vytápění + měřiče

Vložil Eva (bez ověření), 10. Listopad 2012 - 8:55 ::

Dobrý den, nastěhovala jsem se do bytu / družst. vl./ kde nejsou měřiče topení. Ráda bych si je instalovala i svépomocí…je Družstvo povinno brát zřetel na spotřebu dle měřáků? Pokud ne, chci si byt převést do osob. vl. a provést totéž. Ptám se, jestli se mohu dovolat k vyučtování dle měřičů. Děkuji Literáková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tazatel jarynn (bez ověření), 11. Listopad 2012 - 9:31

    lake to napsal správně, jediné co pro to můžete udělat, je přesvědčit ostatní družstevníky v domě a indikátory si pořiďte všichni přes družstvo…

    Vložil lake, 10. Listopad 2012 - 14:56

    Měřiče neexistují. Buď indikátory topných nákladů, nebo stanovená měřidla (kalorimetry).
    Jako nájemce nejste oprávněna poškozovat majetek družstva instalací čehokoliv.
    Družstvo není povinno zabývat se indikátory v bytě - ostatně ani nemůže. Náměry indikátorů v jediném bytě se nedají použít k ničemu. V budoucnu však bude instalace indikátorů povinná pro celý dům.

    lake

    Vložil tata_FIDO, 12. Listopad 2012 - 7:37

    Novela zákona 406/2000 Sb. Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která udává povinnou instalaci měřičů tepla v bytech s ústředním topením. V novele zákona 406/2000 Sb. je text §6a odstavec 4 písmeno a změněn na „vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem; konečný uživatel je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů.“ Tato povinnost musí být splněna do 2 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.

    Takže v podstatě není co řešit, pořiďte měřiče s radiomodulem ať pak nemusíte lézt znovu kvůli odečtu do bytu a je to. Nám po instalci měřičů klesla spotřeba tepla o 25% oproti předdchozím letům

    Vložil Krobot (bez ověření), 13. Listopad 2012 - 17:33

    směrem k vlastníku BD a ne k tazateli.

    Vložil Špidla (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 15:31

    Jak mohla PS schválit povinnou instalaci něčeho, co neexistuje? Měřiče přece neexistují :-)

    Vložil Nortonik (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 10:23

    Malá oprava, není to poragraf 6a, ale 7. Jinak plně souhlasím

    Vložil amap, 11. Listopad 2012 - 14:09

    V budoucnu však bude instalace indikátorů povinná pro celý dům.

    lake

    Jsme SVJ o 12 stejných bytech, dům je zateplen, okna vyměněna (trojskla). Nemáme indikátory, ale přesto naše spotřeba plynu meziročně klesá.Máme vlastní kotelnu, topíme podle potřeby, nemáme žádné „větrače“ a celkem jsou všichni spokojeni.Platíme všichni stejnou částku.Netoužíme po indikátorech a hlavně se obáváme stanovování koeficientů polohy jednotlivých bytů.Budou- li všichni vlastníci souhlasit se stávajícím způsobem rozúčtování tepla, musíme pořizovat indikátory? Děkuji za radu

    Amap

    Vložil tazatel jaryn (bez ověření), 11. Listopad 2012 - 15:05

    nejsem lake ale nám umístění indikátorů – přesněji řečeno vliv indikátorů na chování odběratelů tepla šetří v průměru cca 40 – 45% z celkových nákladů na teplo – v porovnání se stavem bez indikátorů. Zvažte vaše rozhodnutí, většinou proti indikátorům tepla jsou vlastníci , kteří jsi jsou velmi dobře vědomi „výhod“ nekontrolovaného topení… asi tvůj případ Jinak k povinnosti – kde není žalobce není soudce

    Vložil Radek1 (bez ověření), 24. Srpen 2014 - 10:30

    Výhodnost instalace poměrových měřidel závisí na tom, zdali je dům vybaven regulací dodávaného tepla s ohledem na vnější a lépe i vnitřní teplotu. Je třeba jej vyladit tak, aby topil uvnitř na minimum – cca 20°C a je možné též v nočních hodinách přísun tepla úplně zastavit (cca na 3–4 hodiny po půlnoci). Je-li dům takto úsporně nastaven, potom jej instalace poměrových měřidel rozhodí. Lidé v bytech v době své nepřítomnosti (ale někdy i přítomnosti – důchodci často) zavřou topení a ostatní byty ochladnou. Je potom nutné zvýšit dodávku tepla na zdroji a to všem oproti původnímu stavu vytápění zdraží. U domů, které tuto regulaci nemají, může instalace poměrových měřidel přinést úsporu, ale jen proto, že dům byl do doby instalace svým zdrojem přetápěn.

