Výměna plastových oken

Vložil Dana (bez ověření), 28. Listopad 2011 - 11:45 ::

Dobrý den,potřebovala bych poradit. Koncem roku 2009 jsem si na vlastní náklady (vše mohu řádně doložit, včetně povolení stavebního úřadu) nechala vyměnit stará okna za plastová. Tehdy to byl byt v obecním domě, informovala jsem všechny nájemníky, že se bude uskutečňovat tato výměna. Začátkem roku 2010 jsme založili Bytové družstvo, které po roce zaniklo a stali jsme se SVJ. Na několika schůzích jak družstva, tak i SVJ jsem vznášela dotaz na kompenzaci nákladů oken za plastová, tato diskuse však byla vždy odsunuta.V září letošního roku t.j.2011 byla okna vyměněna v celém domě a mně ještě asi se třemi členy SVJ bylo předběžně sděleno, že nárok na kompenzaci zřejmě nemáme, že to ze zákona není možné. Společnými částmi budovy co se týká oken, jsou v prohlášení uvedeny okna a dveře ve společných prostorách přímo přístupné ze společných částí a v dalším bodě venkovní strany vstupních dveří a vnějších oken jednotek. Okna byla hrazena ze společných prostředků na účtě SVJ, dále pak nám část fin. prostředků refunduje Magistrát, podmínka byla začít opravovat v určitém termínu. Myslím si, že na určitou kompenzaci mám nárok, do fondu oprav řádně přispívám, všem byla okna vyměněna a zaplacena, vlastně částku, kterou bych vyčerpala na okna SVJ ušetřilo. Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Dana S. (bez ověření), 14. Prosinec 2011 - 10:20

    Ještě k mému původnímu dotazu, na mou otázku předsedovi Společenství, jak byla okna hrazena, mi sdělil, že byla placena z refundace od obce a to ze sta procent. I přesto si myslím, že mám nárok na finanční vyrovnání nebo se mýlím? Děkuji

    Vložil Dana S. (bez ověření), 1. Prosinec 2011 - 14:24

    Ještě jednou děkuji za informace. Vaše vysvětlení k mé záležitosti je myslím úplně jasný a srozumitelný. Logicky jsem si to takto vysvětlovala i já, ale logika vždycky nesouvisí s právem.

    Vložil Dana S. (bez ověření), 30. Listopad 2011 - 16:21

    Napsala jsem to asi ve špatné formulaci, platí to, co jsem napsala a to " společné části budovy jsou venkovní strany vstupních dveří a vnejších oken jednotek". Děkuji za odpověď.

    Vložil lake, 30. Listopad 2011 - 19:46

    Děkuji. Jestliže jsou společné pouze „venkovní strany“, znamená to, že celá okna patří vlastníkovi jednotky, kromě vrstvy nátěru na vnější straně okna. Pouze vnější nátěr by se platil ze společných prostředků. Plastová okna ovšem žádné natírání nepotřebují a Váš nárok na vratku tedy zůstává, jak jsem napsal dříve.

    Na nesmysly, které tvrdí předseda, nehleďte. Neví co mluví. Na názor právníka nehleďte, rozumí tomu jako koza petrželi. Nejde vůbec o nárok na refundaci nějakých oken, jsou oba vedle. Jde o vratku záloh, které jste platila na správu domu, avšak byly použity na zcela jiný účel – zvelebení vlastního majetku některých jednotlivců. Na tento účel ovšem zálohy v SVJ vybírány být nemohou, takže vrátit!

    Doba kdy jste svá okna měnila je zcela bezvýznamná a nemá na Váš nárok žádný vliv. Tentýž nárok byste měla i pokud by ve Vašem bytě zůstala okna původní (bez výměny).

    Názory jednotlivců, kteří se na Váš úkor obohatili, nemají na Váš nárok vůči SVJ samozřejmě žádný vliv. Ostatně vy od nich přece nic nepožadujete.

