Vyúčtování teplé vody

Vložil Alena K. (bez ověření), 25. Duben 2014 - 0:52 ::

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na teplou vodu:

teplá voda v radiátorech je zřejmě rozúčtovávána dle §5 vyhlášky 372. Předpokládám, že asi nemusí splňovat kritéria pro vodu pitnou, nebo ano? Není mi jasné jak se teplá voda vyčísluje. V našem SVJ máme od dodavatelů pouze 3 fakturační měřidla jedno na studenou (v m3), jedno na teplou vodu (v m3) a jeden měřák na teplo (v GJ).

Nerozumím tomu, jak lze zjistit kolik teplé vody „mělo vytéci“ kohoutky a kolik proběhlo radiátory. (kolik proteklo fakturačním je zřejmě z faktury a kolik se sečetlo z vodoměrů zase z listiny odečtů. Ale kolik prošlo radiátory…?)

Nerozumím tomu, zda má objem vody proteklý radiátorem nějaký podstatný vliv na spotřebu teplé vody. Teplá voda co vyteče z kohoutu v bytech odteče do kanalizace. Kam ale odteče voda proteklá radiátorem?

Je teplá voda která mi teče z kohoutku v bytě je také rozúčtovávána podle §5 vyhlášky 372, nebo jsou na ni potřeba nějaká v SVJ schválená pravidla rozúčtování jako by měla být na studenou vodu?

V minulém roce jsme v SVJ pořídili vodoměry s dálkovým odečtem. Před pořízením jsme měli rozdíl mesi fakturačním a součty poměrových měřidel u teplé i studené vody +20%. Nyní máme u teplé –25% (kubík vody „zlevnil“). Měřidla poměrová (zvlášť když jsou nová) by údajně měla mít v uzavřeném okruhu ±2%. Je tedy namístě reklamace? A pokud ano jak postupovat (to že reklamaci podám k SVJ vím, ale prý bude zamítnuta a podle členky výboru se nám „zlevnil kubík“ takže co prý chci. Co mám udělat po zamítnutí reklamace?)

A ještě poslední otázku: na vyúčtování které máme od rozúčtovatele jímž he soukromá firma není podpis žádného z členů staturánho orgánu, pouze rozúčtovatele a je tam uvedeno že reklamaci máme podat na adresu rozúčtovatele. Mnohokrát se zde ale uvádělo že se má reklamace podávat k vlastníkovi (Společenství). Dle vyjádření České obchodní inspekce která řeší lhůtu pro odpovězení na reklamaci je údajně podání reklamace ke „společenství“ závadné. Jak se tedy moje situace dá popsat? Jako že mi vlastník (SVJ) vyúčtování stále nedodalo? Mám komunikovat s rozúčtovatelem podepsaným na té listině nebo mám výhrady směrovat na jen SVJ nebo na obě strany? Prosím poraďte.

Máte nějaké rozumné vysvětlení, proč voda zlevniila, zda to je chybně a jak se to rozúčtuje? děkuji A.Kovářová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ingrid (bez ověření), 26. Květen 2014 - 8:53

    Dobrý den, právě řeším výpočet tepla a teplé vody. V našem domě se počítá 40:60 (protože máme náklady na ohřev spojené). Pokud správně chápu výpočet teplé vody, tak vezmu 60% z celkové částky a tu rozdělím na 30% základní a 70% spotřební, jen nechápu proč se proboha základní složka počítá podle m2 bytu, copak stoupá průměrná spotřeba teplé vody podle velikosti bytu? Normálně jeden člověk v 3+1 spotřebuje víc teplé vody než 5 lidí v garsonce?.. snad by to mělo být podle počtu obyvatel v bytě..(nebo podle počtu koberců :D ). A částka, která je naměřena na měřáku teplé vody tedy patří do těch 70%. A jak to tedy je, když se hodnota na faktuře hodně liší od hodnot na měřácích v bytech a průměrné spotřeby tepla? Je to složitější než jsem si myslela.. Mohla bych Vás poprosit o nějaký příklad výpočtu celého domu na mail? Teď je jich celé kvantum, když nám přišlo veselé vyúčtování. Moc děkuji :)

    Vložil lake, 26. Květen 2014 - 9:43

    Ingrid,
    náklady nejsou spojené, toto v žádném případě neplatí. Pouze vy jste se nepokusili je rozklíčovat na vytápění a na ohřev TUV. Dělit náklady „naslepo“, pouze podle obecného poměru daného ve vyhlášce č. 194/2007 Sb. – to je ta poslední možnost, naprosto nepřesná a nevěrohodná. Tento způsob je použitelný jedině pokud vůbec nelze určit rozdělení nákladů jiným postupem. Je to výslovně uvedeno v § 7 vyhlášky.

