vyučtování podle osob dle předpisu č. 67/2013 Sb

Vložil Jaromír (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 17:15 ::

Dobrý den, mám byt v osobním vlastnictví,ale v domě je pořád většina družstevníků. Teď mi je vyhrožováno za to, že mě navštěvuje často můj syn a že musí být tedy uveden jako osoba k rozúčtování služeb. Přitom máme všichni vodoměry, tepelné měřiče a v domě není výtah. Jde tedy jen o společné osvětlení v domě. Přitom syn nikdy u mě nespí a má svůj vlastní byt ve městě kde řádně platí včetně poplatku za popelnici. Přichází v cca 9.00 hod odejde třeba za hodinu pak se zase vrátí. Někdy se zastaví 3× denně. Nejdéle v cca 19.00 hod pak odchází spát domu. Posledních 5 let ani jednou u mě nepřespal.V sobotu a v neděli mě nenavštěvuje vůbec . Existuje nějaký právní předpis, který stanový kolik hod denně může u mě syn přes den strávit aniž by musel být uveden ve vyúčtování podle zákona 67/ 2013 Sb. Jak se mohu bránit. Jsem důchodce. Vše co jsem uvedl je pravda. Jaromír

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Albína (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 10:40

    Pane Jaromíre,

    je zcela zbytečné, abyste záležitost správci vypisoval takto podrobně. Postačí, když prokazatelně oznámíte počet osob rozhodných pro rozúčtování nákladů, tím je pro Vás záležitost vyřízena. (Zákon říká, že nehlásíte počet osob, ale změnu počtu osob. Tuhle raději libůstku nekomentuji.)

    Vložil Jendoslav, 14. Prosinec 2014 - 23:05

    Dobrý den pane Jaromíre, Váš dotaz upravuje § 1177 NOZ, který uvádím níže. Obdobný případ jsem řešil v našem SVJ s členkou našeho slavného výboru, která pouze špehuje a buzeruje slušné lidi, jak řekl náš předseda SVJ. Mě obviňovala z nenahlášení přítelkyně, která ke mě jezdila na víkendy a měla vlastní byt. Trvejte na tom, že se jedná o návštěvu a že u Vás není syn déle než 3 měsíce v roce. Pokud ani to nepomůže, doporučuji přejít na písemnou formu, tj. ať Vám dají jejich požadavek/stížnost písemně a pak též písemně odpovědět, co jsem Vám napsal výše. Pak ať Vás žalují. Důkazní břemeno bude na straně žalobce a existence vlastního bytu Vašeho syna soud přesvědčí, že se jedná o malichernou buzeraci. Hlavně se nenechat buzerovat a špehovat od takových primitivů :) Bohužel počet primitivů je v našem národě konstantní :) . § 1177 NOZ (Nový občanský zákoník platný od 1.1.2014) (1) Kdo nabyl jednotku do vlastnictví, oznámí to včetně své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost, vlastníkům jednotek prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem. To obdobně platí i v případě změny údajů uvedených v oznámení. (2) Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby. Jendoslav

    Vložil lake, 14. Prosinec 2014 - 23:38

    Nikoliv, dotaz pana Jaromíra neupravuje § 1177 NOZ. Uvedené ustanovení nemá naprosto žádnou spojitost s rozúčtováním služeb v domě. Také není správná poznámka o rozhodné době 3 měsíce.

    Pan Jaromír správně napsal, že na jeho případ se vztahuje zákon č.67/2013 Sb., konkrétně ustanovení § 2 (o tom kdo jsou osoby rozhodné pro rozúčtování služeb) a § 12 (který stanoví příjemci služeb povinnost písemně a bez zbytečného odkladu oznámit změny v počtu osob rozhodných pro rozúčtování).

    Znění uvedeného zákona je zvláštní v tom, že pro rozúčtování není směrodatný počet osob oznámený vlastníkem jednotky, nýbrž započítá se vlastník jednotky vždy a s ním „osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období“.

    Panu Jaromírovi nelze poradit nic jiného, než aby si kontroloval, zda pro rozúčtování byl použit správný počet osob.Pokud ne, lze reklamovat vyúčtování jako vadné.

    lake

    Vložil Jaromír (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 5:45

    Co znamená „osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období“.
    Ptám se tedy : "Patří mezi tyto i osoby které v bytě nikdy nespí a jsou jen návštěvou. Návštěvou na cca 3– 4 hod denně a to jen 5 x v týdnu,bez sobot a nedělí ? " Jaromír

    Vložil lake, 15. Prosinec 2014 - 10:24

    Pane Jaromíre, o počítání osob je zde uveřejněn podrobný článek: http://www.portalsvj.cz/…ovani-sluzeb.

    Pojem „žít v jednotce“ je pojmem neurčitým a soudím, že nikdo dnes není schopen říci co to znamená. Snad to někdy objasní soudy. Trvejte tedy na tom, že v jednotce žijete pouze Vy jako vlastník. Pro jistotu to oznamte SVJ písemně.

    Jisto je to, že „žití v jednotce“ ve smyslu zákona č.67/2013 Sb. se počítá na celé měsíce. Podle ustanovení § 605 NOZ platí, že „konec lhůty nebo doby určené podle týdnů, měsíců nebo let připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá skutečnost, od níž se lhůta nebo doba počítá. Není-li takový den v posledním měsíci, připadne konec lhůty nebo doby na poslední den měsíce.“

    Z uvedeného plyne, že stav „žití v jednotce s vlastníkem“ by musel trvat nepřetržitě od počátečního dne žití minimálně do posledního dne dvouměsíční lhůty. Pouze po splnění této podmínky by mohla osoba být považována za osobu, žijící v jednotce s vlastníkem jednotky. Protože však netušíme, co znamená pojem „žít v jednotce“, nemůžeme z toho učinit žádný závěr.

    lake

    Vložil Jaromír (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 5:37

    Stále mi není jasné když syn u mě nikdy nespí a to již 10 let. Má svůj vlastní byt. Jen mě a to jen v pracovní dni navštěvuje cca 3 – 4 hod denně. Jde tedy vždy o jasnou návštěvu. Navíc v sobotu a v neděli mě nenavštěvuje vůbec. Jsou tyto návštěvy 5 x v týdnu ( 20 x za měsíc ). Celkem tedy max.cca 80 hod za měsíc brány již jako rozhodné pro rozúčtování služeb ? Jaromír

    Vložil caty (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 23:55

    Jak byste řešil počet osob, když vlastník v bytě nebydlí a osoby bydlící v bytě nenahlásí, nebo nahlásí osobu jednu.

    Vložil P_V (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 18:55

    Osvětlení, úklid, odvoz odpadu. Doporučuji si na shromáždění odsouhlasit, že se to bude rozúčtovávat podle podílu, aby odpadly tyhle tahanice o počet osob.

    Počet osob máte definovaný v tomtéž zákoně, §2/g. Formulace je dost vágní, co je to „žít s ním“ nebo jak se ty dva měsíce počítají.

    Vložil Vladimir B., 15. Prosinec 2014 - 15:00

    Provádět rozúčtování nákladů za služby podle osob je ta nejhorší varianta, kterou si SVJ odsouhlasí.Sledovat průběžně počty osob v jednotl.bytech je nereálné. U nás se rozúčtovává : uklid, světlo společných prostor-všem bytovýmn jednotkám stejně; výtah podle poschodí (bez ohledu na osoby)- dle našeho vnitřního algoritmu; voda SV i TV dle náměrů; teplo – dle vyhl. 372/2001 Sb. s využitím korekcí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".