    Rovněž je bezvýznamné zda a kdy obdrží SVJ nějakou dotaci od města. Od města rovněž nic nepožadujete.

    lake

    Vložil Dana S. (bez ověření), 30. Listopad 2011 - 13:29

    Děkuji za radu a pokud tomu dobře rozumím, i když byla okna vyměněna na vlastní náklady v obecním bytě (před vznikem SVJ), rozhodující je pořád to, komu patří okna. Jedna nejasnost mi z toho ovšem vyplývá, a to že v „Prohlášení“ je uvedeno, že u jednotlivých jednotek jsou vnější okna společná. Není mi jasné, jak se potom vypočítává finanční vypořádání (jak se rozlišuje finančně vnější a vnitřní strana oken včetně ostatních prací, jako zednické apod., které m.j. jsou v podstatě prováděny uvnitř bytové jednotky). Okna byla placena z účtu SVJ-práv.osoby (nebyl úvěr) a pokud proběhla finanční refundace od města, byly peníze vráceny na účet SVJ,tedy právnické osobě, ne jednotlivým vlastníkům. Na shromáždění vlastníků přednesl předseda názor (poradil se s právníkem), že tedy není právní nárok na žádné finanční vyrovnání, protože okna byla vyměněna před vznikem SVJ, které nemůže nic vyplatit, protože by to bylo porušení zákona a z toho vyplývající sankce. Dále,i kdyby nějaký nárok vznikl, musí se vyjádřit všichni vlastníci jednotek, pokud by některý z nich nesouhlasil, v tom případě se snižuje případná mně vyplacená částka o jeho podíl, a tato by byla vyplacena stejně až poté, kdy město poskytne poslední dotaci (poskytuje ji na etapy do určité výše a podle toho, jak se postupuje v revitalici domu a předkládají se jí doklady o tom, že proběhla nějaká oprava).Okna jsou ovšem již zaplacena a refundována. Přečetla jsem hodně diskusí, i na tomto webu, ale mám stále pochybnosti. Opravdu nevím, v kterém zákoně bych našla vysvětlení, nebo které nařízení či vyhláška toto řeší (nějaké paragrafové znění či odkaz). Děkuji

    Vložil G.X, 14. Prosinec 2011 - 12:03

    Dobrý den,

    dle mého názoru

    1.„Refundace tehdejší výměny oken“
    za klíčové považuji tvrzení " … nechala vyměnit stará okna za plastová. Tehdy to byl byt v obecním domě,…"
    Zde dle mého názoru nastupuje § 669 Obč.Z, a za předpokladu, že výměna proběhla se souhlasem pronajímatele, měl nájemce nárok na náhradu nákladů od obce. To jste zřejmě nežádala a nedošlo k tomu. SVJ s tím již nemá nic společného.

    2. Současné vlastnictví oken je klíčové pro posouzení, zda a jaká část vyměněných oken v r 2011 byla společná a která individálně vlastněná a jak velká by mohla být náhrada v rámci SVJ (z titulu toho, že SVJ renovovalo soukromý majetek některých vlastníků ze společných prostředků). „Geniální“ formulace o „vnější straně oken“ bohužel nedává právní jistotu v tom, co komu patří :(

    V dotazu zmiňujete ještě další, asi třetí, refundaci magistrátem, bez podrobností o dohodě či smlouvě v této věci se nelze vyjádřit.

    G.X.

    Vložil lake, 30. Listopad 2011 - 13:41

    Paní Dano, v úvodním příspěvku jste napsala, že společné jsou „venkovní strany vstupních dveří a vnějších oken jednotek“. Podle toho jsem Vám odpověděl. Teď zase píšete, že „u jednotlivých jednotek jsou vnější okna společná“.

    Pokud podáváte rozporné informace, nemůžete očekávat použitelnou odpověď.

    lake

    Vložil lake, 29. Listopad 2011 - 3:43

    Tvrzení, že „ze zákona není uhrazení možné“ je samozřejmě nesmyslem. Zákon v první řadě neumožňuje hradit soukromá okna ze společných záloh na správu domu!!!

