Založení SVJ - PROHLÁŠENÍM VLASTNÍKA RUŠÍ SE ČLENSTVÍ V BYTOVM DRUŽSTVĚ ?

Vložil Hlaváček (bez ověření), 2. Prosinec 2018 - 16:18 ::

Nevím jak na to – do r. 2002 jsme byli členové bytového družstva. Dne 8.2.2002 jsme založili samostatné SVJ,které je registrováno na katastru a KS Brno. V současné době nám provádí správu domu bytové družstvo, kde jsme byli členy. Činnost družstva prakticky spočívá ve vedení účetní agendy.Musíme uzavřít písemnou dohodu, že nejsme členové družstva ?
Hlaváček

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil MiraJakl (bez ověření), 6. Prosinec 2018 - 14:09

  Jak se postupuje při založen SVJ s penězi, které zůstaly na účtu Sdružení vlastníků jednotek? Převádí se nebo vypořádají?

  Děkuji za odpověď

  Vložil @ (bez ověření), 2. Prosinec 2018 - 16:31

  Ne, smlouvu o některých činnostech nebo o správě domu zavírá s byt. družstvem svj. Členství v BD se taky neruší automaticky. Členství zaniká podle stanov. Když nevlastníte družstevní podíl můžete z družstva taky vystoupit. Mrkněte do stanov družstva.

  Vložil Hlaváček (bez ověření), 2. Prosinec 2018 - 18:03

  – STANOVY SBD – Zánik členství ,členství zaniká převodem družstevního podílu.
  Domnívám se, že družstevní podílové vlastnicví skončilo převodem bytů do osobního vlasnictví,takže se nemusí písemně rušit členství v SBD.

  Vložil @ (bez ověření), 3. Prosinec 2018 - 9:04

  No to jo, když převedete svůj podíl na někoho jiného, když tzv. „prodáte družstevní byt“, tak vaše členství zaniká. Ale hledejte ve stanovách, jak je to s členstvím v případě převodu bytu do vlastnictví.

  Vložil tázající (bez ověření), 6. Prosinec 2018 - 4:36

  Při převodu bytu z BD do vlastnictví členství většinou nezaniká. Ve stanovách bytového družstva máte stanovenu výši základního členského vkladu v BD. Dříve tento vklad byl cca 3.000,–Kč. Při prováděných převodech z BD do vlastnictví BD většinou odsouhlasila ve stanovách snížený základní členský vklad např.jen ve výši cca 100,– Kč, aby dosavadní členové bytového družstva nadále byli členy tohoto BD i po převodu bytů do vlastnictví. Tím si totiž svaz BD zajišťuje, aby nadále i vlastníci bytů platili příspěvky do svazu i jako členové bytového družstva. Tím samozřejmě členové BD ručí i za závazky BD. Proto je potřeba (pokud nadále nechcete být členem BD) zaslat doporučeně s dodejkou (nebo v podatelně BD) žádost, resp. sdělení, že od určitého data (v souladu se stanovami BD) vystupujete z BD. Tak Vám zanikne členství v souladu se stanovami BD a nemusíte už platit ani roční příspěvky na provoz BD. Co se týká skutečnosti, že většinou, než se převedou všechny byty z družstva do vlastnictví jednotlivých členů vzniklého svj, že nadále správu dělá BD, tak to není problém, protože již BD u nepřevedených bytů figuruje již jen jako jeden ze členů svj, který ale vlastní více bytů. Pro všechny v bytovém domě ve vzniklém svj platí už jen stanovy tohoto svj. U těch vlastníků, kteří nezažádali o vystoupení z BD a současně jsou i členy svj platí jak stanovy svj, tak stanovy BD. U převodu „prodej družstevního bytu“ samozřejmě Vaše členství v BD zaniká, protože s převodem bytu, převádíte i svůj základní členský vklad, pokud stanovy BD neumožňují i jiné alternativy. Snad je to srozumitelné vysvětlení. Vždy je potřeba hledat vysvětlení ve stanovách BD a následně ve stanovách svj.

  Vložil ZET2 (bez ověření), 6. Prosinec 2018 - 12:03

  Základní členský vklad se převodem jednotky do vlastníctví automaticky nepřevádí, ale musí se vypořádat, pokud nebyl použit na výstavbu domu. Členství nezaniká, pokud má člen majetkovou účast v BD, např. ZČV.

  Vložil tázající (bez ověření), 8. Prosinec 2018 - 12:53

  Samozřejmě, to plyne ze čtvrté věty, mého příspěvku, na který ZET2 6.prosince v 12.03 reagujete. Proto družstva snižují základní členský vklad na 100,– Kč, aby tuto částku družstevníci nepožadovali vrátit a přitom bylo zajištěno nadále členství u původního vlastníka BD a tak i nadále vlastníci bytů a současně členové BD museli hradit roční/měsíční příspěvky svazu BD.

  Vložil 007 (bez ověření), 3. Prosinec 2018 - 6:19

  Neumíš vypnout Caps Lock?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".