Založení SVJ

Vložil jiri dubsky, 26. Červen 2007 - 13:54 ::

Dobrý den, jsme nájemníci v panelovém domě o 69 b.j., který je v majetku města. Město rozhodlo o odprodeji tohoto domu nám, jako nájemníkům, avšak jako celek a pouze právnické osobě. Je možné pro tento účel založit SVJ jako právnickou osobu, která bude městu partnerem pro uzavření kupní smlouvy? Děkuji za radu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 26. Červen 2007 - 14:53

    Jak už je uvedeno níže, SVJ vzniká ze zákona a vy pro jeho vznik nesplňujete požadované předpoklady. Budete muset založit nějakou právnickou osobu (družstvo, společnost s ručením omezeným, akciovou společnost) a tato pak dům od města koupí. Vím, že v některých městech bylo umožněno se „přifařit“ k již existujícímu družstvu a to od města dům koupilo. Hodně úspěchů v cestě do neštěstí :-)

    Vložil jiri dubsky, 27. Červen 2007 - 5:17

    Děkuji všem za odpovědi, ale právě družstvo,s.r.o ani akciovku se nám k tomu nechce zakládat, napadlo mě tedy, jestli třeba forma sdružení jako právnické osoby by byla možná,jestli s tím má někdo zkušenosti. Družstvo stávající nás pod svá křídla nechce..30let panelák a nic se do něj neinvestovalo..ani se jim nedivím. My však bydlet chceme a musíme do toho rizika jít, než nás koupí nějaký vykutálenec a budeme za chvíli na ulici. Děkuji všem. Jirka

    Vložil HonzaT, 27. Červen 2007 - 5:55

    Každá obec, která privatizuje svůj majetek má schválena určitá pravidla pro prodej domů a v nich bývá i určeno, jaká právnická osoba má být za tímto účelem vytvořena. Podívejte se na webové stránky příslušné obce a najděte si tyto pravidla.

    Vezmu jako příklad MČ Praha 4 – tam mají určena že se má jednat o družstvo nebo s.r.o. Zpočátku 90.let se za tímto účelem zakládaly hlavně s.r.o., protože paradoxně založení a fungování s.r.o. bylo v té době jednodušší než družstvo. V dnešní době se zakládají téměř výhradně družstva, protože dnes je tomu úplně naopak – fungování dužstva je pro tento účel daleko jednodušší a pružnější.

    S tím sdružením zkušenost nemám, ale problém by podle mě byl, že sdružení nemá žádnou právní subjektivitu a nemá tedy způsobilost k žádným právům a povinnostem.

    Mimochodem – co máte proti družstvu?

    Vložil jiri dubsky, 27. Červen 2007 - 7:23

    Zastupitelstvo právě v pravidlech udalo jako podmínku" prodej do vlastnictví právnických osob ( družstev nebo společenství vlastníků) založených k tomuto účelu stávajícími nájemci ". SVJ je tedy již tady jako nesmysl. Ale jedná se o dva paneláky a my bychom chtěli jít sólo jako jeden objekt a zakládat na to dvě družstva je zas neekomomické a navíc každé družstvo bude zadluženo úvěrem na nákup. Náš objekt ale je schopen zaplatit ze svého podstatně víc a nemusí se tolik zadlužit. Rádi bychom získali byty do osobního vlastnictví co nejrychleji. Podle § 18–20 OZ je i sdružení právnickou osobou, tak jsem si myslel…jinak proti družstvu nemám nic. Díky za názor a zdravím. Jirka

    Vložil Pavel, 27. Červen 2007 - 7:52

    Sdružení je několik: dle § 829 ObčZ – bez právní subjektivity dle § 20f ObčZ – sdružení právnických osob dle 83/1990 Sb. zájmové sdružení s právní subjektivitou, různí myslivci a zahrádkáři. Z výše uvedených by bylo možné využít jen posledně jmenované sdružení.

    Jinak radím družstvo. A na přechod bytů do vlastnictví nespěchejte, není o co stát. To pak vznikne ze zákona SVJ a o jeho nedostatcích se tu můžete dočíst. Přejít z družstva na SVJ můžete vždy (stačí většina), z SVJ do družstva prakticky ne.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil HonzaT, 26. Červen 2007 - 14:03

    SVJ zakládat nelze, vzniká automaticky ze zákona, ve Vašem případě město rozhodlo o privatizaci domu jako celku, nikoliv jednotlivých bytů, takže SVJ vzniknout nemůže. Právnickou osobu zakládat budete, ale nebude se jednat o SVJ, ale o bytové družstvo.

    Vložil Anonymous, 26. Červen 2007 - 15:29

    Až dům zakoupíte prostřednictvím družstva či jiné společnosti, tak poté můžete dům prohlášením vlastníka rozdělit na jednotky a ty převést na jednotlivé členy, čímž vznikne společenství vlastníků. Ale SVJ nemůžete ani založit, ani nemůže již existující SVJ zakoupit dům (pouze za speciálních podmínek, kdy jej potřebuje ke správě, a takový případ si těžko představit).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".