    Vložil amap, 11. Listopad 2012 - 16:47

    Jaryne, díky za odpověď. Ne, nejsem příznivcem nekontrolovaného topení, pouze zvažuji, zda panující mezilidskou pohodu obětovat účtování pomocí indikátorů a koeficientů, které nikdy nebudou absolutně spravedlivé. amap

    Vložil Špidla Strakáček (bez ověření), 11. Listopad 2012 - 20:05

    Souhlasím s Amapem. Pokud je dům zateplen, okna mají trojskla a v domě nejsou notoričtí „větrači“, pak jsou indikátory zbytečnou a nákladnou komplikací. Jednoduché rozúčtování podle vytápěné plochy dává dobrý a v rámci možností spravedlivý výsledek. Pokud si nějací zimomřiví důchodci víc přitopí, jejich teplo stejně postupně přechází do sousedních bytů, kde se pak méně topí.

    Vložil Havel (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 8:18

    Pánové Amape a Špidlo, Vaše názory jsou zcela zcestné.Jak ještě někdo může takto prezentovat své názory,které jsou zcela v rozporu s realitou. Jadrný názor k těmto „nápadům“ zde napsal jistý Jarin. Ani se mu nedivím.Ono to nadzvihne každého,kdo uvažuje zcela realisticky.Nikdo z Vás pánové nebere vpotaz skutečnost,že nelze ani jakýmkoli kladným poměrem „vytápět“ sousedův byt panelem.Ještě jsem se nesetkal s člověkem, který by mi řekl, že mu byt vyhřívá soused zdí.Rovněž tak podlahou,zde je to ještě naopak! Kde jsou netěsnosti v bytě? Kde je skutečnost ochlazování pláště domu i přes zateplení? Kde je průvan vnitřkem domu chodbami a schodišti vlivem netěsnosti vchod.dveří a tím vniku do bytů? Takže opravdu je zde na úkor jiných, zvýšení plateb za teplo neoprávněným navýšením na jiného vlastníka bytu. Proto každému co jeho jest. Tedy měřidla, kde si každý uhradí jenom to své, co si „vytočí“. A o tom to pánové je.Nemá význam se zde rozepisovat o něčem,co je jinak jasné každé rozumné bytosti. Havel

    Vložil Špidla (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 11:46

    Nějak jsem nepochopil sdělení pana Havla. Teplo přece prostupuje příčkou (dokonce i podlahou a stropem) mezi byty, jestliže na obou stranách příčky nejsou stejné teploty.

    O fyziku tu ale vůbec nejde. V našem panelovém domě je 80 bytů. Nikdy jsme žádné indikátory neměli, nikdo o to nikdy nestál. Nevíme, jak kdo topí a jak větrá. Každý topí a větrá, jak mu to vyhovuje. Žádný přehled o spotřebě tepla v jednotlivých bytech nemáme. Platíme všichni stejně za jednotku vytápěné plochy. Nemáme žádnou složitou agendu týkající se indikátorů a jejich odečtů. Neřešíme žádné podvody. Nemáme žádné reklamace na rozúčtování. Podle jistého pologramotného hulváta jsme tedy všichni bolševici a náš dům je bolševický skansen. Patrně také každý topí víc než ostatní a proto odmítá indikátory.

    V loňském roce jsme měli náklady na vytápění 155 Kč/m2. Vlastník bytu 2+kk zaplatil cca 6600 Kč. To je 550 Kč měsíčně. K čemu by bylo ušetřit stovku nebo dvě měsíčně. Na tom nikdo nezbohatne.

