vyúčtování tepla dle vyhl. č. 70/2016 Sb.

Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 31. Leden 2017 - 8:33 ::

Dobrý den, od 1.7.2016 platí nová vyhl. ERÚ o vyúčtování dodávek a souvisejících služeb v energetických odvětvích, kde mne zaujal §14 o náležitostech dokladu, kterým se vyúčtovává teplo. Naše SVJ nám po 2 roky předává Přehled vyúčtování za období od 1.1. do 31.12. daného roku. Celkově má tento dokument, který zpracovává správce a je vystaven pod hlavičkou správce a podepsán účetním správce, výbor SVJ ho nikterak nekontrasignuje, 11 bodů. 4 z nich jsou věnovány teplu a teplé vodě. Před tím jsme bez problémů dostávali dvě stránky a teplo bylo srozumitelně vyúčtováno zvlášť. Loni jsme měli první účtování dle indikátorů firmy Techem, která také provádí elektronický odečet. Náměry-dílky vůbec neodpovídaly skutečnosti, které jsou zafixovány na indikátorech a které pak Techem přepočítal (snad) na jednotky.Jednotlivé náměry nebyly ve vyúčtování vůbec uvedeny, To jsme horkotěžko vyzobávali z plachty celkového vyúčtování,které Techem předal správci a zjistily ty nesrovnalosti. Nikdo,ani výbor,ani správce to neuměl vysvětlit, odkázal nás na Techem a ten se s námi bavil způsobem: všechny doklady má správce.Krátce: můžeme očekávat, že vyúčtování tepla dle nové vyhl. bude zvlášť a ve třech částech, o kterých vyhl.mluví a bude alespoň tak jasné jako je vyúčtování od dodavatele elektřiny? Letošní vyúčtování bude asi horor, jak mu pak rozumět?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Misme, 31. Leden 2017 - 11:38

    Vyhláška č. 70/2016 Sb. se týká vyššího „levelu“ – tj. obchodníků. Podle popisu, který uvádíte, se vám jedná o vyúčtování služeb konečnému uživateli, zde platí zák. č. 67/2013 Sb. a vyhl. č. 269/2015. Sb.

    Ještě se vyjádřím k radě níže, ohledně výměny za jiný typ indikátoru. Pořizovací náklady nejsou zrovna nejnižší, kromě toho lze očekávat další změnu legislativy ohledně „povinnosti“ měření („soudruzi z NDR“ už konečně přišli na to, že náklady na měření nezřídka překračují úspory za vytápění), rozhodně bych s výměnou za jiný typ nespěchala.

    Nápravy situace s nepřehledným dokladem můžete docílit prostřednictvím reklamace – v zákonné lhůtě budete reklamovat závady, které na dokladu spatřujete. Pokud s reklamací neuspějete, máte už jen jednu možnost, a to domáhat se nápravy soudní cestou.

    Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 1. Únor 2017 - 0:06

    Nu nevím, já jsem dnes obdržel vyúčtování plynu z Pražské plynárenské a nestačím se divit. Jsou toho 3 stránky pojmenované Část A, Část B a Část C -kde je vše precizně zdokumentováno, vysvětleno – včetně způsobu přepočtu m3 na kWh, takže nikam nemusím chodit jako loni, protože jsem tomu porozuměl, až na ten rozvrh ceny. To mi hlava nebere,proč musím platit cenu za distribuční soustavy, za činnost operátora na trhu, komoditní složku ceny atd, takže nakonec zjišťuji, že tyhle ceny jsou vyšší než vlastní cena za plyn, takže bych měl v podstatě o 2 000,– Kč nižší fakturu, ale i tak mám přeplate 96,– Kč, což jsem u plynu nikdy neměl, tam byl vždy nedoplatek.Podobné vyúčtování jsem dostal v pondělí z PRE,také s malým přeplatkem,takže mám za to, že obě firmy se drží vyhl. č. 70/2016 Sb. a očekával bych, že takto mi Techem pošle vyúčtování za teplo pro mou bytovou jednotku. V podstatě to kdysi dělal,to vím, protože jsem bydlel na Novodvorské a tam jsme od Techemu dostávali 2stránky vyúčtování oddělené od vyúčtování služeb a správce nakonec sesumarizoval celkový nedoplatek či přeplatek.Tak nevím proč loni od toho Techem upustil a správci zaslal plachtu, ze které pro jednotku zbyly 2 řádky, které nikdo neuměl vysvětlit a celé roční vyúčtování se odbylo 11 řádky. Tak proto si myslím, že vyhl. 70 se týká i nás spotřebitelů, není to vyšší „level“

    Vložil Misme, 4. Únor 2017 - 10:49

    Já vás nepřemlouvám, je to na vás, jaké zaujímáte stanovisko.

