Vyúčtování nejnižšího nákladu od průměru - topení

Vložil svjvmt, 7. Únor 2013 - 20:30 ::

Jakou teplotu navrhujete uvést jako ideální pro vyúčtování uživatelům jako nejnižší náklad od průměru – 16, 17, nebo 18°C? Poměr složek Z a S je 40:60. Dům není zateplen, IRTN jest. svjvmt

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Kyzlink (bez ověření), 5. Listopad 2013 - 12:24

    Doporučuji, abyste se podíval do metodického pokynu k vyhlášce č. 372/2001 Sb., kde je tato otázka srozumitelně vysvětlena na str. 7.

    Vložil lake, 7. Únor 2013 - 21:39

    Pane svjvmt,
    co píšete jsou protiprávní nesmysly. Tuším, že jde o formulář ISTA. Teplotu v jednotlivých místnostech všech bytů neznáte a nikdy ji znát nebudete, pokud v každé z místností není umístěno čidlo teploty se záznamem nebo s dálkovým odečtem.

    Postupujte podle vyhlášky č. 372/2001 Sb., která jednoznačně stanoví, že nejnižší přípustná účtovaná částka je rovna 60% průměrných nákladů domu na vytápění (vztaženo na 1 m2).

    Máte mít schválena pravidla rozúčtování tepla, včetně postupu pro úpravu výpočtové metody pro případ, že by hranice ±40% od průměrných nákladů byla překročena. Pokud tato pravidla nemáte, stěží je nahradíte nějakými fantaziemi o vymyšlené teplotě, kterou nikdo nikdy a nikde neměřil.

    lake

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 7. Únor 2013 - 20:43

    Jakou teplotu navrhujete uvést jako ideální pro vyúčtování…

    • když už, tak teplota se „nevolí“ ale „hlasuje“. Vetšinou ale plyne z PENB (i tak se o ní ale nutno usnést, jainak zůstane na 16°C tj. –40%). Někteří všeználci budou tvrdit, že hranicí –40% nelze „hýbat“ (protože právě ta se v důsledku „pohybuje“ pokud zamontujete Vaši tepolotu do RTN) ale nevěřte jim. Jen demagogicky překrucují.

    Neználek

    Vložil KS (bez ověření), 13. Duben 2013 - 16:36

    Neználek uvádí: „(…)zůstane na 16°C tj. –40%“

    ISTA uvádí, že maximální odchylka –40% odpovídá cca 13,3°C.

    V našem domě je hodnota tepelné stability objektu stanovena na 17°C, což podle ISTY odpovídá –18% od průměrného nákladu.

    Může mi někdo prosím říct, kolika °C tedy odpovídá odchylka –40%? a zda tedy 17°C odpovídá –18%?

    KS

    Vložil lake, 13. Duben 2013 - 16:58

    Váš dotaz je nesmyslný. Nevíte zřejmě co je tepelná stabilita objektu. Není to teplota ve stupních Celsia. Viz http://www.portalsvj.cz/…abilita+lake.

    Skutečná vnitřní teplota v místnostech se nedá zpětně odvodit z výše rozúčtovaných nákladů na vytápění konkrétního bytu. Snaha o jakýsi výpočet je pseudovědecký fyzikální nesmysl, kterým nemá cenu se zabývat. Viz rozsáhlá diskuse http://www.portalsvj.cz/…tovani-tepla#….

    Jedině při měření denostupňovou metodou byste mohl říci s jistotou, že v té jediné místnosti, kde je instalováno čidlo teploty (zpravidla chodba uvnitř bytu), byla pod stropem konkrétní teplota v konkrétním čase.

    lake

    Vložil KS (bez ověření), 13. Duben 2013 - 18:04

    Vlastníci se usnesli, že spodní hranice bude –18% a to v přímé souvislosti s tepelnou stabilitou objektu (17°C) od které se tato spodní hranice odvodila. Když už si vlastníci tímto způsobem odvodili spodní hranici, tak jsem chtěl vědět, zda je její výše správná, čili zda 17°C = –18%. Nic víc, nic míň.

    KS

    Vložil lake, 13. Duben 2013 - 18:12

    A já jsem vám srozumitelně odpověděl, že co píšete je celé nesmysl. Vlastníci nebyli oprávněni cokoliv usnášet či odvozovat. Navíc v rozporu s platnou legislativou. Nic víc, nic míň.

    lake

    Vložil KS (bez ověření), 13. Duben 2013 - 18:17

    Takže vlastníci nemohou rozhodnout o jiném způsobu rozůčtování za teplo, než jak určuje vyhláška č. 372/2001 Sb.? To slyším poprvé.

    KS

    Vložil ZH (bez ověření), 15. Říjen 2013 - 14:15

    Na toto diskusní fórum jsem se dostal náhodou a velice mě udivují odpovědi pana odborníka. Pokud chcete jiný způsob rozúčtování nákladů na vytápění, pak určité možnosti vám dává zákon č. 67/2013 Sb.§ 6

    § 6 Předpis č. 67/2013 Sb. Zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty

    1. Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání

    poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek. Změna způsobu rozúčtování nákladů na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období. (2) Nedojde-li k ujednání, rozúčtují se náklady uvedené v odstavci 1 podle právního předpisu, kterým se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii pro vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele2).

    V současné době připravuje MMR novou vyhlášku pro rozúčtování. Pokud ovšem bude schválena ve znění, které je připraveno, pak očekávám silné reakce maijitelů bytů.

    Vložil X (bez ověření), 15. Říjen 2013 - 14:44

    Platí až od 1.1.2014.

    Za daleko důležitější však považuji to, že se jedná o ujednání všech vlastníků jednotek. V tom je to čertovo kopýtko.

    Pokud si tedy všichni vlastníci jednotek ujednají, že náklady na teplo a ohřev TUV rozúčtují poměrně podle velikosti hlavy, pak jim jistě nikdo nebude bránit. Místo IRTN si tedy budou měřit hlavy.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".