vyúčtování za rok 2008

Vložil Anonymous, 1. Říjen 2009 - 7:55 ::

Můžete mi prosím poradit.V našem domě je společenství vlastníků bytu . Při vyúčtování za rok 2008 jsme nedostali přeplatky a to z důvodu,že dva byty neplatí zálohové platby.Moje přeplatky jsou 13500.Přišla jsem o práci a ta to částka by mě pomohla na 4 zálohové platby, Peníze nedostanu a jako zálohové platby mi to neodečtou.Co mám prosím udělat,abych o své ušetřené peníze nepřišla.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr, 1. Říjen 2009 - 10:03

    Stačí nahlédnout do stanov společenství. Vzorové jsou zde na webu:

    Čl. XVI Společenství je povinno uplatňovat a vymáhat plnění povinností uložených členům společenství k tomu příslušným orgánem společenství. Výbor či pověřený vlastník odpovídají za včasné plnění těchto úkolů.

    Členové společenství jsou z právních úkonů týkajících se společné věci oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů na společných částech domu.

    Členové společenství ručí za závazky společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.

    Čl. XVII Úhrada nákladů spojených se správou domu a pozemku a úhrada za služby

    (1) Příspěvky na … , dále zálohy na úhradu za služby, platí členové v termínech stanovených k tomu příslušným orgánem společenství na účet společenství [čl. VII odst. 3 písm. f) a g)].

    (2) Vyúčtování záloh na služby provádí výbor 1× za zúčtovací období, kterým je kalendářní rok, nejpozději do 4 kalendářních měsíců po jeho skončení; v souladu se stanoveným způsobem rozúčtování [čl. VII odst. 3 písm. h)]. Nedoplatek nebo přeplatek z vyúčtování je splatný do 7 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období.

    Vložil dzinka, 1. Říjen 2009 - 11:27

    Já vím ,že se přeplatek vyplácí do 7kalendářních měsíců.Paní na družstvu ,které nám vede účetnictví mi řekla,že kvůli neplatičům peníze nejsou,takže je nemůže poslat , odečíst si je ze zálohových plateb prý nemohu.

    Vložil Pavel, 1. Říjen 2009 - 12:21

    Seznamte tu paní s § 580 ObčZ. Nemá pravdu.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Vymahač (bez ověření), 1. Říjen 2009 - 12:46

    Docela hezky a přehledně je započtení popsáno zde:

    http://www.vymahani-pohledavky.cz/…avky.61.html

    Vložil FrantaK (bez ověření), 1. Říjen 2009 - 11:32

    Nevyplacený přeplatek můžete započíst na předepsané platby. Doporučuji nastudovat „Započtení“ v občanském zákonu.

    Asi bych předtím požádal o vyplacení přeplatku, ale nezbytně nutné to není.

    Vložil FrantaK (bez ověření), 1. Říjen 2009 - 12:39

    § 581 odst. 2 ObčZ:

    „Započíst nelze pohledávky promlčené …“

    Promlčení je možné namítnout jedině u soudu, samo o sobě promlčení pohledávky nenastane. ObčZ nepíše: „Započíst nelze pohledávky, u nichž uběhla promlčení lhůta…“

    Rozumím tomu správně?

    Vložil Pavel, 1. Říjen 2009 - 13:04

    Promlčení je upraveno v § 101 a násl. ObčZ.

    Promlčení po uplynutí promlčecí doby objektivně nastane a pak nelze, až na výjimku v § 581/3 ObčZ, uplatnit § 581/2 ObčZ. Soud s tím nemá co dělat.

    Pokud by promlčenou pohledávku žaloval věřitel a dlužník by nenamítl promlčení, má dlužník smůlu.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil FrantaK (bez ověření), 1. Říjen 2009 - 13:15

    Píšete, že promlčení nastane objektivně.

    Potom tedy nemá smysl uvádět ve vyúčtování (opakujících se plnění) promlčené nedoplatky. Přesto se tak děje (i mimo společenství).

    Že by to bylo přece jenom složitější?

    Vložil Pavel, 1. Říjen 2009 - 13:29

    I závazek, který je promlčený, může dlužník uhradit, tak proč to nezkusit?

    Ne každý zná § 101.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil FrantaK (bez ověření), 1. Říjen 2009 - 13:36

    Tam jsem nemířil, jistěže i promlčený závazek může dlužník uhradit, podle občanského zákona.

    Jedná se o to, že pokud k promlčení dojde objektivně, aniž by ho dlužník musel namítnout (to jste napsal, na základě toho, co jsem nastudoval, si to nemyslím), tak při opakovaných platbách se z platby uhradí nynější předepsaná platba.

    Z čeho dovozujete, že se nejprve uhradí promlčená platba?

    Vložil Petr, 1. Říjen 2009 - 11:39

    Také požadujte, aby družstvo postupovalo proti dlužníku dle zákonných povinností (Občanský zákoník, ZVB, stanovy). Už něco podniklo (předžalobní upomínka, informace všem při ročním vyúčtování na schůzi) ?

    Vložil dzinka, 1. Říjen 2009 - 14:15

    Družstvo poslalo žalobu k podepsání výboru.3člený výbor zatím na družstvo podepsanou žalobu neodeslal. Největší neplatič je jeden člen výboru,je to začarovaný kruh z kterého nemůžete ven.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".