vyúčtování tepla

Vložil anežka holubová (bez ověření), 28. Duben 2019 - 9:26 ::

Dobrý den, tak jsme také dostali vyúčtování topné sezóny a nestačíme se divit. Že je jenom na jedné stránce a nemá údaje požadované vyhláškou, to jsme si už zvykli -můžeme chodit ke správci a nahlížet do podkladů. Ale letos neplatilo navíc (20%)pouze 9 neobsazených bytů – jsou prázdné z důvodu dědictví, rekonstrukce nebo jsou před prodejem po úmrtí původních vlastníků. My všichni ostatní (158 bytů)jsme platili tu"20%pokutu" za to, že jsme netopili, tak jak jsme měli!Jenže my jsme topili jako jiná léta. Ale v létě jsme si nechali zateplit fasádu a v tom je asi ten problém. Sazbu pro průměrný výpočet tepla v bytě nikdo nezměnil, je daná projektovou dokumentací někdy z r. 1979, kdy byl panelák postaven. Takže splácíme 7 mil. úvěr a teď jsme se dočkali úspory/ pokuty za to, že málo topíme. Výbor SVJ tvrdí, že je v tom nevině, dodavatel tepla tvrdí, že vychází z podkladů, které mu výbor předal a dodavatel „fasády“ říká, že mu do toho, že máme v bytech větší teplo, nic není, že přesně splnil to, co měl- abychom měli teplo.Takže, kdo je povinen po takovéto investiční akci udělat změnu výpočtů, abychom nebyli trestáni za to, že šetříme energií, i když se o to vůbec nemusíme starat, protože za nás šetří nová zateplená fasáda a změna klimatu??

  • vyúčtování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Jan77 (bez ověření), 28. Duben 2019 - 10:37

Je to celé nějaké popletené.

„20% pokutou“ myslíte aplikaci § 3 odst 2 vyhlášky 269/2015 ?

Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u příjemců služeb, kde jsou instalována měřidla podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, v zúčtovací jednotce hodnotu o 20 % nižší a hodnotu o 100 % vyšší oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období. 

Nebo něco jiného?

Vložil Patrik. (bez ověření), 28. Duben 2019 - 10:17

Napsala jste:

" Sazbu pro průměrný výpočet tepla v bytě nikdo nezměnil, je daná projektovou dokumentací někdy z r. 1979, kdy byl panelák postaven."

Tomu nerozumím. Přece průměrná sazba nákladů na vytápění na 1 m2 (či byt), z které se vychází při rozúčtování nákladů na vytápění, se vypočítá z nákladů na výtápění za příslušné účetní období, je tedy každý rok jiná. Pokud jste zateplili a více šetřili, pak to znamená, že teplá voda se v domě (bytech) pomaleji ochlazovala než v předešlých letech a spotřebovali jste tedy méně tepla na ohřev vody než by tomu bylo bez zateplení. To se muselo projevit na faktuře od dodavatele tepla.

Uvědomte si také, že rozúčtování nákladů na vytápění mezi vlastníky bytů neprovádí dodavatel tepla, nýbrž poskytovatel služby vytápění tj. SVJ většinou prostřednictvím nějaké firmy, která se zabývá rozúčtováním nákladů na vytápění.

Vložil anežka holubová (bez ověření), 28. Duben 2019 - 16:54

To by bylo skvělé, kdyby se každý rok měnila průměrná sazba nákladů, ale u nás se tak neděje.I když se mění cena za GJ máme pořád stejnou sazbu na ÚT/m2, ale nikdy nebylo ve vyúčtování nějakých –20%. Proto je letos, po uskutečněném zateplení fasády, střechy a lodžií, takové pozdvižení. Čekali jsme přeplatky a místo toho je u nám počítaných cen ono –20%. Prý je to dle vyhlášky. Budeme se muset obrátit na předsedu, ať zadá rozúčtování nákladů a zejména stanovení výpočtu někomu fundovanému.Děkuji za příspěvky.

Vložil Patrik. (bez ověření), 29. Duben 2019 - 10:35

Nejdříve si porovnejte faktury za teplo za celý dům od dodavatele tepla za období před zateplením a po zateplení. Pokud se podle nich snížila vlivem zateplení celková částka za dodání tepla vlivem nižšího množství spotřebovaných GJ, pak muselo být rozúčtováno i na vlastníky bytů méně.

Nebo vám snad dodavatel zdražil teplo (za každý odebraný GJ) tak, že i přes snízené množství dodaných GJ se kvůli zdražení úspora na faktuře neprojevila?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".