VYÚČTOVÁNÍ SLUŽEB OD SVJ ZA ROK 2019

Vložil Alena918, 14. Červen 2020 - 15:01 ::

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nesrovnalostí ve vyúčtování služeb SVJ za rok 2019, konkrétně ohledně způsobu vyúčtování vody. V bytové jednotce mám podružný vodoměr, ale vyúčtované množství vody neodpovídá reálné spotřebě dle měřáků, v ročním vyúčtování mám zhruba trojnásobek reálné spotřeby. Vyúčtování bylo provedeno na základě samoodečtu v pololetí a následném doúčtování podle průměrné spotřeby za první pololetí, bohužel jsem při samoodečtu špatně opsala stavy, a ve výsledku při demontáži a výměně vodoměrů na konci roku je skutečná naměřená hodnota spotřeby vody nižší. Konkrétně : na začátku roku stav 20,5 M3 , samoodečet 27,5 M3 a konec roku 24,2 M3, ale ve vyúčtování mám napálenou spotřebu 14,3 M3. Skutečná spotřeba vody byla v jedné osobě 3,7 M3. Můj dotaz zní, lze vycházet při ročním vyúčtování ze samoodečtu a následného doúčtování spotřeby dle jakéhosi průměru ze samoodečtu, ignorovat skutečnou spotřebu a naúčtovat takovýto rozdíl?

Vyúčtování jsem reklamovala a bylo mi řečeno, že je vyhotoveno na základě jimi spočítaných průměrů měsíční spotřeby dle samoodečtu, napadali mně, že jsem s vodoměrem manipulovala a točila ho dozadu..... Musí SVJ při vyúčtování řídit naměřenými hodnotami. Pamatuje na toto nějaký zákon? Laicky jsem si myslela, že je bernou mincí pro vyúčtování počátek a konec roku, nikoli pololetí, a skutečné naměřené M3, tak jako to mají ostatní vlastníci BJ… Opravené vyúčtování doposud nemám, už to bude měsíc, čeká mně další kolečko dohadování, proto budu ráda za jakoukoliv radu a zkušenost, ať vím, jak se věcně bránit.

P.S.Při reklamaci vyúčtování za rok 2019 jsem přišla na to, že vyšperkované bylo už vyúčtování za rok 2018, kde mi do spotřeby vody napsali a zaúčtovali konečný stav vodoměru, nikoli spotřebu. Mám šanci ještě na nápravu a vrácení peněz i za předchozí vyúčtování? Chybu uznali, ale zatím všechno jen ,,per huba".

Děkuji moc za reakce a přeji krásný den všem. Alena

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Červen 2020 - 17:25

    se mi to hledat, ale myslím, že to už dávno stouplo přes 30 m3.

    Vložil Alena918, 14. Červen 2020 - 16:46

    Dobrý den, vodoměr byl starý 4 roky, opatřen plombou, jedná se o teplou vodu, která z kohoutku jen teče čůrkem, což jsem reklamovala, neúspěšně, tlak v potrubí je prý perfektní. V bytě bydlím sama a koupat se musím v práci, doma se neopláchnu… Je to peklo… Alena

    Vložil tomas 22, 14. Červen 2020 - 17:11

    Aleno pokud teče špatně (málo) voda je to pravděpodobně v zanesené baterii (klidně i více baterií). Sám jsem to čistil u starších paní u nás v SVJ opakovaně. odšroubuje se perlator tady video co to je: https://youtu.be/CiKyMRW6IM8

    stejně se zanáší pákové baterie. Zavolejte instalatéra, vyčistí to, nebo vymění baterii. Jak říkám sám sem to dělal a nevěřil bych jaký to je rozdíl v průtoku.

    co se vyúčtování vody týče, měl by se provádět odečet jednou ročně a na základě toho účtovat. Ale i pokud to neprovádí a děláte to samoodečtem, není tu žádná jistota úspěchu.

    nepochopil jsem trochu ty dopočty… ale soudně tady není co řešit. naděje na nějaký úspěch je mizivá.

    doporučím vám, foťte si vodoměry telefonem klidně jednou za měsíc a máte po problému alespoň do budoucna.

    Vložil Justitianus, 14. Červen 2020 - 16:18

    Spotřeba vody podle bytového vodoměru se zjišťuje tak, že se odečte náměr na počátku zúčtovacího období od náměru na konci zúčtovacího období. Výsledkem je spotřeba za celé zúčtovací období.

    24.2 – 20.5 = 3.7 n.j. (náměrných jednotek)

    Pokud bylo počítáno jinak, jde o vadné vyúčtování. Není totiž zřejmé co s tím mají mít společného jakési „samoodečty“. Nerozumím jak by se mohly „samoodečty“ v průběhu roku používat ke zjišťování celkové spotřeby vody. To přece nejde! Prosím uveďte co je o tzv. „samoodečtech“ a o „doúčtování podle průměrné spotřeby“ uvedeno ve vašich pravidlech rozúčtování. (Samoodečty mají smysl jako pomocný údaj, dojde-li ke změně ceny vody během roku, nebo ke změně v osobě nájemce či vlastníka jednotky.)