    Rozdělení nákladů samozřejmě lze určit jinak, celkem přesně, a to velmi jednoduše. Zde se o tom psalo: http://www.portalsvj.cz/…a-te-pro-tuv#….

    Postačí tedy měřit a zaznamenávat spotřebu TUV a tepla potřebného k ohřevu vody. Samozřejmě mimo topné období, tím vyloučíte vliv vytápění. Z výsledku se jednoduše vypočte spotřeba tepla na přípravu a dodávku 1 m3 teplé vody. Hodnota bývá kolem 0.3 až 0.4 GJ/m3. Nikdy však nemůže být nižší než 0.21 GJ/m3. Jakmile je znám tento údaj pro dům, při rozúčtování se nadále postupuje takto:

    • Zjistí se celková dodávka TUV ve zúčtovacím období (v m3).
    • Vynásobí se zjištěným koeficientem; výsledkem je teplo k ohřevu TUV (v GJ).
    • Příslušná částka (v Kč) je nákladem na ohřev TUV v domě.
    • Zbytek uhrazené částky je nákladem na vytápění domu.

    Vaše úvahy o základní složce 30% jsou zbytečné: základní složka pokrývá ztráty tepla při cirkulaci v potrubí. Nemá vůbec nic společného se spotřebou TUV v bytě, ani s počtem osob. Proto se také jmenuje „základní složka“, že ano …

    lake

    Vložil laik (bez ověření), 25. Duben 2014 - 7:06

    Voda z radiátorů se nikam neztrácí. Topný okruh je uzavřený a voda z radiátorů se vrací zpět do kotle k ohřevu. Pokud nedojde k poruše na rozvodech, tak se voda nemusí doplňovat.

    Jinak náklad na vodu v soustavě je uveden v cenové kalkulaci jako technologická voda. Většina dodavatelů tepla však kalkulaci nerada poskytuje, sdělí jen cenu za GJ.

    Cena teplé vody se nepočítá v Kč/m3, nýbrž máte samostatně náklad na její ohřev a samostatně cenu „studené“ vody použitou na přípravu teplé vody.

    Rozúčtování je dle pravidel schválených v SVJ, což může být i dle vyhlášky.

    Poměrová měřidla vykázala nižší náměr než fakturační? Pak se v tomto poměru rozúčtuje náměr fakturačního vodoměru.

    V čem spatřujete problém a důvod k reklamaci?

    Vložil lake, 26. Duben 2014 - 13:28

    Laik napsal: „Voda z radiátorů se nikam neztrácí. Topný okruh je uzavřený a voda z radiátorů se vrací zpět do kotle k ohřevu.“

    Tak by tomu mělo správně být. Ovšem fyzikální principy neplatí na sídlišti Chanov v Mostu, kde bydlí také naši tmavší spoluobčané. Protože dodávka teplé vody byla již před lety zrušena (pro neplacení), používají ke koupání a praní prádla teplou vodu z radiátorů. Nainstalovali si dokonce kohoutky, aby bylo vypouštění jednodušší.

    Když v roce 2011 dodavatel tepla obarvil vodu v topném systému načerveno, aby zjistil místo úniku, do dvou dnů se na balkonech sušilo prádlo obarvené červeně a po městě Most chodili snědí spoluobčané s červenou barvou kůže.

    http://www.sre­ality.cz/…eny-dum/6773
    http://zpravy.idnes.cz/…/domaci.aspx?…

    lake

    Vložil . (bez ověření), 26. Duben 2014 - 18:55

    Neurážejte indiány.

    Vložil G.X, 25. Duben 2014 - 6:33

    Dobrý den,

    je zřejmé , že nerozlišujete topnou vodu pro vytápění a teplou užitkovou vodu.

    Teplo pro vytápění se sice předává horkou „topnou“ vodou přicházející trubkami do radiátorů, ale v žádném případě tuto vodu nespotřebováváte. Však také, co přiteče jednou trubkou do radiátoru vyteče zpět do okruhu druhou trubkou :) A není to samozřejmě stejná voda jako „teplá z kohoutku“, nemá to s ní nic společného.

    Měřič tepla měří energii odebranou z topné vody. Kolik (objem) tam proteklo, vás nezajímá a ani nikde takovou položku v m3 ve vyúčtování nenajdete.

    Voda v radiátorech samozřejmě pitná není. Teplá užitková voda (z kohoutků) je sice podstatně čistější, ale pitná také není.

    G.X.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".