Začlenění se do nefukčního SVJ

Vložil Honza65, 17. Listopad 2014 - 8:59 ::

Dobrý den, koupili jsme byt do osobního vlastnictví v domě, kde je SVJ. Prodej realizovala realitní kancelář, prodávající jsme nikdy neviděli. Žádného předávacího protokolu k bytu jsme se nedomohli. V kupní smlouvě je uvedeno, že získáváme 21% nemovitosti. Žádná další specifikace není uvedena. Z výpisu Katastru je patrné, že vlastníme byt č.4. v daném domě. Po koupi nás navštívila sousedka, sdělila, že je správcová a předsedkyně SVJ a že máme povinnost platit 1.500,– Kč do fondu oprav. Jako noví přistěhovalci jsme požadavku vyhověli. V bytě provádíme celkovou rekonstrukci, dělá se nová přípojka elektřiny od domovního rozvaděče, mění se stoupačka vody od hlavního vodoměru, mění se okna a dveře, vyměňuje se propadlý strop nad koupelnou (mezi koupelnou a půdou). Na přestavbu nám dali všichni spolumajitelé souhlas. Správcová tvrdí, že nám ze společných prostředků na rekonstrukci nic nedá, že si všichni vše platí sami, že SVJ šetří na novou střechu a že na účtu již maji asi 400.000 Kč. Domníváme se, že třeba začištění oken do fasády a oprava fasády se netýká jenom našeho bytu, ale celého domu a že by to mělo hradit SVJ. Totéž si myslíme o stropu na půdu. Můžeme jako „přistěhovalci“ dělat revoluci a nesouhlasit s placením do fondu oprav ?

V červenci jsme SVJ upozornili, že chybně rozpočítává vodné, že měla do konce června 2014 dát do souladu údaje v rejstříku s novým Občanským zákoníkem a že je podivné, když rejstřík vede jako zástupce SVJ v domě člověka, který tam více než 5 let nebydlí a byt již od počátku roku 2009 nevlastní. (přitom funkční období je 5-ti leté, nikdo ani netuší, kde daný je). SVJ nedělá žádná shromáždění ani žádné zápisy. Nikoho výše uvedené netrápí. Lze podat návrh na zrušení SVJ ? Vždyť to je naprosto k ničemu. Každý si tam dělá co chce a pokud bude oprava, musí si to asi každý zaplatit.

Byt jsme kupovali s tím, že je napojen na obecní kanalizaci. Následně se zjistilo, že v obci kanalizace není a asi ani nebude a nebo že se to nebude týkat nás, že to není v plánu. Celý dům je napojen na jakýsi „septik“, který se zřejmě nikdy nevyváží, je „černou stavbou“ na cizím pozemku. Majitelem pozemku je stát (Pozemkový úřad) a ten septik řešit nebude. Pozemek se septikem prodat nechce, pískový filtr nepovolí budovat. SVJ v domě s odvodem odpadních vod také žádný problém nemá. Proč taky ? Kdyby se to mělo řešit, něco by to stálo. Jak se máme zachovat ? Od koupě již nevycouváme a pokud ano, tak nám nikdo nevrátí to, co jsme nainvestovali. Navíc potřebujeme bydlet.

Děkuji Honza

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 18. Listopad 2014 - 4:55

    Žádný fond oprav neexistuje a vy jste samozřejmě neměli začít nic platit na takový nesmyslný účel. To je váš problém, že se chováte nerozumně. Pátrejte raději po účtu záloh na správu domu. Tam najdete peníze i na opravu vašeho stropu.

    Propadlý strop je nepochybně závadou společných částí domu. Bylo třeba závadu zdokumentovat pomocí soudního znalce v oboru staveb, obrátit se prokazatelně na shromáždění s požadavkem na opravu. Po marném uplynutí přiměřené lhůty můžete provést opravu sami vlastním nákladem a vymáhat pak účelně vynaložené náklady přímo na SVJ. Nebude-li ochotno náklady vám uhradit, provedete vzájemné započtení pohledávek a přerušíte hrazení záloh na správu na účet SVJ do doby, než se obě vzájemné pohledávky vyrovnají. Při tom ovšem kontrolujte, zda ostatní hradí své zálohy řádně.

    Povinnost hradit vaše zálohy na správu vám ovšem vznikne teprve dnem, kdy dostanete řádný předpis označený jako předpis záloh na správu. Ten jste dosud neobdržel, takže nemáte do dnešního dne povinnost nic hradit na tento účel. To je problém SVJ, nikoliv problém Váš. Za tohoto stavu nemůžete ovšem ani provést vzájemné započtení. Upozorněte předsedkyni.

    Nelze podat návrh na „zrušení SVJ“. Lze jedině podat soudu návrh na ustanovení opatrovníka právnické osoby, nefunguje-li její statutární orgán.

    Nelze vám poradit nic jiného, než abyste si přečetli štítky „jak kupovat byt“. Už vám to sice nepomůže, ale získáte alespoň určitý náhled na způsob řešení situací při spoluvlastnic­tví domu.

    lake

    Vložil svjvmt, 17. Listopad 2014 - 10:05

    No a proč jste nesháněli informace o domu před tím, než jste se nastěhovali? OV neexistuje. Načtěte si příslušné normy a konejte. I vy jste odpovědní za stav domu, řešte ten stav.

    Vložil Zdenek 22, 17. Listopad 2014 - 9:42
    1. Máte plná práva vlastníka jednotky s váhou 21 %, byť se skromně hodnotíte jako „přistěhovalci“.
    2. Co se týče nefunkčnosti vašeho SVJ, tak pokud odhlédnu od stavu, že by stávající předsedkyně začala konat, jak podle zákona a stanov má, tak vám nezbude, než to dát do pořádku sami. K tomu budete ale potřebovat podporu dalších vlastníků tak, abyste stávající předsedkyni či výbor odvolali a zvolili si nové vedení.

    Získejte nezbytné procento dalších vlastníků pro změnu a konejte. Jde přece o váš majetek.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".