Vznik SV ze sdružení podílových spoluvlastníků bytového domu.

Vložil Jaromír (bez ověření), 5. Červenec 2015 - 10:14 ::

V našem bytovém domě máme 12 bytů a 10 spoluvlastníků podílů. Protože mezi spoluvlastníky jsou i dva zahraniční podnikatelské subjekty, bylo na schůzi sdružení rozhodnuto hlasováním o transformaci na SV. Provedli rozdělení na byty a společné prostory, očíslovali byty a určili vlastníky bytové jednotky. Nyní jsme ve fázi podpisu „Dohody podílových spoluvlastníků“. Dohodu a stanovy, které jsou její součástí, jsme připravovali a doplňovali návrhy a připomínkami spoluvlastníků tak, aby tento dokument byl akceptovatelný pro všechny spoluvlastníky. Závěrečný text tohoto dokumentu byl schválen na schůzi spoluvlastníků. V současnosti máme dohodu podepsanou od většiny spoluvlastníků. Bohužel jeden ze zbývajících se náhle rozhodl, že tento dokument nepodepíše. Toto jeho stanovisko však nyní transformaci zablokuje, protože s dohodou musí souhlasit všichni. Je nějaká možnost jak dokončit transformaci na SV i když jeden ze stávajících spoluvlastníků úmyslně tento proces zablokoval? (J.Š.)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Lucka Kropová (bez ověření), 5. Červenec 2015 - 16:45

    Dobrý den,jsme tři majitelé činžovního domu s devíti byty. Ve třech z nich bydlíme ,ostatní pronajímáme. V přízemí máme dva obchody, které také pronajímáme.Dům potřebuje neustále opravovat a požere většinu příjmů z pronájmů. Jeden z majitelů je důchodce, druhý student a já podnikám ve službách. Příjem domu je vysoký, výdaje také. Zmenšil se mi ale prostor pro podnikání, do milionu příjmu za rok se počítají příjmy bez výdajů a já se nechci se stát plátcem DPH. Přemýšlela jsem o zřízení SVJ, kde bychom byli správci (výbor) my majitelé. Jde to vůbec, nebo bychom měli zřídit jiné seskupení. Děkuji za radu Lucka

    Vložil lake, 5. Červenec 2015 - 10:25

    SVJ nevznikne „ze sdružení“. SVJ může vzniknout jedině jako nová právnická osoba, bez vazby na jakékoliv „sdružení“.

    Obraťte se na soud a požádejte o zrušení a rozdělení podílového spoluvlastnictví. Soudu doložíte, že všichni spoluvlastníci kromě jediného se shodli na pravidlech tohoto rozdělení a na stanovách budoucího SVJ(2012).

    Soud může ovšem rozhodnout i jinak, než je uvedeno v návrhu dohody. Soud má v tomto naprostou volnost (i když konstantní judikatura dává v takových případech přednost rozdělení budovy na jednotky, jestliže to je možné).

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".