obchodní zákoník ve vztahu k občanskému zákoníku představuje zvláštní zákon, který upravuje zvláštnosti projevující se v oblasti podnikání a obchodu..Vzájemný vztah obou zákoníků pak je vztahem speciálního právního předpisu k předpisu obecnému. Občanský zákoník má podpůrnou působnost pro vztahy, které se podle obecného vymezení řídí obchodním zákoníkem

    To znamená, že pro vztahy, které jsou předmětem úpravy obchodního zákoníku má úprava v něm obsažená přednost před úpravou obecnou v zákoníku občanském. Teprve v případě, že obchodní zákoník některou otázku neupravuje komplexně, nebo ji neupravuje vůbec, řídí se i vztahy v oblasti podnikání a obchodu občanským zákoníkem a dalšími občanskoprávními předpisy.

    Vložil tpd, 15. Srpen 2011 - 11:59

    no na první pohled to vypadá samozřejmě zcela jasně…pokud to vše…tedy smluvní pokutu…smluvně ošetřenou…tak se není čeho obávat…pošlete jim doporučený dopis ve kterém vše rozklíčujete s odvoláním na uzavřenou smlouvu…a to je celé…pokud nedodají fakturu na zbytek částky kterou máte doplatit…tak není třeba platit nic…není na základě čeho (faktury)…ale je to samozřejmě subjektivní pohled…viděn optikou „selského rozumu“…je důležité co máte napsané ve smlouvě…a to by bylo rozhodující i u případného soudního sporu…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".