Vytápění bytové jednotky.

Vložil Martin (bez ověření), 12. Listopad 2016 - 10:00 ::

Dobrý den, jsme SVJ, kde má každá BJ své vlastní vytápění, tedy vlastní kotel. V jedné BJ majitelé již 23 let nebydlí a mají vypnutý a odpojený kotel k vytápění. Jeho odpojení mám stvrzené i prohlášením o nevyužívání spalinové cesty od vlastníka, jako potvrzení pro každoroční kontrolu této spalinové cesty, kterou naše SVJ nechává provádět. Nyní si byty okolo, tedy byt nad, vedle a pod danou BJ začali stěžovat na tuto BJ, protoze v jejich bytech nelze kolikrát pořádne vytopit. Byt nad má stále chladné podlahy, byt vedle, sousedící jednou z nejdelších stěn v obývacím pokoji, má stále velmi studenou a vlhkou tutomzeď. Zároveň mají tyto byty samozrejmne i vyšší náklady na spotřebu plynu k topení. Je nějáká možnost, jak donutit vlastníky jednotky k tomu aby ji alespoň temperovali? Podle mne pravděpodobně i dochází po letech k poškozování společných stavebních součástí domu.

Řešili jste někde již takovýto problém?

Díky

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 12. Listopad 2016 - 15:20

    Vlastník bydlí a pracuje trvale v zahraničí a byt bohužel nepronajímá a ani ho nechce prodat. Nemáte žádnou páku ho donutit aby topil. Jám jsem na základě osobní znalosti s majitelkou dohodl, že alespoň temperuje (peněz má dost) ovšem ani to nestačí aby se v sousedních bytech nesrážel kondenzát na stěnách. Takže jsem dal kontakty všem postiženým sousedům aby paní bombardovali stížnostmi a správu tohoto domu opustil (z jiného důvodu).

    Vložil mmm (bez ověření), 12. Listopad 2016 - 14:35

    Proplatí jim náklady ti, kdo to temperování vyžadují? Těžko. Podle výše nastíněné logiky obyvatelé přízemních bytů mají nárok na příplatek od těch nad nimi – přitápějí jim, no a ti s orientací bytů na sever od těch s orientací na jih. Společné topení toto dost složitě řeší koeficienty a přepočty a stejně je vždy někdo nespokojený. Individuální vytápění má tu výhodu a zároveň neýhodu, že každý zaplatí právě to, co sám o své vůli protopí.

    Problém uvažování většiny lidí v těchto situacích je, že se nesnaží nalézt nějaké alespoň trochu spravedlivé ešení, ale prosazují jen to, co je pro ně v dané chvíli výhodné.

    Podle mého odhadu bez soudu s daným vlastníkem nehnete, což je vlastně správně.

    Vložil Majetný (bez ověření), 12. Listopad 2016 - 14:46

    „Podle výše nastíněné logiky obyvatelé přízemních bytů mají nárok na příplatek od těch nad nimi – přitápějí jim, no a ti s orientací bytů na sever od těch s orientací na jih.“

    Podle jaké logiky? Obálka domu je izolována, stěny a vodorovné konstrukce mezi byty izolovány nejsou. Heslo: tepelná stabilita domu.

    Vložil Polášek (bez ověření), 12. Listopad 2016 - 17:00

    Změna smlouvy o užívání bytu. Nevytápěním bytu ničíš stavbu a sousední byty. Takže top, nebo dostaneš výpověď. Nechceme v baráku nájemníka který nám ničí dům a znepříjemňuje bydlení ostatním nájemníkům atp. Tolik v prvním přiblížení pro ty, kteří lomí rukami nad tím že není řešení. Očekávávám další zoufalé výkřiky že to tak nelze.

    Vložil anon. (bez ověření), 12. Listopad 2016 - 21:15

    Polášek, vy jste rarášek. Vždyť je to vlastník, jak mu chcete změnit smlouv o užívání bytu.

    Vložil Petr87, 12. Listopad 2016 - 19:19

    Očekávaného zoufalého výkřiku se ode mě nedočkáte.

    Ale myslím, že stojí za zmínku, že v daném případě se jedná o netopícího vlastníka, kterému nelze dát výpověď z nájmu bytu.

    Vložil Polášek (bez ověření), 13. Listopad 2016 - 4:10

    Vlastníkovi bytu nelze dát výpověď, ale uvážit postih za ničení domu vlhkostí, promrzáním atd. a snižování tepelné pohody sousedních bytů. Miliony věcí nešlo a když se chtělo tak se řešení našlo.

    Vložil Vlastiks, 12. Listopad 2016 - 18:36

    Myslím že temperování je zajištěno na úkor sousedních bytů a základní část nákladů stejně „netopič“ hradí. Ztráty sousedních bytů lze řešit úpravou koeficientů s ohledem na takto ochlazované stěny.

    Vložil ik (bez ověření), 12. Listopad 2016 - 19:50

    Pro „Vlastíks“

    Tak to funguje u centrálního vytápění. Zde se ovšem řeší situace, kdy každý byt má vlastní vytápění v bytě. V tomto případě se přiznám, že nevím jak se to dá řešit.

    Vložil Vlastiks, 12. Listopad 2016 - 20:07

    Tož to je jiná.

    Snad by se dalo uvažovat o stanovení nějaké položky do Stanov, jako úhrada „za nevytápění“. Ale nevím jak stanovit její výši, vzhledem k tomu že zřejmě není k dispozici žádná „ouřední evidence“ nákladů na otop „jednotky“ za topné období. Ani mi není jasno jak by se ta úhrada vracel těm sousedům.

    Čím se u Vás topí?

    Vložil Martin G (bez ověření), 13. Listopad 2016 - 8:43

    Topíme plynem.

    Právě že někteří členové chtějí temperování zahrnout do stanov, ale já si myslím, že to nelze, nebo ano?

    Zatím to vypadá tak, že to lze zahrnout do bodu stanov o řádném užívání BJ, ztížení práva užívat řádně byt ostatním vlastníkům a vzhledem k tomu, že je to již mnoho let, tak i na poškozování společných částí (nosné zdi, obálka budovy atd). Jenže to je na dlouho, posílat dopisy vlastníkovi, no a nakonec asi soud.

    Vložil ik (bez ověření), 13. Listopad 2016 - 11:24

    Napadla mi jedna možná věc, jak to lze řešit. Zkuste se obrátit na energetického auditora, proberte s ním Váš problém, třeba Vám poradí. Mě kdysi ve sporu s SVJ pomohl.

    Vložil Martin G (bez ověření), 14. Listopad 2016 - 13:22

    Zkusim se na nejakeho obratit, diky.

    Vložil Vlastiks, 13. Listopad 2016 - 8:53

    Asi by se dalo „odpíchnout“ od spotřeby jednotlivých bytů, po zjištění průměru, minima a maxima, doložitelné fakturami. Obávám se ale problému pokud plyn slouží i k jiným účelům, kdy by bylo těžké oddělit položku za topení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".