Vyúčtování vodného a stočného

Vložil Anonymous, 12. Červen 2009 - 17:41 ::

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem vlastníkem bytu a vyučtování služeb, vč. vodného a stočného nám provádí správce domu. Za minulý rok činilo, podle Vodárenské společnosti, vodné a stočné 57,90 vč. DPH. Ve vyúčtování, které jsme jako vlastníci bytů obdrželi je však částka za m3 72,17 Kč vč. DPH. Když jsem se částku snažila vyreklamovat, bylo mi písemně odpovězeno, že měřidla v bytech vlastníků jsou pouze náměrová, že je rozhodující měřidlo na patě domu. S tím bych i souhlasila, ale předpokládám, podle zdravého rozumu, že podle „patního“ vodoměru bude roúčtován rozdíl vodného a stočného mezi patním měřidlem a součtem všech náměrových měřidel, nikoliv, že bude rozdíl účtován poměrem v ceně, tudíž dojde k navýšení ceny vodného a stočného. Roční spotřebu jsem měla 45 m3, takže jsem předpokládala, že zaplatím svou spotřebu + rozdíl mezi měřidly (pouze poměr, podle velikosti bytu) vynásobený částkou za vodné a stočné, dle Vodáren. Není toto vyúčtování protiprávní? To by se mi také mohlo stát, že budu za m3 platit 200,– Kč a nedoplatím se! Předem děkuji za radu a odpověď. Přeji pěkný den. Iveta Halfarová (Olomouc)(ive­ta.halfarova@sez­nam.cz)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Helena Kalinová (bez ověření), 13. Březen 2013 - 20:40

    Dobrý večer, ráda bych znala Váš názor.Za minulé období,kdy v bytě jsem jedna osoba,na mém vodoměru bylo zapsáno 164m3 jako spotřeba,což mě doslova šokovalo. V celém domě nikdo takovou spotřebu neměl,dokonce ani 4 členná rodina. Můj vodoměr byl tedy odeslán na prozkoušení do fy ENBRA a.s.Opravdu jsem já blázen myslela,že tam bude ten zakopaný pes a že vodoměr byl vadný. Ale ouha,zpráva byla,že je v pořádku. Nikdy,ani když jsme byli v bytě dvě osoby jsem neměla vyšší spotřebu než tak 80m3. A podotýkám,že ráno odcházím v 8 hod. a vracím se v 18–19 hod.z práce. Peru 1× týdně,vařím si jen o víkendu,úklid 1× v týdnu,koupel ve vaně 1× v týdnu,jinak krátká sprcha. Když jsem to propočetla,musela bych denně spotřebovat 450 litrů vody,což se domnívám,že opravdu není možné. Doplatek za vodné jsem zaplatila,ale dodnes mě to žere,protože si myslím,že je v tom nějaká habaďůra. Tak prosím,co si o tom myslíte ? A mám nějakou šanci ještě něco udělat ? V čevnu 2012 mě byl nakonec po dohadách vodoměr vyměněn,v lednu 2013 byl odečet a spotřeba byla 36m3. Děkuji za odpověď.Kalinová

    Vložil lake, 13. Březen 2013 - 21:17

    Myslíme, že jste udělala chybu. Bylo třeba provést orientační kontrolní měření přímo na místě, bez demontáže vodoměru.

    Sama jste si zničila důkaz tím, že jste připustila, aby vodoměr byl demontován a zkoušen v metrologickém středisku. Uvnitř ve vtokové části před vodoměrem bylo nejspíše nějaké těleso, zužující průtočný profil před turbinkou. Výsledkem byla vyšší rychlost proudící vody a zvýšený náměr.

    Buď při demontáži, nebo později ve zkušebně „ucpávka“ vypadla a vodoměr byl v toleranci. Nemůžete s tím dělat už nic.

    lake

    Vložil Anonyma (bez ověření), 12. Červen 2009 - 19:20

    Milá Iveto,

    váš způsob výpočtu je logický s jednou malou chybou – podíl na rozdílu mezi měřidly se neurčuje podle velikosti bytu ale podle výše vaší roční spotřeby vody (45m3). Zároveň ale tento způsob vyjde nastejno se způsobem, který používají správní firmy. Ten způsob správních firem je:

    Sečtou poměrová měřidla a celkovou částku za vodu na dům a rok vydělí součtem poměrových měřidel. Pak jim vyjde cena za m3 pro váš dům, která je samozřejmě trochu jiná než účtuje Vodárna a pak každému jeho spotřebu vynásobí touto „uměle“ vypočtenou cenou a dojde se tak jednoduše k tomu, co vy chcete počítat složitě. Ale výsledek je přibližně stejný. Zkuste si to spočítat.

    Vložil Jirkoš (bez ověření), 13. Červen 2009 - 5:12

    Dobrý den,

    Zajímalo by mně jak jste na to přišel, že to bude zrovna takhle? Proč by ten kdo má největší spotřebu se měl podílet největší mírou na ztrátě. Co když rozdíl ve spotřebě vzniká tím, že babičce která má spotřebu třeba 5m3 protéká splachovač a tento průtok nezaznamená její poměrové měřidlo? Proč by tento rozdíl měla zaplatit třeba pětičlenná rodina se spotřebou 80m3? Díky za případnou diskuzi. Jirkoš

    Vložil Matějka Jaroslav, 13. Červen 2009 - 10:28

    Vážení diskutující,

    opět jsme u problému vnitřního života SVJ. Jaká si dané SVJ schválilo „Pravidla…“, v daném případě pro rozúčtování vodného a stočného. V každém SVJ plati: „Co člověk, to jiný názor“. Pravidla (schválená v souladu se stanovami SVJ) jsou od toho, že se něco bude dělat tak a tak.

    Máme možnosti, že rozdíl mezi fakturovaným množstvím vody a součtem náměrů podružných vodoměrů se bude rozúčtovávat:

    • pro každou jednotku navýšením spotřeby dle podružného vodoměru o koeficient, který se vypočítá jako podíl mezi fakturovaným množstvím a součtem náměrů/spotřeb v jednotlivých jednotkých;
    • pro každou jednotku se vyúčtuje rozdíl shodně, tzn.rozdíl se podělí počtem jednotek;
    • pro každou jednotku se vyúčtuje rozdíl poměrově dle velikosti spoluvlastnic­kého poměr;
    • pro každou jednotku se rozdíl vyúčtuje poměrově dle počtu osob;
    • atd.

    Pozn.: je-li rozdíl mezi fakturovaným množstvím vody a součtem náměrů spotřeb dle podružných vodoměrů vyšší než 20% (max 25% v odůvodněných případech, např.neměřeného odběru pro úklid, zkoušky požárního vodovodu apod.), je věrohodnost měření podružných vodoměrů „úspěšně“ zpochybnitelná (nedůvěryhodná) a mělo by se rozúčtování uskutečnit dle počtu osob v jednotkách a směrných číslech spotřeby vody.

    Matějka

    Vložil Jirkoš (bez ověření), 17. Červen 2009 - 7:40

    Pane Matějka perfektní práce s vaší odpovědí se dá naprosto souhlasit. Jirkoš

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".