Výše penále za neplacení zálohy na úhradu za služby

Vložil SVJ Příbram (bez ověření), 17. Listopad 2011 - 21:34 ::

Dobrý den,

prosím o radu. Jako SVJ chceme měnit stanovy a rozšířit je o penalizování dlužníků za pozdní platby. Můžeme se si sami stanovit např. 1 promile denně nebo se musíme řídit limitní sazbou ČNB.

Pokud bychom chtěli jednorázovou sankci, jsou nějaká omezení nebo můžeme odhlasovat např. 100 Kč za nezaplacení 1 měsíční zálohy?

Díky za pomoc!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil rexmond, 20. Listopad 2011 - 8:58

    Dobrý den,

    mám dotaz ohledně metody výpočtu penále. Předpokládám, že standardně se počítá penále metodou fifo (first in first out) tj. bere se, že první platba pokryje předchozí dlužnou částku.

    Další možností jak počítat penále je metodou lifo (last in first out) – tj. když někdo zaplatí po splatnosti, ale už je nový měsíc, tak tato úhrada pokryje současný měsíc a předchozí platba je stále dlužná. Tzn. teprve poslední úhrada se použije pro odmazání dluhu na začátku období?

    Dotaz tedy zní 1) je to možné použít výpočet lifo? 2)používáte to někdo?

    Děkuji, rexmond

    Vložil lolek (bez ověření), 18. Listopad 2011 - 20:12
    • cit.„…nebo se musíme řídit limitní sazbou ČNB…“
      • jistě se můžete dohodnout i na nižší hranici ale máte k této benevolenci důvod ?
      • uvedený nárok je jednorázový – vztahuje se vždy k dlužné řástce

    • cit.„…penalizování dlužníků za pozdní platby…“
      • měli by jste mít ale připraven usnesením podložený plán účelu (§9/1 ZoVB) a odsouhlasenou výši záloh (§15/2 ZoVB) na předpokládané náklady – jen odsouhlasená výše záloh tak aby SVJ vždy vyšlo že bude vracet – si někteří Vlastníci líbit nenechají, zvlášť pokud máte (netvrdím že Vy) problém předat správné Vyúčtování nákladů nejen za služby

    • cit.„…za pozdní platby…“
      • pokud Vám ale vzniká na konci fiskálního období vysoké přeplatky – pak je máte zjevně chybně spočteny a je otázka zda Vlastník neplatící včas nebo v plné výši nemá spočteno že mu při Vyúčtování stejně musíte vrátit a chce tedy minimalizovat tuto částku

    lolek

    Vložil lake, 17. Listopad 2011 - 22:56

    1. Pokud máte na mysli úrok z prodlení, musíte se při výpočtu řídit Nařízením vlády č. 142/1994 Sb. ve znění pozdějších novel.

    2. Odhlasovat si můžete cokoliv vás napadne, třebas i "jednorázovou sankci", nebo veřejný trest deset ran holí v kočárkárně, nebo uříznutí levého ucha. Stejně to bude všechno neplatné. Se smluvní pokutou by dlužník musel písemně souhlasit.

    lake

    Vložil SVJ Příbram (bez ověření), 18. Listopad 2011 - 12:07

    Existuje tedy nějaká cesta, jak docílit, aby lidé platili své zálohy včas? Za každý nápad jsme vděčni.

    Díky.

    Vložil AP (bez ověření), 21. Listopad 2011 - 9:41

    Podle mých zkušeností existuje cesta:

    1. jednoduchá – to když dlužníkovi zašlete doporučeně předžalobní upomínku (dopis se zeleným pruhem); dlužníka to vystraší a on zaplatí. Tato cesta vás bude stát do 50 Kč.
    2. složitá – to když vám vlastník neplatí zálohy, ale nikomu dalšímu už nedluží a navíc normálně vydělává a má nějaký majetek. V takovém případě ho můžete po neuhrazení třetí zálohy dát k soudu; soud rozhodne ve váš prospěch; vy půjdete s pravomocným rozsudkem k exekutorovi; exekutor mu obstaví účet nebo mu zabaví majetek nebo mu v krajním případě prodá jeho byt. Tato cesta vás bude stát několik tisíc Kč (soudní poplatek, odměna advokáta, odměna exekutora).
    3. velmi složitá – to když vám vlastník neplatí zálohy, ale navíc má další dluhy (které ale nejsou moc velké). V takovém případě ho můžete po neuhrazení třetí zálohy dát k soudu; soud rozhodne … exekutor mu prodá jeho byt a z utržených peněz vyplatí věřitele před vámi a když budete mít štěstí, zbydou nějaké peníze i na vás. Tato cesta vás bude stát stejně jako ta předchozí, ale na peníze si počkáte déle (cca tak rok).
    4. slepá – to když vám vlastník neplatí zálohy, ale navíc má už několik exekucí, které dalece přesahují hodnotu jeho majetku. V takovém případě ho můžete dát k soudu … poté k exekutorovi; exekutor vydraží jeho byt; z dražby na vás ale nic nezbude; vaší jedinou výhrou tak bude to, že v jeho bytě začne bydlet někdo jiný – kdo třeba bude platit. Tato cesta vás bude stát stejně jako ta předchozí, ale žádné peníze nikdy neuvidíte (resp. 10 let to za vás může exekutor zkoušet, ale moc šancí vám nedávám).

    Pokud se ve vašem domě objeví dlužníci čtvrtého typu, pak vám mohu popřát jen „upřímnou soustrast“. My máme 2 takové. Náklady na soudy rostou, dražby nemovitostí se protahují kvůli neustálému odvolávání, noví řádně platící vlastníci těchto bytů jsou v nedohlednu. Po čase vás přepadne naprostá beznaděj.

    Vložil Aurora (bez ověření), 22. Listopad 2011 - 19:00

    Má SVJ v případě 4. případu (slepá cesta) právo na to takovým dlužníkům odpojit teplou vodu?

    Vložil Je-li je SVJ dodavatelem teplé vody, pak ji může odpojit. (bez ověření), 22. Listopad 2011 - 19:52

    Je-li je SVJ dodavatelem teplé vody, pak ji může odpojit.

    (Nápověda: SVJ není dodavatelem teplé vody.)

    Vložil lolek (bez ověření), 22. Listopad 2011 - 20:02
    • cit.„…jsou bláboly…“
      • nicku „Je-li je SVJ dodavatelem teplé vody, pak ji může odpojit“ pokud máte nějakou inteligenci – měla by Vám napovědět že libovolně pitomý shluk znaků se jako „nick“ nepoužívá

    lolek

    Vložil Karásek (bez ověření), 18. Listopad 2011 - 17:30

    Vždyť na úrok z prodlení máte nárok ze zákona. .-)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".