Vymahatelnost ZoVB?

Vložil Anonymous, 18. Listopad 2010 - 8:17 ::

Dobrý den,

předseda našeho SVJ zařídil rekonstrukci domu za přispění dotace obce (šlo o čerpání slevy z kupní ceny při privatizaci obecních bytů), ovšem vzhledem k určitým historickým okolnostem byl nakonec můj finanční podíl na rekonstrukci společných prostor vyšší něž jiných členů se stejným spoluvlastnickým podílem. Předseda tuto nerovnost odmítl řešit.

Vzhledem k tomu, že k rekonstrukci nebyl dán zákonem požadovaný souhlas 75% vlastníků, tedy dle mého laického názoru nebylo za stávající stav SVJ jako celek odpovědné, tak jsem žaloval předsedu o náhradu škody.

Soud rozhodl, že předseda byl pravomocně zvolen a obec s ním jednala jako s představitelem SVJ, proto byl oprávněn rekonstrukci provést, takže jej nelze žalovat za náhradu škody.

Chci se zeptat, zda § 11 odst. 5 má pouze doporučující charakter, takže předseda si může dělat, co chce, a ani soud s tím nic nenadělá.

Děkuji

RP

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 18. Listopad 2010 - 13:46

    Domnívám se - na rozdíl od pana Votočky - že tazatel popsal svou situaci naprosto dostatečně. Ve svém sporu nemohl být úspěšný.

    Je-li shromážděním přijato usnesení, může se vlastník jednotky domoci změny pouze napadne-li toto konkrétní usnesení postupem podle § 11 odst. 3 ZoVB. K tomu musí být zároveň splněny dva předpoklady:
    (a) je přehlasovaným vlastníkem, nebo
    (b) nebylo dosaženo potřebné většiny,
    a zároveň
    (c) od přijetí rozhodnutí neuplynula doba delší než 6 měsíců.

    Bylo tedy třeba napadnout přijaté usnesení pro neplatnost z důvodu nedostatečného počtu hlasů - rozpor s § 11 odst. 5 ZoVB. Soudím, že nebylo-li usnesení včas napadeno postupem předvídaným v § 11 odst. 3 ZoVB, je považováno za platné a veškeré jeho případné nedostatky jsou navždy zhojeny. Soud z něj nadále jako z platného vychází. K tomu existují analogicky rozsudky týkající se valných hromad a schůzí právnických osob (odkazy vynechávám, uvedl jsem je jinde).

    V našem případě se vlastník nedomáhal vůbec nápravy podle ZoVB a už vůbec ne v souvislosti s § 11 odst. 5. Obrátil se na soud ze zcela jiného právního titulu. Navíc v době, kdy již zřejmě uplynula šestiměsíční lhůta. Vzhledem ke konstatntní judikatuře týkající se rozhodování právnických osob nutně musel být neúspěšný.

    lake

    Vložil RP (bez ověření), 18. Listopad 2010 - 14:00

    Děkuji za vyjádření.

    Zdá se mi, že zřejmě máte jistý přehled o právních aspektech chodu SVJ.

    Mohl byste mi – pro příště – naznačit, jakou tedy lze podat žalobu, když předseda provede rekonstrukci (bez jakéhokoliv hlasování – tedy § 11 odst. 3 ZoVB nelze použít)?

    Pozn. U nás probíhá hlasování pouze při volbách výboru. Opravy jsou předsedou vyhlášeny, že je chce provést, a do zápisu ze shůze se napíše, že „opravy byly projednány na schůzi“. Nezáleží na tom, kolik lidí se proti záměru vyslovilo v diskusi.

    RP

    Vložil lake, 18. Listopad 2010 - 15:43

    Pane RP, pokud shromáždění bylo řádně svoláno a proběhlo, budete si muset vystačit s § 11 odst. 3. Nic jiného ZoVB nenabízí.

    Podívejte se do vašich stanov, zda a jak řeší rozdělení pravomocí mezi výbor a shromáždění. Podle toho o některých věcech rozhoduje shromáždění, o některých přímo statutární orgán. Pokud nemáte jasná pravidla, upravte si stanovy. Napsal jsem o tom zde: http://www.portalsvj.cz/…hvalovat-vse .

