Vyúčtování za dítě ve střídavé péči

Vložil Veronika (bez ověření), 23. Říjen 2018 - 11:45 ::

Máme ve střídavé péči manželova syna z jeho prvního manželství. Soudně nařízena péče je stanovena po měsíci, takže každý sudý měsíc bydlí u nás. Minulý týden jsme dostali vyúčtování za vodu. Bydlíme v bytovém domě o šesti bytech, kde je jeden vodoměr, takže se voda rozpočítává na osoby. Za syna platíme celých 12 měsíců. Když jsem se zeptala správce, bylo mi řečeno, že pokud tu bydlí 3 měsíce, tak se automaticky počítá za celý rok. Je to pravda?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JarekSVJ, 23. Říjen 2018 - 13:13

    Co máte ve stanovách? Vyúčtování dle počtu osob nebrat… v našem SVJ se tak neúčtuje NIC… Vodu bych doporučoval : Hlavní fakturační měřák a spotřeba se rozúčtuje dle podružných v bytech… nezapomenout, že součet podružných neodpovídá většinou fakturačnímu i na ten rozdíl jak ho účtovat by měli myslet stanovy…

    Vložil Verča (bez ověření), 23. Říjen 2018 - 13:37

    V bytech podružné vodoměry nejsou, vlastníci bytů je nechtějí. Je to starý bytový dům, kde jsou stoupačky ve zdi a znamenalo by to částečnou rekonstrukci. My jsme loni rekonstrukci dělali a možnost namontovaní vodoměru máme, ale společenství nám to nedovoluje z důvodu jak píšete, že tam může vznikat rozdíl. Což já samozřejmě chápu. Ale opravdu nepochopím, že nikomu nevadí, že platíme za někoho, kdo tady nebydlí. Už jen po lidské stránce.. Ve stanovách je jen napsáno, že se voda dělí počtem osob.

    Vložil Anonymoushjj (bez ověření), 23. Říjen 2018 - 11:52

    2 měsíce ale v kuse

    Vložil Markéta Gr., 23. Říjen 2018 - 12:37

    Řeším stejný problém.....výbor se řídí zákonem č. 67/2013 Sb. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-67

    g) osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb 2. vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.

    MMR tomu dalo korunu metodickým pokynem: http://www.mmr.cz/…013-Sb1.pdf str 5.: „nemusí být nepřetržité po dobu 2 měsíců, ale tato doba se nasčítává i z kratších časových úseků v průběhu zúčtovacího období.“

    ALE NIKDE NENÍ PSÁNO, že vlastník musí hradit poplatky za takovou osobu za celý rok,ale jen za „odžité“ měsíce. Pokud by to tak bylo spravedlivé, pak by děti platili ve dvou domech roční podíly nákladů – u otce i matky. Jde o to, že musíte podat reklamaci a trvat na svém.

    Podporuje to i NS: http://www.profipravo.cz/index.php… „fyzická osoba nemůže současně žít ve dvou nebo více spotřebních společenstvích (s různým okruhem osob) tak, aby šlo (v obou nebo ve všech případech) o soužití skutečné (faktické) a trvalé; současné skutečné (faktické) a trvalé soužití jedné fyzické osoby a společné uhrazování nákladů na potřeby ve dvou nebo více společných domácnostech je z povahy věci vyloučeno stejně, jako nikdo nemůže současně „sedět na dvou židlích“.“

    Pevné nervy…

    Vložil MartinII, 23. Říjen 2018 - 14:07

    Dokud jsme neměli podružné vodoměry, oznamovali jsme před vyúčtováním, kolik osob byt obývalo v jednotlivých měsících, což je asi spravedlivější než se řídit pokyny, že „když osoba pobývá v bytě déle než 2 měsíce“.

    Dle NOZ je to trochu jinak

    § 1177 (2) Vlastník jednotky oznámí … osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce.

    Ostatní vlastníci hlásí počty osob spravedlivě, když vy máte platit za syna celý rok a je u vás v součtu polovinu roku ?

    Všichni jsou spokojeni s tím, že se platí dle osob ? U nás se spotřeba za dům po instalaci podružných vodoměrů snížila. K argumentu o starém domě, jak píšete, dodávám, že jsme také starý činžovní dům. Nikomu u vás nevadí, že platba dle osob svádí k plýtvání ? V některých SVJ docházelo k tomu, že se při platbě dle osob přišli v sobotu vykoupat všichni rodinní příslušníci a kamarádi.

    Jaká je spotřeba vody u vás ? Přečtěte si článek na

    www.cenyenergie.cz/…-jak-setrit/#…

    Vložil Anonymus (bez ověření), 23. Říjen 2018 - 14:56

    Víte mně přijde, že ostatním to vyhovuje, jinak by nestáli na straně předsedy, který to chce nechat tak jak je to teď. Podle rozúčtování to vychází tak, že se platí 265 korun na osobu za měsíc. V bytě bydlím s manželem, tříletou dcerkou a pak je tu syn ve střídavé péči. Za rok jsme zaplatili 12720 korun, v minulém bytě jsme ve stejném počtu osob spotřebovali vodu za necelých 8 tisíc, tam byly vodoměry. Samozřejmě nám mohla stoupnout spotřeba, ale skoro o 5 tisíc? Řekla bych, že někomu vyhovuje, že na něj doplácíme. Proto jsem zadala dotaz, jestli je opravdu možné a opírá se to o zákon, že platíme i za syna, který tu polovinu roku nebydlí..

    Vložil tristone, 23. Říjen 2018 - 15:17

    Pokud někomu vyhovuje, že na ně doplácíte, tak to bude po dobrém asi těžké.

    Doslovný výklad zákona skutečně, říká, že Váš syn se prostě počítá. Oproti tomu na ruku Vám jde zde zmíněný rozsudek NS, s tím se dá nějak pracovat.

    Zákon taktéž říká, že počet osob hlásí majitel bytu. SVJ v zásadě může použít jiné číslo, protože počet rozhodných osob by měla být exaktní hodnota, bez ohledu na, zda někdo něco hlásí či nikoliv. Ale pokud se SVJ rozhodne použít něco jiného, tak musí v případě sporu unést důkazní břemeno (to hraje do karet Vám).

    Takže bych se vyzbrojen rozsudkem šel zkusit slušně dohodnout, že počet osob bude 3,5. Pokud by to nezabralo, oznámil bych rovnou předsedovi ústně a pak i písemně, že tedy hlásíte počet osob 3. A míč je na straně SVJ. Pokud Vám naúčtují 4, napadnete vyúčtování a tak dále a tak dále. Může to být na dlouho.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".