    Rozhodující ve Vašem případě je skutečnost, že okna patří jednotlivým vlastníkům bytů, nejsou tedy společná. Jestliže došlo k jejich uhrazení ze společné zálohy, šlo fakticky o vratku části vybrané zálohy na správu domu. Proto Vám musí rovněž být vrácena alikvotní částka. Vypočtete ji takto:
    (částka za okna) : (spoluvlastnický podíl ostatních) × (váš spoluvlastnic­ký podíl)

    Nemáte tedy nárok na částku, kterou by SVJ vydalo za okna ve Vašem bytě, ani na částku, za kterou jste svá okna pořídila Vy, nýbrž na vratku záloh odpovídající Vašemu podílu na společných částech domu (neboť podle tohoto podílu platíte zálohy).

    Do částky k výpočtu zahrňte vše, co bylo jednotlivým vlastníkům jednotek bezdůvodně uhrazeno (včetně demontáže starých oken, jejich likvidace, zednického zapravení, parapetů, popř. žaluzií). Zkrátka započítejte částky za veškeré výdaje SVJ, které nesměřovaly do společných částí domu.

    Pokud jde o příspěvek města, Vaše informace je nedostatečná. Nepíšete, zda jde o dotaci určenou jednotlivým vlastníkům jednotek nebo SVJ – právnické osobě. Dále jsou rozhodující účel a podmínky za kterých je dotace poskytována. Půjde-li tato částka přímo do účetnictví SVJ jako příjem právnické osoby, nemusíte se o její výši zajímat. V tom případě požadujte částku vypočtenou jak jsem napsal výše. Neexistuje právní důvod, aby částka pro výpočet Vaší vratky byla ponížena o dotaci, kterou obdržel někdo jiný.

    Vratku můžete nejjednodušeji realizovat vzájemným započtením pohledávek (přestanete po určitou dobu hradit předepsané zálohy na správu).

    lake

    Vložil Dana S., 10. Únor 2012 - 11:32

    Dobrý den, včera jsme na schůzi Společenství vlastníků opět projednávali výměnu oken, a to téměř po třech měsících od mých dotazů na tomto portále. Uvedla jsem všechny argumenty, které jsem měla k této problematice. Ovšem tentokrát reakce dvou vlastníků jednotek byl zarážející. Křičení a obviňování, jak se chci obohatit na jejich úkor byl až ponižující. Ostatní lidé ani nevyčkali, aby si vyslechli danou problematiku a odešli ze shůze. Napsala jsem si krátkou žádost o vratku záloh i s uvedeným vzorečkem pro výpočet, předala jsem ji předsedovi, který mi řekl, že to předá právníčce (asi u něho v práci) k posouzení a vyjádření a pak mi dá vědět. Nejdřív tak víc jak za týden. Takže budu čekat, co řekne právníčka nebo mi nezbývá nic jiného, než si najmout právníka, což není zrovna levná záležitost.Opravdu nevím, jak postupovat a probrat se touto záležitostí.

    Vložil Direkt (bez ověření), 10. Únor 2012 - 14:17

    Ve společenství je nutné vždycky postupovat v souladu se zákonem. Faktem je, že ne vždycky z toho vzniknou zrovna přátelské vztahy, protože ne všem se to líbí. Potěšující je alespoň to, že jsou v pořádku finanční záležitosti a práva a povinnosti všech vlastníků jsou v rovnováze.

    Vložil Soják (bez ověření), 29. Listopad 2011 - 8:22

    DD, zajímavá úvaha, jen ten zápočet obvykle bývá se souhlasem obou stran, takže pokud by nebyl, mohl by z toho být zajímavý spor. Laďa

    Vložil lake, 29. Listopad 2011 - 8:41

    Pane Sojáku, nemáte pravdu. Vzájemné započtení pohledávek je jednostranným právním úkonem. Najdete to v Občanském zákoníku.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".