Zadlužování členů SVJ úvěrem, provádění prací bez souhlasu

Vložil J.V. (bez ověření), 22. Únor 2018 - 13:28 ::

Dobrý den,

prosím o názory a případně zkušenosti s velmi neštastnou situací u nás v domě.

Jsme SVJ, kde já a dva další (otec a syn) původní majitelé tvoříme větší čtvrtinu. Zbytek se tváří jako jednotliví majitelé, kteří v domě nebydlí, figurují jen jako vlastníci. Na schůze chodí s plnou mocí jen jedna osoba, která na základě plné moci od pověřeného vlastníka a všech ostatních vlastníků jedná a hlasuje ve všech záležitostech okolo domu. Tedy jedná za nadpoloviční většinu. Osobu pověř. vlastníka jsme viděli jen jednou při jmenování, byl to mladý dělník, který pracoval na rekonstrukci bytů, netušil oč běží. S námi komunikuje pouze emailem a dopisy, a to pouze když opravdu musí, např. oznamuje konání schůze, veškeré naše dotazy a žádosti ignoruje. Je tedy pověřeným vlastníkem pouze na papíře a vše řeší ta osoba, která v domě nic nevlastní, bydlí a užívá byt jiného vlastníka a podle insolvenčního rejstříku dluží hodně peněz (řadově v desítkách mil.). V domě vlastní prázdný byt dcera této osoby. Pověřený vlastník se v zastoupení nechal zvolit předsedou, souhlasili všichni, krom mě.

V létě roku 2015 jsme obdrželi pozvánku na schůzi SVJ, předmětem bylo hlasování o úvěru na revitalizaci ve výši 6 milionů korun. Na písemné žádosti o podkladech k této schůzi jsme neobdrželi nic. Na schůzi si tento pán sám za nadpoloviční většinu úvěr odhlasoval, stejně tak navýšení příspěvků na dům. My (původní vlastníci) jsme byli proti. Vše řeším dlouhá léta s právníky, podali jsme žalobu, avšak 3 roky jsou pryč a z líčení se stačí pouze omluvit pro nemoc a odročuje se na další dlouhé měsíce. Právní zástupce nadpoloviční většiny je i právničkou našeho SVJ, kterou si nadpoloviční většina vybrala a která jedná v její prospěch, ale platíme ji všichni. Banka nám nic o úvěru nesdělí, nemůže, SVJ nám zase upírá plnou moc k nahlížení. Dle výpisu z úvěrového účtu jsme zjistili, že byl čerpán již v roce 2015, ale fakticky se něco začalo dělat v domě až v lednu 2017, ačkoliv se měly peníze čerpat na základě faktur od dodavatele. Tou se bez jakéhokoliv schvalování stala firma, která s touto osobou spolupracuje už déle a majitel této firmy koupil byt v domě v roce 2016, tedy je členem SVJ.

Nyní se v domě konají práce, které nikdo neschválil, často i zbytečné práce, vzhledem k tomu, že nejsou finance. Neměli jsme možnost hlasovat o výběru firmy, nabídkách, ničem. Nikdy žádné takové hlasování neproběhlo. Nyní nám přišly pouze krycí listy rozpočtů za hotové práce, které čítají ještě o milion více, než byla výše úvěru. A rozpočet na další práce, které se musí udělat ve výši dalších 6 milionů. Netušíme, kolik máme za SVJ našetřeno, jelikož nám upírají i možnost kontroly účetnictví. Většina prý platí příspěvky na dům hotově do pokladny, kterou nemáme šanci kontrolovat, pohyby na bankovním účtu, kam platíme pouze my (2 původní majitelé) jsou nám neznámé.

Ve stanovách máme, že předseda má právo uzavírat smlouvy v rámci plnění SVJ. Pravomoc shromáždění je však odsouhlasovat rozpočet.

Za dluh ručíme my všichni do výše podílu. Je opravdu možné, aby si někdo bral úvěr a zadlužoval ostatní členy bez schválení a objednával práce aniž by toto podlehlo hlasování? Aby objednával práce, na které nejsou finance? Než proběhne soud, jestli někdy, je zde prosím někdo kdo má podobnou zkušenost? Jak tohle může dopadnout? Kdo je zodpovědný a jak zadlužování zastavit?

Tento pověřený vlastník donedávna vlastnil podíl, ale ten přepsali, nyní nevlastní nic a není nic co bychom si na něm vzali. Je tedy skutečně možné, aby někdo jednal a dlužil ostatní kdy se mu hodí? Až přijde na placení dluhu, přijde se i na to, že žádné společné finance nemáme, protože jsou prohospodařené a ohrozí to naše vlastní finance, což je asi záměr, abychom z domu odešli.

Prosím poradí někdo, zda je šance s tímto něco dělat, nějak to zarazit než přijde na soud a my budeme zadlužení až do nebes a svůj majetek nucení prodat? Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Čmuchal (bez ověření), 22. Únor 2018 - 16:11

  Jednu možnost (možná ještě?) máte, tak ji nepropásněte:
  prodejte to co je Vaše dokud ještě máte co prodat → a ZMIZTE těm gaunerům z očí.

  Vložil J.V. (bez ověření), 22. Únor 2018 - 16:30

  To opravdu jiná možnost neexistuje? Takže je možné beztrestně hospodařit s cizím majetkem, penězi, rozhodovat za ně a pak ve finále je z vlastních bytů vypudit způsobem, že se dům předluží?