    Obvyklé je a proto předpokládám, že s Pražskou plynárenskou, obchodníkem s plynem, máte uzavřenou smlouvu vy osobně. S Techemem, obchodníkem s „teplem“, má smlouvu správce. Správce má pak smlouvu s vámi jako konečným spotřebitelem – proto příslušné komodity vyúčtovává (měl by) podle mnou dříve uvedených předpisů.

    Pokud máte smlouvu přímo s Techemem, pak je to jiná.

    Vložil Krupp, 31. Leden 2017 - 10:33

    Možná se mýlím a někdo mě vyvede z omylu. Domnívám se, že SVJ nedodává teplo a tedy neprovádí vyúčtování dodávek tepla, ale provádí rozúčtování nákladů na služby, tedy i teplo. Z toho důvodu se na něj vyhláška 70/2016 nevztahuje. Jirka

    Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 1. Únor 2017 - 0:11

    Právě proto, že SVJ nedodává teplo, ale zajišťuje jeho dodávku, tak by měl předat vyúčtování spotřeby v takovém stavu, jak ho obdrží od dodavatele, a pokud tomu nerozumí ani výbor, ani správce, tak si výbor musí zajistit vysvětlení od dodavatele a ne posílat každého vlastníka za dodavatelem. Nyní svítá na lepší časy, protože pokud umí PRE a Pražská plynárenská zasílat Část,B a C dle nové vyhlášky, tak proč to nepožadovat po Techem?

    Vložil Krupp, 1. Únor 2017 - 9:59

    Pane Vladane, vyúčtování od dodavatele tepla a rozúčtování nákladů je něco úplně jiného. Náklad na teplo a především na TUV obvykle obsahuje další položky než je dodávka základního média. Celkový náklad se pak musí rozúčtovat podle vyhlášky 269/2015 a co má rozúčtování obsahovat je v § 6. Měl byste se tedy zajímat, zda rozúčtování obsahuje to, co ukládá tento zákon. Nesnažte se tvrdohlavě nutit nikoho, aby dodržoval zákon, který se na uvedenou záležitost nevztahuje. Může, ale nemusí vám vyhovět. Pak máte jedinou možnost, najít si jiného dodavatele rozúčtování, který tento nesmysl splní. Jirka

    Vložil asi tak (bez ověření), 31. Leden 2017 - 9:23

    Vladane, proč používáte indikátory firmy Techem? Používejte indikátory firmy VIPA a máte po problému. U nás se na vyúčtování nic nemění. Máte hlupáky ve výboru. Správcem domu je SVJ.

    Vložil TN. (bez ověření), 31. Leden 2017 - 10:47

    Pane asi tak, budeme měnit vodoměry a rozúčtovací firmu. Výbor obeslal 5 firem a přiklonil se k Techemu. Mohu se zeptat na vaše argumenty proti této firmě?

    Vložil VN (bez ověření), 31. Leden 2017 - 10:04

    využíváme také. K firmě TECHEM mám milion výhrad , ale žádnou ohledně správnosti dálkově provedených odečtů..

    Vložil asi tak (bez ověření), 31. Leden 2017 - 9:43

    Zdravím příznivce firmy TECHEM, který tady mínusuje. Vyřiďte firmě TECHEM, že jejich indikátory a jejich způsob rozpočítávání nákladů ani zdarma, natož tak za peníze.

    Vložil anonymoussss (bez ověření), 31. Leden 2017 - 10:04

    Zdravím příznivce firmy VIPA. Toto není inzerní web, tak neinzeruj.

    Vložil Petr Patočka, 31. Leden 2017 - 10:37

    Dobrý den, inzerci zde neprovozujeme a pokud zde vystupuji tak vždy neanonymně. Na rozdíl od spousty ostatních uživatelů.

    Proč myslíte, že nemáme žádné spokojené příznivce?

    Bohužel to co v letošním roce čeká na uživatele rozúčtování indikátorů dle ČSN EN 834 bude veliké překvapení. Jednatel společnosti TECHEM na semináři ARTAV přiznal, že i podle původní vyhlášky 372/2001 mají až 48% náměrů mimo povolený rozsah a musejí je matematicky korigovat. Jeho odhad pro letošní rok byl více než 70% náměrů mimo povolený rozsah. To už je lepší nic.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil asi tak (bez ověření), 31. Leden 2017 - 10:02

    Ano, opakuju, ani zdarma, natož tak za peníze.

    Vložil BVP (bez ověření), 31. Leden 2017 - 23:34

    Techem nebo Vipa? Je to jedno, protože je na h…o vyhláška pro rozůčtovaní tepla a tam to začíná. Zeptám se jinak: Který česnek je lepší, český nebo slovenský???

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".