    Vložil Havel (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 12:27

    Pane Špidlo.Na začátku je dotaz jisté pí.Evy Literákové.Situace – barák (BD) je bez měřáků a ona je přesto chce instalovat i na své náklady.Co má dělat,když ostatní nemají zájem? Problém – jak následně provést vyúčtování tepla pro její byt.S určitostí jí vyjdou daleko menší náklady, než ty, které se jí předloží vždy na konci roku. A to právě na úkor těch např. „staromilců“,kteří si rádi přitopí na 27 stupňů,jako tomu bylo např. v našem domě.A ona má za tyto lidi hradit toto teplo? A nyní k Vašim číslům a názorům.Ano,teplo „prostupuje“ příčkami,tj. i podlahou a stěnami. Chtěl bych vidět panelák,který mi předá byť zlomek citelné teploty v současné době i jak uvádíte,stropem. A ještě jinak. Váš panelák je zateplen polystyrenem o tl.15 cm? Vy máte před zateplením provedené vyspárování panelů „mědvědím lejnem“? Ono je toho vícero,co mě zaráží.Jak tu rovněž jeden vysvětluje,že teplo velmi dobře přechází (absorbuje)do studených panelů,(a co „mosty“,?)čímž dochází k ohřevu sousedního bytu. Tato situace by musela být pouze někde v parních lázních, kde se pohybuje teplota min.40 stupňů. A co se týče Vašich čísel,já Vám je přeji.Nemíním zde polemizovat.Jen jsem si dovolil zareagovat vůči pí.Evě Literákové,ke které jste i Vy podal určitý názor. Jediné,co se zde uvedlo k věci,snad p.Lakem, je ta skutečnost,že by měla zapůsobit paní na ostatní aby si rovněž pořídili měřáky.Co se týče mé osoby, já bych si měřáky namontoval ke všem radiátorům,sehnal si firmu, která provádí výpočty tepla,této firmě bych uhradil na základě dohody tyto roční výpočty a fin.náklady s výpočtem úhrady za GJ (otázka dodavatele – zda teplárna a j.-její ceny)a vše bych následně předal Správci či výboru BD. Zároveň bych předem napsal dopis výboru BD, kde bych je upozornil na tento postup.A chci věřit, že by se potom následně někdo potil.Já bych to ale nebyl.

    Vložil Jiri (bez ověření), 6. Březen 2013 - 13:13

    Ale jiste, ze dochazi k „vytapeni“ sousednich bytu. Nejde o zadne obrovske rozdily, ale deje se to. izolacni vlastnosti pricek i stropu jsou u nekterych domu, predevsim panelaku mizive. Skuste si vzit termokameru a sledovat, jak se meni teplota steny u souseda, se kterym se domluvite, ze na par dni prestane topit, nebo naopak pusti vse na plno.

    Vložil Špidla (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 16:08

    Pane Havle. Loni jsem zaplatil za teplo 550 Kč měsíčně (byt 2+kk). Případná úspora cca 25% (138 Kč měsíčně) po instalaci indikátorů je pro mne opravdu nezajímavá. Musel bych být blázen, kdybych se řídil návodem, který jste podal.

    Pro zajímavost, nyní mám ventily nastaveny na stupeň 3 a otevírají se jen sporadicky. Většinou jsou uzavřeny a radiátory jsou „studené“. Teplotu mám stabilně 23–24°C. Kde se asi to teplo bere? Odpověď je prostá: zdrojem tepla jsou horké stoupačky, instalační šachta, kde neustále cirkuluje TUV, a některé sousední byty, kde mají pravděpodobně vyšší teplotu než já. Mně ale nevadí, když sousedi mají např. 26°C. Část jejich tepla stejně skončí u mne.

    Po instalaci indikátorů bychom pravděpodobně nějakou bagatelní částku ušetřili, ale v domě by začaly hádky, kdo koho vytápí, kdo má horší polohu bytu, atd. To nám za tu ušetřenou stovku měsíčně nestojí. Zejména, když této problematice drtivá většina pořádně nerozumí.

    Vložil P.V., 12. Listopad 2012 - 11:24

    Nemám v úmyslu zasahovat do diskuse o prospěšnosti indikátorů, pouze si dovolím poopravit nepřesnost že sousedův byt nelze vytápět panelem. Z fyzikálních vlastností tepla vyplývá, že teplo „teče“ vždy z teplejšího prostředí do chladnějšího (2. termodynamický zákon: Teplo nemůže při styku dvou těles různých teplot samovolně přecházet z tělesa chladnějšího na těleso teplejší.). Ačkoliv se může jevit že netěsnostmi apod. „přitéká“ chlad, není tomu tak, ve skutečnosti „odtéká“ teplo a teploty prostředí se mají snahu vyrovnat.

    P.V.

    Vložil Ferdinand (bez ověření), 12. Listopad 2012 - 11:54

    Ono „přitéká chlad“ je možné chápat jako synonymní označení jevu „odtéká teplo“. Obě formulace jsou dostačující a plně srozumitelné, a ač nemusí být zcela přesné, omyl je vyloučen. První formulace není ani lepší, ani horší než druhá. Ekvivalentní formulaci 2. termodynamického zákona nechť si laskavý čtenář sestaví jako domácí cvičení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".