Založení SVJ navzdory bytovému družstvu

Vložil Josef Bukovský, 29. Červen 2018 - 22:26 ::

V našem „paneláku“ je 99 družstevníků a členská schůze je svojí nadpoloviční většinou zatím proti krokům, které by vedly k založení SVJ. Začal jsem postupně zjišťovat zájem družstevníků o převody do soukromého vlastnictví a založení SVJ a po krátké době eviduji 30 družstevníků, očekávám, že se dostanu až na 40% zájem. Protože mě zajímá

  1. zda mám šanci SVJ založit i s menší než nadpoloviční většinou družstevníků,
  2. kde případně hledat podklady, ze kterých můžu vycházet (které části kterých zákonů uvedenou problematiku upravují, zda existují nějaká stanoviska nebo případové studie, ze kterých lze vycházet) a
  3. máte-li někdo konkrétní zkušenosti s podobným případem,

žádám vás tímto o vaše názory. Děkuji za vaše konstruktivní odpovědi.

  • družstvo->svj

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Anonymousssa (bez ověření), 1. Červenec 2018 - 16:01

Pane Bukovský, nevīm co si od zmęny družstva na svj slibujete. U nás jsme se nechali oklamat a tak máme svj. Zmęnu iniciovali 2, kteřī nynī pronajīmajī své byty cikánűm na dávkách. Podrobnosti jak to tu vypadá nemusīm psát. Nic s tīm bordelem co tu dęlajī nezmůžeme. V družstvu by to nebylo možné. Také chcete pronajīmat byty cikánűm na dávkách?

Vložil Pavel, 30. Červen 2018 - 7:42

Josefe,

ad1) dům patří družstvu, nejvyšším orgánem družstva je členská schůze, která rozhoduje většinou, z toho vyplývá, že menšina nemůže přehlasovat většinu, že odebere část majetku patřící družstvu

ad2) převod majetku družstva je v ZOK a založení SVJ v NOZ. Žádnou případovou studii neznám. Na internetu je ale spousta nabídek různých realitek a advokátů, jak je výborné přejít na SVJ. Cudně zatajují, jaké problémy, které lze řešit v družstvu, budou neřešitelné v SVJ. Jde jim pouze o jejich business

ad3) osobně znám několik subjektů, kde v jednom domě jsou družstvo a SVJ, nebo ještě hůře, kde je několik bytů ve vlastnictví jednotlivců a SVJ nevzniklo. To je velmi nepřehledná situace jak z hlediska práva, účetnictví i daní.

Jako předseda představenstva bytového družstva a předseda výboru SVJ dlouhodobě publikuji svůj názor, že vlastnictví bytu v SVJ je výhodnější pro osoby, které chtějí s bytem (byty) podnikat. Na druhé straně bydlení v družstvu je pro osoby, které chtějí „pouze“ bydlet, výhodnější, než bydlení v SVJ.

Hezký den!

Pavel

Vložil Pavel II (bez ověření), 4. Červenec 2018 - 0:06

Ten drobný rozdíl mezi vlastníkem a nájemníkem Vám uniká proč?

Vložil Pavel, 4. Červenec 2018 - 8:36

Pavle II,

předsedu představenstva družstva dělám více než 20 let, předsedu výboru SVJ dělám více než 10 let.

Proto si ješitně myslím, že mi rozdíl mezi vlastníkem a nájemníkem neuniká.

A proto opakovaně tvrdím, že vlastnictví bytu v SVJ je výhodnější pro osoby, které chtějí s bytem (byty) podnikat. Na druhé straně bydlení v družstvu je pro osoby, které chtějí „pouze“ bydlet, výhodnější, než bydlení v SVJ.

Můžete se vyjádřit k tomuto mému tvrzení, nebo budete pouze bez důkazů či argumentů soudit, že mi něco uniká?

Pavel

Vložil Žák 1. obecné (bez ověření), 4. Červenec 2018 - 17:33

„mi rozdíl mezi vlastníkem a nájemníkem neuniká.“

Můžete tu ten rozdíl ve vší stručnosti nadhodit? Pro nás?

Vložil alfaplus (bez ověření), 4. Červenec 2018 - 14:18

Pavle, můžete si tvrdit co chcete. To tady nakonec děláte imrvére. Ovšem nemůžete si myslet, že všichni budou skákat podle vás.

Vložil alfaplus (bez ověření), 4. Červenec 2018 - 14:35

Tedy všichni co mínusují se podle vás dávno řídí. Já to tedy nebudu a předpokládám, že tady nejsem sám. Máte merklovský komplex.

Vložil tečka (bez ověření), 30. Červen 2018 - 9:38

Váš názor, že vlastnictví bytu v SVJ je výhodnější pro osoby, které chtějí s bytem podnikat je naprosto scestný. A pořád si melete tu svou písničku. Co je na tom družstvá výhodnějšího? Pro vás jako předsedu družstva asi to, že lidi můžete lépe ovládat. Nic jiného v tom nevidím.

Vložil Dvořák (bez ověření), 1. Červenec 2018 - 5:03

Než Vám pan Pavel odpoví (bude-li se mu na takový komentář chtít odpovědět), můžete prosím zkusit napsat Vaše porovnání SVJ a družstva?

Vložil wilda99, 30. Červen 2018 - 11:33

Zkuste hledat podmínky převodu bytů BD na SVJ ve stanovách. Některá družstva vznikla v rámci privatizace obecních bytů se závazkem založit do určité lhůty SVJ (odprodat byty zájemcům). Alespoň něco takového vyplývá i ze zdejší diskuse. Zkuste hledat. Např.

www.portalsvj.cz/…toveho-fondu

Na internetu jsou např. tyto odkazy

www.magazinvybor.cz/…d-bd-na-svj/

www.sbd-trinec.cz/…znik-svj.php

http://radceprovasinemovitost.cz/…vlastnictvi/

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".