výpověď správce

Vložil Anonymous, 25. Květen 2010 - 11:46 ::

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda někde existuje nějaký vzor výpovědi správci nebo případně jaké jsou nutné náležitosti výpovědi?? … děkuji karel

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil anaj (bez ověření), 25. Květen 2010 - 14:17

    V první řadě musíte mít před sebou smlouvu kterou jste se správcem uzavřeli. Bude se zřejmě jednat o smlouvu mandátní – § 566 obchodního zákoníku – http://www.podnikatel.cz/…ti-hlava-ii/ .

    Ve smlouvě máte určitě uvedeno, na jakém způsobu ukončení smlouvy jste se dohodli.

    Např.

    1. výpovědí smlouvy některou ze smluvních stran, přičemž výpovědní lhůta počíná běžet od měsíce následujícího, v němž byla výpověď doručena druhé straně a činí 2 měsíce
    2. okamžitým odstoupením od smlouvy v případě, že by došlo k závažnému a hrubému porušení povinností plynoucích z této smlouvy, přičemž okamžité odstoupení od smlouvy je účinné doručením druhé smluvní straně.

    Smlouvu si důkladně prostudujte.

    Příklad jak jednoduše lze napsat výpověď najdete na těchto web.stránkách: http://www.rymarovska434.cz/…_spravce.pdf Samozřejmě, že ukončení této smlouvy je v souladu s ustanoveními v mandátní smlouvě tohoto SVJ.

    Proto i ukončení Vaší smlouvy musí odpovídat obsahu Vaší smlouvy.

    Vložil karelll (bez ověření), 25. Květen 2010 - 12:14

    … ještě jsem se chtěl zeptat, pro změnu správce musí být PRO 3/4 všech vlastníků nebo přítomných na schůzi??? … děkuji

    Vložil anaj (bez ověření), 25. Květen 2010 - 14:45

    Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni členové společenství, kteří mají většinu hlasů. K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů společenství, pokud zákon nebo stanovy neurčují jinak. Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů členů společenství na společných částech domu; členové společenství, kteří jsou spoluvlastníky jednotky, mají společně jeden hlas. Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv člena společenství soud. Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný člen společenství požádat soud, aby o ní rozhodl. Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne. Tříčtvrtinové většiny hlasů přítomných členů společenství je zapotřebí k přijetí usnesení o změně prohlášení vlastníka budovy podle § 4 zákona o vlastnictví bytů, uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám, způsobu rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky, rozdělení zisku z hospodaření společenství. K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech členů společenství, pokud není dále uvedeno jinak. Jde-li o stavební úpravy spočívající v modernizaci, rekonstrukci a opravách společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas nejméně tříčtvrtinové většiny všech členů společenství. Ke zvolení členů výboru nebo pověřeného vlastníka je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny všech členů společenství. Tvoří-li společenství pouze 3 členové, je zapotřebí k přijetí usnesení shromáždění vždy souhlasu všech členů

    Na shromáždění musí být schválen nový správce a postačí když :Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni členové společenství, kteří mají většinu hlasů. K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů společenství. Ještě se musíte podívat na stanovy, jestli jste si změnu správce nepodmínili sami jinak.

    Vložil plk. Bc. Karel Procházka (bez ověření), 25. Květen 2010 - 21:31

    V prohlášení vlastníka určí vlastník domu správce, a to povinně podle zákona o vlastnictví bytů v účinném znění. Tento správce vykonává správu domu do vzniku společenství, resp. fakticky ještě nějakou dobu po vzniku společenství. Potom přestává být ustanovení o určení osoby správce v prohlášení vlastníka domu relevantní, správu přebírá společenství, a to právě od předchozího správce domu, tj. osoby správce určené předchozím vlastníkem v prohlášení vlastníka.

    V zákoně o vlastnictví bytu není žádná speciální úprava pro rozhodování o tom, komu společenství svěří některé úkony spojené se správou domu. Ten bývá nazýván správcovskou firmou, ač pro označení správcovská firma není žádný právní podklad, přičemž tvz. správcovská firma bezesporu není správcem podle prohlášení vlastníka, neboť v době, kdy se rozhoduje o (případné) správcovské firmě již toto ustanovení o osobě správce v prohlášení vlastníka není relevantní. Proto jsem se Vás ptal na judikát, který by podpořil Vaše stanovisko o speciálním kvoru. Lze dovodit Váš názor i jeho opak. Stejně jako Vy mám rád názory podložené judikáty soudů vyšších stupňů, jak jsem již napsal.

    plk. Bc. Karel Procházka

    Vložil plk. Bc. Karel Procházka (bez ověření), 25. Květen 2010 - 23:22

    „Skutečnost, že „osoba pověřená správou“ uvedená v prohlášení vlastníka již „není relevantní“, je tedy pro toto hlasování zcela bezvýznamná.“

    „Osoba pověřená správou“ uvedená v prohlášení vlastníka vykonává správu do vzniku společenství. Po vzniku společenství je osobou pověřenou správou domu společenství, a to přímo ze zákona. Už jsem to psal, po vzniku společenství je právě společenství „osobou pověřenou správou domu“, přičemž ono pověření je dáno zákonem. Přesně proto společenství vzniklo, podrobněji srv. důvodovou zprávu k zákonu o vlastnictví bytů.

    Takže hlasovat o něčem, co je dáno zákonem, skutečně není relevantní. Máte-li judikát tvrdící něco jiného, rád se seznámím s jiným názorem. To už jsem psal také. Nemáte-li takový judikát, pak se oba už pouze opakujeme.

    plk. Bc. Karel Procházka

    Vložil Lolek (bez ověření), 25. Květen 2010 - 12:52

    Před vznikem společenství (a v praxi ještě nějakou dobu potom) je správcem osoba určená vlastníkem domu v prohlášení vlastníka.

    Po vzniku společenství je správcem společenství, a to ze zákona.

    Lolek

    Vložil karelll (bez ověření), 25. Květen 2010 - 13:07

    … my jsme už SVJ a máme správcovskou firmu, ale dostali jsme lepší nabídku jiné sprácovské firmy… proto se ptám, co musíme udělat pro vyměnění stávající správ. firmy za novou správ. firmu?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".