    Ani jako přehlasovaný vlastník nebudete mít šanci rozhodnutí shromáždění soudně zvrátit, jestliže hlasování řádně proběhlo a nejde o důležitou záležitost. Pokud se ale u vás věci řeší „po sousedsku“ bez záznamu o hlasování a bez písemně zachyceného usnesení, o němž se hlasuje, pak prakticky jakékoliv rozhodnutí shromáždění může být úspěšně soudně napadeno.

    lake

    Vložil Petr, 18. Listopad 2010 - 10:46

    Myslím, že když hlasování neodpovídalo stanovám, tak byste měl uspět. Pokud jste to v žalobě uvedl. Máto možnost odvolání k Vrchnímu soudu a dovolání k Nejvyššímu soudu. Takže rozhodnutí asi ještě není pravomocné.

    Vložil rudlík (bez ověření), 18. Listopad 2010 - 9:06

    Předseda si rozhodně nemůže dělat co chce, o vlastníkovi platí ale to samé.

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 18. Listopad 2010 - 8:25

    Nepíšete o jaké historické skutečnosti jde. A zde hledáte, prosím, co? Erudovaného advokáta pro odvolání se proti výroku soudu? Standa

    Vložil RP (bez ověření), 18. Listopad 2010 - 8:44

    Já jen že se tady řeší, jak se má schvalovat výměna kliky u dveří, aby to bylo „čisté“, ale rekonstrukce za 1 mil. to de facto nepotřebuje.

    Trochu mi tak uniká smysl ZoVB, tak jsem se chtěl poptat, co si o tom myslí lidé „od fochu“.

    RP

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 18. Listopad 2010 - 8:58

    Doplním. Bohužel, někteří erudovanější praktici si vzali dovolenou. Namátkou. Pavel, Matějka, pí Klainová, topenář – jméno teď nevím, Votočka a jiní. Nevím, co se stalo, že zanevřeli na web. Standa

    Vložil Votočka, 18. Listopad 2010 - 12:28

    Jen nemám čas tady být stále. Ale k dotazu.

    § 11/5 ZOVB sice opravy atd. řeší, avšak??

    Tak, jak jste situaci popsal je nedostatečné. Vnímám několik problematických bo­dů.

    Bylo o rekonstrukci hlasováno – kde, jak, kdy, jak dopadlo?

    Město vám poskytlo dotaci – jak vypadá dotační titul (smlouva – povinnosti, práva)?

    Čerpání dotace – jak to probíhalo?

    Rozsudek ve Váš neprospěch – žaloba na co (petit), kdo zpracoval (právník), na základfě jakých podkladů a jaké měl relevantní informace a co se po něm chtělo, atd.?

    Je toho dost na ptaní i odpovědi. Soudci se nedivte. Postupoval podle písemných podkladů a nebyly-li důkazy z Vaší strany přesvědčivé, asi nemohl rozhodnout jinak.

    Na položené otázky si odpovězte sám sobě, nikoliv sem. Vše popsané bych řešil přes právníka – ten to má umět. A obecná poznámka na závěr. Rozsudek lze napadnout odvoláním do 15 dnům od doručení písemného vyhotovení rozsudku. A to bych si sakra rozmyslel, psát to sám.

    Votočka

    Vložil RP (bez ověření), 18. Listopad 2010 - 14:13

    Máte na mysli nějakého konkrétního právníka? Odvolací doba mi vyprší za týden ;-)

    Advokát, s nímž jsem věc konzultoval, mi např. tvrdil, že okna v bytech jsou společnou částí domu bez ohledu na to, co říká prohlášení vlastníka uložené na katastru. Z vyjádření na tomto serveru jsem nabyl dojmu, že tomu tak není. Takže asi není právník jako právník.

    RP

    Vložil Votočka, 18. Listopad 2010 - 14:28

    Ne neměl jsem na mysli konkrétního právníka. Sice jich pár znám, ale doporučím a Vy mi budete chodit plivat na hrob.

    Tady je odkaz na vyhledání = vybere si.

    http://vyhledavac.cak.cz/…/search.aspx

    Prostě fofrem najděte někoho jiného a ukažte mu všechno. Nechte si od něj poradit, zda do toho jít či nikoliv.

    A budete-li úspěšný, můžete po tom původním požadovat kompenzace V PENĚZÍCH.

    Platí, že hlídat si musíte i právníka. Neboli „Kdo ohlídá hlídače.“ Je to citát. Kdosi známý, slavný a původně je to v latině. Obojí se mi z hlavy „vytratilo“.

    Votočka

    Vložil RP (bez ověření), 18. Listopad 2010 - 14:44

    Děkuji za odpověď.

    RP

    P.S. Plivat na hroby zásadně nechodím ;-)

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 18. Listopad 2010 - 8:49

    My jsme tady sice od fochu, ale z nutnosti a ne z profese. Všichni se učíme a tak nějak si snažíme pomoci v nouzi. Standa

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".