Žádost o sdělení postup při zakoupení nebytového prostoru od vlastníka (fyzická osoba), který se nachází v SVJ

Vložil Janča (bez ověření), 19. Leden 2017 - 12:18 ::

Jsem spoluvlastníkem bytu v domě společného SVJ. Zde se nacházela prádelna, která před prodejem fungovala jako místnosti pro podnikání. Při prodeji bytů majitelům byla tato prádelna vyznačena jako nebytový prostor (prádelna 3 místnosti včetně sociálního zařízení cca 48m2 – byl zde i přívod vody, odpady, elektrika, topení – vše funkční) a zůstala ve vlastnictví MěÚ. V roce 2008 tento nebytový prostor prodal MěÚ soukromé osobě (tato osoba je rovněž ve společném SVJ)), která nahlásila nabytí svého majetku u obstaratelské realitní kanceláře, kde údajně uvedla a dala čestné prohlášení, že v prostoru není voda, topení ani elektrika. Majitel dostal evidenční list s měsíčními zálohami a to do fondu oprav a odměna za obstaratelské služby. Tento nebytový prostor (jednotku) vlastnila do r. 2016, kdy ji prodala další osobě, která zde dle výpisu ze živnostnského rejstříku má i sídlo. Nový majitel nahlásil změnu vlastnictví u obstaratelské realitní kanceláře a dostal evidenční list s měsíčními zálohami a to do fondu oprav, odměna za služby, zálohu za vodu. Obstaratelská služba inoformovala o změně majitelů SVJ, ale nepověřila je o ověření skutečného stavu nebytového prostoru. Ustanovením v § 1 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty (dále jen „zákon č. 67/2013“), tento zákon upravuje některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty (dále jen „služby“) a postup při určování záloh za služby, rozúčtování, vyúčtování a vypořádání nákladů na služby. Domnívám se, že obstaratelská služba se neměla spokojit s vyjádřením vlastníka, ale měla postupovat: Dle ustanovení § 2 zákona č. 67/2013, je-li v domě s byty nebytový prostor, vztahují se ustanovení tohoto zákona, týkající se bytů přiměřeně i na tento nebytový prostor. Podle ustanovení v § 3 odst. 1 zákona č. 67/2013, jsou službami zejména dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu, provoz a čištění komínů a odvoz komunálního odpadu. Byl postup správný? Janča

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JaVa, 20. Leden 2017 - 16:15

    Dle Vašeho úvodního článku, se Vám zřejmě jedná ,zda je v nebytové jednotce rozvedeno(funkční) centrální vytápění(radiátory s indikátory tepla),které hradí všichni vlastníci jednotek v domě.Také nevíte,zda je osvětlení+zásuv­ky((v prádelnách bývají umístěny i zásuvky 240 V/400 V) v nebytové jednotce napojeno(zřejmě bez podružného elektroměru) na rozvod elektrické energie společných prostor budovy a jestli jsou v této jednotce stále funkční vývody studené a teplé vody(bez podružných vodoměrů),včetně splachovače WC.Všechny tyto informace, Vám musí na základě Vaší písemné žádosti o předložení dokumentace,ve které je jasně zakresleno odpojení všech výše zmiňovaných energií do nebytové jednotky, doložit váš statutární orgán.Pokud tak neučiní v co nejkratší době,tak ho odvolejte,neboť nekoná s péčí řádného hospodáře a porušuje § 159 z.č. 89/2012 Sb.,.

    JaVa

    Vložil Graplova, 19. Leden 2017 - 18:42

    Postupujte jako u každé jiné jednotky. Základ je aktuální LV z KN, podívejte se do Prohlášení vlastníka jak je jednotka popsána, požádejte výbor o doklad jestli vlastník není dlužen SVJ a seznamte se s povinnostmi vlastníka vůči SVJ, které na vás přejdou. Seznamte se s poslední účetní závěrkou. Zapište stavy teplé a studené vody (oznamte správci) a elektriky (oznamte dodavateli el.). Datum změny vlastníka jednotky oznámíte, po zapsání na Katastru, výboru SVJ (ten vás možná odkáže na správcovskou firmu). Nezapomeňte na pojištění jednotky a v příštím roce do konce ledna přihlásit vlastnictví jednotky FÚ k dani z nemovitosti. Komunální odpad si většinou zajišťuje vlastník sám u příslušného obecního nebo městského úřadu.

    Vložil jjj (bez ověření), 19. Leden 2017 - 15:23

    postup je stejný, jako když kupujete byt (jednotka jako jednotka). A není až tak důležité, jaké platil předchozí vlastník zálohy, ale jaké měl vyúčtování – tedy odečetl někdo vodoměry v nebytové jednotce a provedl vyúčtování ?? nebo jste se všichni v domě podělili o jeho spotřebu ??

    Vložil Janca (bez ověření), 20. Leden 2017 - 14:05

    Já jsem si to myslela,že postup je stejný jako u bytu jenže obstaratelské službě stačilo, že dal vlastník čestné prohlášení, že tam nic nemá (vodoměry,měřiče tepla, to už nemluvím o tom, že jim ani neúčtovala osvětlení společných prostor). Když se mi to nelíbilo, tak jsem se tam byla zeptat a bylo mi řečeno, když tam nic nemá tak nemůžeme nic účtovat a navíc, že počet osob je „0“ a tam, že se zálohy nedají dát. Na dotaz, že používají společné osvětlení mi pracovník realitky řekl, ať odšroubuji žárovku (pozn. nebytový prostor se nachází ve sklepních prostorech). Odečty tam proto nikdo nedělal,protože dle čestného prohlášení tam žádné měřáky nejsou. Nevím jestli neměli účtovat alespoň služby poměrovou spotřebou. SVJ se k tomu moc nemá, aby se to řešilo a já zase nechci sponzorovat podnikatelské záměry nového majitele. Jinak díky za informace-:) Janča

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".