Zálohy na služby v bytě, kde nebydlím

Vložil Martin Groušl (bez ověření), 8. Prosinec 2017 - 18:45 ::

Dobrý den.

Jsem členem SVJ. Po ovdovění ve svém bytě nebydlím. Je v nabídce realitní kanceláře. Nemám žádnou spotřebu. Platím měsíční zálohy na služby. Při vyúčtování je mi minimálně vraceno jako přeplatek. Dotuji tedy ostatní členy SVJ. Nový procentuelní poměr mezi mnou a celkovou spotřebou domu, je pro mne nevýhodný. Dá se tento systém nějak ovlivnit? Do doby, než byt prodám?

  • nedá

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Anonymouk (bez ověření), 9. Prosinec 2017 - 11:27

Bere se za běžné, že se hradí, i když je byt pustý, za jednoho člověka, topit musíte. Jinak pokud chcete změnu, slevu tak podejte návrh na shromáždění. Společné není spravedlivé nikdy, vždy bude někdo někoho dotovat (výtah, elektřina ..). Ke službám máte zákon, jinak jste si něco mohli domluvit odchylně, pokud to umožňuje. Jak dlouho ho budete prodávat?

Vložil JarekSVJ, 8. Prosinec 2017 - 22:48

Martine , vždy je potřeba vycházet hlavně ze stanov. V našem SVJ jsou stanovy kde je jasně popsané vyúčtování atd. NIC neúčtujeme počtu osob v bytě… to je bolševický přežitek. Teplo a tzv. teplá voda je dle vyhlášky ministerstva vše ostatní jak jsem napsal podle stanov. Jako statutárovi je mě uplně jedno jestli je ten byt obydlený nebo ne … Co mě zajímá jsou zálohy a vyúčtování…

Vložil Drobný (bez ověření), 8. Prosinec 2017 - 20:02

Každá služba má svá pravidla rozúčtování a ta najdete ve stanovách. Každá služba musí být zvlášť vyúčtována. Musela byste tedy zkontrolovat vyúčtování každé služby.

My neznáme vaše stanovy, nevíme proto, zda jsou pravidla ve stanovách v souladu se zákonými předpisy. Nevíme ani,zda byly jednotlivé služby rozúčtovány podle pravidel ve stanovách, takže nemůžeme vyúčtování objektivně posoudit. Ale je možné, že můžete mít malý přeplatek, protože jsou služby rozúčtovány většinou podle spoluvlastnického podílu či počtu osob, takže platíte za služby, i když v bytě nepobýváte. Dokonce i v případě topení, které patří mezi nejnákladněší službu, platíte podle vyhlášky minimálně 80% z průměrných nákladů na topení, i když byste měla topení vypnuté a naměřenou nulovou spotřebu.

Vložil AsiTak, 9. Prosinec 2017 - 16:22

To že byt je neobydlený, nemá přímý vliv na stanovení záloh ani na vyúčtování. Rozhodující je, zda něco odebíráte a kolik, případně nic.
„Při vyúčtování je mi minimálně vraceno jako přeplatek.“ – dokladuje, že vyměření záloh je optimální a tudíž není co reklamovat.
„Dotuji tedy ostatní členy SVJ.“ – mylný závěr, nikoho dotovat nemůžete!

Vložil Martin Groušl (bez ověření), 11. Prosinec 2017 - 10:41

Mám opačný názor. Dotuji. V bytě mám vypnuté topení, přesto za otop platím. Nepodílím se na znečištění veřejných prostor, přesto za úklid platím. Nevyhazuji nic do popelnic, přesto za ně platím. Atd. osvětlení společných prostor.Opravy v domě z fondu oprav, na který přispívám a na příčinách pro opravy,které zavinili jiní se nepodílím.O u­držovacích platbách, jenom aby byly, tj.plyn,voda,e­lektřina nemluvě.Byt není zdevastovaný, přesto RK prodává už půl roku.

Vložil radka222222 (bez ověření), 11. Prosinec 2017 - 11:13

V bytě mám vypnuté topení, přesto za otop platím. což je v pořádku, neboť váš byt vytápí okolní byty, které musí topit o to víc Nepodílím se na znečištění veřejných prostor, přesto za úklid platím. a realitka vodí zájemce kudy?? Nevyhazuji nic do popelnic, přesto za ně platím.- každý majitel nemovitosti musí platit odpady, i když se třeba jedná o chalupu, kam nejezdí apod. to není věc svj, ale obecních vyhlášek Opravy v domě z fondu oprav – však se opravuje váš majetek, tak je to ok. O udržovacích platbách, jenom aby byly, tj.plyn,voda,e­lektřina nemluvě.- tam vám přece přeplatky vrací, ne? Byt není zdevastovaný, přesto RK prodává už půl roku.- tak hledejte příčinu – cena, místo…

Vložil Petr87, 11. Prosinec 2017 - 11:12

Mýlíte se, nedotujete nikoho.

Kdybyste totiž skutečně netopil, pak v současném počasí budete mít v bytě teplotu někde těsně nad nulou. Vy tam však máte jistě teplotu poněkud vyšší, tzn. prostupy ve zdech vás vytápí ti ostatní.

Co se týká úklidu, osvětlení – máte stálý přístup do jednotky, kdykoliv můžete přijít a využít společné části ke vstupu do svého bytu, proto je třeba se podílet na nákladech. Popelnice máte stále přistavené a odpad do nich vyhodit můžete.

Chcete-li byt prodat rychleji, snižte nabídkovou cenu. Při dostatečném snížení ceny vám zájemci tzv. urvou ruce.

Vložil Petr, 11. Prosinec 2017 - 11:50

Se službami je to při centrálním vytápění tak, že na rozdíl od lokálního vytápění vlastníci s malou spotřebou platí i to, co protopí soused principem, že každého ohřívá každého (se strany, svrchu, se sdola). V tom mají vlastníci s lokálním topením výhodu, i když jsou také ohříváni sousedem. Na to ale nemají zákonodárci páky, mně se totiž poměr 70% ze spotřeby domu a 30% ze spotřeby dle měřičů zdá dost.

Pokud máte bytové vodoměry, tak platíte jen svou spotřebu, pokud někdo v domě neovlivňuje svůj vodoměr ve svůj prospěch nebo pokud někomu neprotéká záchod bez zaznamenání spotřeby. Někteří si nechávají i nakapat do vany, vše viz zdejší diskuse o spotřebě vody.

S popelnicemi je to tak, že jejich odvoz stojí stejně, i když jsou poloprázdné, když je jejich počet (kubatura) nadnesený. Každá obec má vyhlášku odhadu spotřeby množství odpadu na osobu.

Uklízečka uklízí stejně dlouho schody a průjezd bez ohledu na to, kolik po nich šlapalo osob.

Když byt prodáte, tak bohužel nedostane zpět svůj podíl na „příspěvcích“. Za každý měsíc to je asi víc, než zaplatíte za služby. Pokud někde mají zbytečné vysoké zálohy v poměru k zvelebování domu, nechává prodávající na společném účtu opravdu hodně peněz.

Prodej bytu (pokud prodáváte za reálnou cenu) zadejte jiné agentuře nebo ho prodejte sám přes internet (sreality.cz, bezrealitky.cz a pod).

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".