  Vložil Pavel II (bez ověření), 22. Únor 2018 - 17:50

  Od doby, kdy jste o úvěru věděla nebo mohla vědět na to máte tři měsíce. Pak je nárok promlčen. Prodat a odstěhovat se není řešení tojoto dluhu, ale jen budoucích. Dluh Vás bude provázet stále i když mnozí zde budou tvrdit, že napruží nožičky a přeskočí na nového vlastníka.

  Vložil J.V. (bez ověření), 22. Únor 2018 - 17:59

  Žalobu jsme podali v řádné lhůtě, téměř okamžitě. To bylo v roce 2015. Teď je 2018 a soud stále nezačal. Právnička SVJ se prostě vymluví na nemoc a soud se odročuje.

  Vložil Čmuchal (bez ověření), 22. Únor 2018 - 16:59

  Ale jo existuje, dejte se do studia. Pročtěte si všechny relevantní příspěvky na tomto Portále (odhaduju 20–30.000) a relevantní vyhlášky a zákony SŘ,NOZ,ZVB. Během pauzy na odreagování při studiu najděte právníka (1) šikovnýho (zda je nebo není posoudíte na základě znalostí, předchozího studia) (2) altruistickýho (nemusí to dělat zadarmo, ale musí být komunikativní a povolání brát jako službu a ne jako rejžoviště svého palmáre) (3) se silnou znalostí měnící se judlikatury a se silně prediktivnm myšlením (4) se zkušeností s vyhodnocením reálných šancí ve sporech vedených předvídatelnými soudci s též kolísavým IQ.

  Je postě na Vás zda chcete aby Váš spokojený život byl po 10-letech stráven ohněm nenávisti a bezmoci. Máte li volné peníze užijte si za ně se svými dětmi nebo vnoučaty. Je nesmyslné dávat je právním psům (advokáti, kteří Vás poženou k soudu, ačkoli mohou dobře predikovat Vaši prohru). je nesmyslné je prohrát v soudní při – každý není Magda3 – které jde o princip, nebo TN – kterému jde ÚDAJNĚ o výhru. Oba mají ale jisté znalosti a jde jim o ten adrenalin, který to uvolňuje.

  Když se ale rozhodnete do toho jít, tak si vzpomeňte že jsem Vás varoval.

  O úvěrech jsem toho tady napsal již hodně. Ano je to ZLO, které by mělo být zákonem zakázáno resp. mělo by být zákonem zakázáno aby si úvěr mohla vzít právnická osoba SVJ. Dokud se to nezmění, Vaše utrpení se nezmírní. Můžete pouze, a nyní použiji metaforu bez snahy urážet Vás, jako malý psík kousat SVJ do nohy a vyštěkávat o drobných procesních pochybeních, ale meritorně na tom, že Vás většina je schopná zadlužit, NIC NEZMĚNÍTE.


  Víte NECHÁPU PROČ se vůbec o pomoc obracíte sem. Pokud jak tvrdíte cit. „…Vše řeším dlouhá léta s právníky, podali jsme žalobu,…“, pak máte mnohem větší vědomosti než kterýkoli žvanil zde. Je tedy skutečně pár jednookých, ale ostatní jsou slepí. Pokud Vám profesionální advokátní psi radí již 3-roky a nejsou sto poradit jak proces urychlit, tedy se mi jeví že dostat zde rady použitelné je stejně pravděpodobné, jako chytit na Karlově mostě na delfína na třpytku.

  Těžko k tomu víc nacintat…

  © Čmuchal

  Vložil tazatel. (bez ověření), 22. Únor 2018 - 15:46

  Většina prý platí příspěvky na dům hotově do pokladny. A komu, do jaké, čí pokladny? Kdo spravuje dům, svj? Máte v tom vašem svj trochu nepřehledný nepořádek. Alespoň z vašeho příspěvku se to tak jeví.

  Vložil J.V. (bez ověření), 22. Únor 2018 - 16:03

  Do pokladny SVJ, reálně jsme tuto pokladnu nikdy neviděli. Předpokládáme, že by měla být u paní účetní, kterou si též zvolil předseda, potažmo jeho zmocněnec. Paní účetní nám neposkytne žádnou spolupráci bez souhlasu předsedy, který žádosti o souhlas ingoruje.

  Dům a SVJ oficiálně spravuje předseda, v reálu je to ale tak, že samotný předseda nemá páru o tom, co se v domě děje a vše spravuje jeho zmocněnec a jelikož nikdy nic nepůjde na jeho triko, dělá si co chce.

  A ano, je to neskutečný nepořádek. Člověk ani pořádně neví, na co si má stěžovat dříve.

  Vložil J.V. (bez ověření), 22. Únor 2018 - 14:03

  Pověřený vlastník je předseda. Je to v textu, druhý odstavec.

  Vložil člen svj (bez ověření), 22. Únor 2018 - 13:36

  Jste SVJ. Vy nemáte v domě svůj stat. orgán? Vy nemáte ani výbor, ani předsedu? Jakého pověřeného vlastníka, vždyť podle NOZ máte mít předsedu, ne pověřeného vlastníka. Osoba, která má plné moci není pověřeným vlastníkem. Upřesněte, co vlastně máte v domě, jaký statutární orgán.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".