zánik občanského sdružení (SVJ)

Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 19:05 ::

Dobrý den,jsme občanské sdružení vlastníků domu o 18-ti bytech, které vzniklo v roce 1996. V roce 2004 jsme převedli 17 bytů do osobního vlastnictví a založili Společenství vlastníku. Teď jsme prodali 18-tý byt do osobního vlastnictví a chtěli bychom občanské sdružení zrušit, protože není důvod aby dále existovalo. Jak máme postupovat, chceme-li zisk z prodeje bytu rozdělit mezi jednotlivé členy sdružení podle jejich podílu. Myslím si že jako sdružení, které vlastní byt déle jak 5 let jsme od daně z příjmu osvobozeni. Jak je to ale s daní, když vyplatíme získanou částku mezi členy sdružení? Budou muset jednotliví členové daň z příjmů zaplatit? Díky za odpověď AP

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 5. Leden 2008 - 12:46

    Vážený AP, kde vzalo občanské sdružení finanční prostředky pro nabytí domu o 18 bytech v r.1996?

    Jsou-li finanční prostředky občanského sdružení získány od uživatelů bytů v roce 1996, měl být proveden beplatný převod bytů do osobního užívání. Občanské sdružení nepodnikalo a jakékoliv opravy domu jako celku jsou uskutečňovány z příspěvků od uživatelů bytů.

    Od r.2004 je tedy nutné rozlišovat „Společenství vlastníků“ a „Občanské sdružení“. Občanské sdružení jako nezisková právnická osoba, která vlastní jednotky v domě, je členem „Společenství vlastníků.“

    Vážení, asi si vše k převodu a správu děláte sami bez hlubší znalosti věci. Mě-li jste se poradit dříve. Nyní doporučuji navštívit finančního a daňového poradce. Bez vašich písemných podkladů o vlastnictví a usnesení schůzí obou právních subjektů nelze na dálku radit.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 7. Leden 2008 - 13:18

    Díky za odpověď. Asi jsem se špatně vyřádřil. Měl jsem napsat byli jsme Občanské sdružení o 18-ti bytech, od 2004 vlastníme pouze jeden. Když jsme začínali s odkupem bytů od města byla městem stanovena podmínka odkoupení všech bytů v domě jinak by se koupě bytů neuskutečnila. Jelikož jeden nájemník neměl o koupi bytu (vlastně podílu na domě) zájem, složili se zbývající nájemníci na koupi jeho podílu. V r.2004 jsme se ale rozhodli převést byty do osobního vlastnictví. Samozřejmě jsme možnost odkoupit byt,na který jsme se v 1996 složili nabídli i nájemníkovi. Ten ale opět odmítl. Od té doby jsme se snažili byt prodat, protože nám přišlo nesmyslné udržovat existenci Obč.sdružení kvůli jednomu bytu. Teď se nám to konečně povedlo. Jen nám není jasné jak je to s daněmi z prodeje bytu. Jinak nám vše potřebné (kromě oprav domu, ty si zajišťujeme sami) vede a zařizuje realitní kancelář včetně účetnictví. Na daňového poradce se samozřejmě obrátíme, ale z minulých zkušeností vím že ne vždycky poradí správně. AP

    Vložil Pavel, 5. Leden 2008 - 21:22

    Asi máte daňový problém.

    Prodej bytu samozřejmě osvobozen není, asi si to pletete s § 4/1/b ZDP, ale ten platí pouze, když byt prodává po 5 letech fyzická osoba. Prodej bytu musí zdanit občanské sdružení.

    Také doporučuji vyhledat daňového poradce.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 7. Leden 2008 - 13:27

    Dík za upozornění

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".