Výměna oken v bytech ze společných peněz

Vložil vilda (bez ověření), 18. Únor 2018 - 10:51 ::

Dobrý den,

jsme malé SVJ o 7 bytech. Společenství nechalo ze společných peněz na dlouhodobé záloze vyměnit okna v bytech vlastníků, které nejsou společnou částí. Já jsem už okna vyměněná měl z vlastních peněz, takže jsem peníze z dlouhodobé zálohy nečerpal. Když jsem se ptal předsedu, jak se to bude řešit řekl, že neví. Teď mám oproti jiným členům na dlouhodobé záloze přeplatek asi 30tisíc. Moje otázka je, má společenství vlastníků povinnost se se mnou vypořádat – vyplatit mi peníze, snížit odvod do dlouhodobé zálohy… . Nemůžou se moje peníze nějak ztratit a po čase mi budou tvrdit, že žádný přeplatek nemám – jednalo by se o trestný čin? Od výměny už uplynulo půl roku. Děkuji za odpověď. Vrána

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Vráno (bez ověření), 19. Únor 2018 - 12:05

  Pokud máte okna uvnitř bytu tak by měly patřit k bytu.

  Pokud se jedná o okna v obvodové zdi tak budou společná.

  Musíte se podívat do prohlášení vlastníka.

  Vložil erf (bez ověření), 19. Únor 2018 - 11:48

  Jak zní prohlášení?

  Vložil Anonymouk (bez ověření), 18. Únor 2018 - 15:43

  „Společenství nechalo ze společných peněz“ Předpokládám, že tím myslíte, že jste si to odhlasovali, včetně vás. Už u tohoto aktu jste měl žádat vyrovnání. Ohledně nesouhlasu s rozhodnutím jste lhůtu projel. Ptát se předsedy můžete léta a bude to nic platné. Co požadujete formulujte písemně.

  Vložil Konečný (bez ověření), 18. Únor 2018 - 13:48

  Pokud nebyla výměna oken a její financování z dlouhodbých záloh schválena shromážděním vlastníků souhlasem všech vlastníků a okna jsou skutečně podle prohlášení vlastníka ve vlastnictví vlastníků, pak financování ze společných prostředků SVJ je zpronevěrou financí SVJ, protože ty lze použít jen na činnosti související se správou společných částí domu, nikoliv na financování věcí ve vlastnictví vlastníků, navíc jen některých z nich (rozpor s dobrými mravy).

  Žádejte po společenství (předsedovi) bezodkladnou nápravu, buď vyrovnání s vlastníky, kterým se výměna oken neprovedla, nebo vybrání mimořádných příspěvků od vlastníků, kterým byla výměna uhrazena z prostředků SVJ tak, aby byly náklady na výměnu zcela pokryty těmito mimořádnými příspěvky.

  Upozorněte předsedu na to, že pokud nebude provedena uvedená náprava, tak by šlo o zpronevěru financí SVJ a za takto společenství způsobenou škodu odpovídají členové statutárního orgánu podle § 159 NOZ.

  Vložil Graplova, 19. Únor 2018 - 12:14

  Už se stalo a je třeba to dát rychle do pořádku.Ještě zde chybí připomenout, že pokud jsou okna vlastnictvím vlastníka a došlo k financování ze společných finančních prostředků, kde určitě každý přispívá podle velkosti svého vl.podílu na společných částech – tak na to při vypořádání pamatujte!

  Vložil ik (bez ověření), 18. Únor 2018 - 13:39

  Je to podle mého osobního názoru dost jednoduché, tak bychom zřejmě postupovali my v našem SVJ. Jestliže jste jen Vy jediný neměl vyměněná okna, tak bych na základě fakturace oken ostatních vlastníků Vám vyplatila adekvátní částku, jejíž výpočet by vycházel z fakturace. Nedostal by jste tudíž částku, která by byla shodná s cenou, za kterou jste platil Vy již dříve svoje okna. Tak bych to považovala za správné, jednoduché a zdůvodnitelné­.Určitě jste o výměně oken hlasovali na shromáždění vlastníků, zde již mělo být určeno, jak se s Vámi společenství dohodne na vypořádání. Už se toto téma zde na portálu mnohokrát řešilo.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".