    Pokud je údaj získaný samoodečtem zjevně nesprávný (nemožný), pak jde o chybu v psaní – a k chybnému údaji nelze přihlížet. Měla jste podat námitku vůči vyúčtování a oznámit, že samoodečet jste nahlásila špatně – že ta hodnota je chybná.

    Pokud jde o chybu vyúčtování, kterou jste objevila teprve po roce, můj názor je tento:

    Je možno se jedině domáhat nároku z bezdůvodného obohacení, protože možnost napadnout vadné vyúčtování podle zákona č. 67/2013 Sb. jste již promeškala. Bezdůvodně se ovšem neobohatilo SVJ, protože to jen rozúčtovalo veškeré náklady na příjemce služeb. Na SVJ tedy nemůžete nic požadovat, i kdyby „chybu uznali“. Mohla byste požadovat vrácení bezdůvodného obohacení na těch, kteří se bezdůvodně obohatili – a to jsou všichni ostatní příjemci služeb v domě.

    Justitianus

    Vložil Alena918, 14. Červen 2020 - 16:33

    Dobrý den, děkuji za odpověď, ,, Samoodečet" je odpovědní lístek, kam se zapisují stavy vodoměrů a počty osob cca v pololetí, majitelé jednotek si je vyplňují sami, bez asistence správce domu. Jinak na počátku a konci zúčtovacího období jsou odečty pod dozorem SVJ. Pochopil jste to správně…Také si myslím, že je to jen orientační údaj…ale dohadujte se s někým, kdo Vám do očí tvrdí : Čím menší tlak vody v potrubí, tím větší naměřená spotřeba… A nemohla bych se při reklamaci vyúčtování za r. 2018 odvolat na par. 106 obč.zák. – způsobená újma? Tam je lhůta 2 roky…ale nevím, jaký je to odstavec… Děkuji, hezký den, Alena

    Vložil Justitianus, 14. Červen 2020 - 17:21

    Paní Aleno, ustanovení § 106 se týká práv člověka převzatého do zdravotnického zařízení bez jeho souhlasu. Nemyslím, že byste s tím uspěla. Už jsem Vám napsal přesně jak můžete zkusit postupovat.

    Technicky je to celkem jednoduché. Požádáte o nahlédnutí a získáte podklady pro rozúčtování roku 2018. Pak si opravíte Váš náměr a znovu provedete celý výpočet rozúčtování teplé vody. Porovnáte u všech příjemců služeb původní částku s novu částkou – tím zjistíte o kolik se kdo z nich obohatil na Váš úkor.

    Nu, a pak přijde ta nejjednodušší část, říká se tomu social engineering: přesvědčit každého z nich, že má za Vaši chybu a nepozornost vytáhnout plus/minus padesátku či stovku ze své peněženky. Napište pak jak jste dopadla.

    Justitianus

    Vložil tomas 22, 14. Červen 2020 - 16:32

    rozdíl je 10m3 tedy necelých 1000 Kč

    vážně paní radíte žalobu na sousedy pro bezdůvodné obohacení?

    jak je bude žalovat? podle počtu osob? žaloba o 100Kč ?

    to jako smrtelně vážně?

    Vložil Justitianus, 14. Červen 2020 - 17:00
    • Tomas 22 mi napsal: „… vážně paní radíte žalobu na sousedy pro bezdůvodné obohacení? to jako smrtelně vážně?“

    Tomasi, mnohokrát jsem vás už upozornil, že nejste schopen porozumět jednoduchému textu v českém jazyce. Váš mozek prostě nefunguje bezchybně. Mnohokrát jsem Vás vyzval: požádejte nějakou gramotnou osobu ve Vašem okolí, aby Vám nahlas četla a vysvětlovala obsah zdejších příspěvků. Jinak to fakt nedáte, brouku Pytlíku.

    Samozřejmě jsem tazatelce nikdy a nikde neradil žalobu. To je pouze fantazie v hlavě místního brouka Pytlíka.

    Justitianus

    Vložil Alena918, 14. Červen 2020 - 16:40

    Dobrý den, cena je 170Kč/M3…máme vlastní kotelnu na ohřev vody…šlo o teplou vodu a ve vyúčtování 2018 mi napsali konečný stav na vodoměru, což byl pro mně zavádějící údaj, a tím pádem jsem to přehlédla, mrkla jsem jen do poznámek, údaj se shodoval, ale nebyl z něj odečten poč.stav vodoměru..naúč­tovali mi asi 15 M3 navíc. Alena

    Vložil Alena918, 14. Červen 2020 - 17:13

    Vodoměry byly při vyúčtování 2018 staré asi 2roky, studená voda byla ok, tam spotřeba souhlasila. Kopii protokolu odečtů k dispozici nemám, běžně jí nedostáváme, Ale myslím, že by mi ji dali…

    Vložil tomas 22, 14. Červen 2020 - 18:20

    jestli vám naúčtovali za rok více než měli, pak je stav vodoměrů nižší než na odečtu? To by se ten přeplatek v podstatě vyrovnal v příštím roce, ne?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".