Vymáhání právo

Vložil Člen (bez ověření), 9. Březen 2022 - 16:31 ::

Jak je to s vyčíslením úroku?

Je někde popsáno, kdo je povinen (dlužník) si vyčíslit úrok?

Neboli, je ještě dnes možné, aby když dlužník zaplatil jistinu, tak věřitel nevyčíslil kolik chce úroku a bez upozornění úrok exekuoval?

  • úroky

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Člen (bez ověření), 12. Březen 2022 - 10:10

Pokud dlužník plní ve prospěch SVJ, čí příjmem je úrok, kdo a jak úrok daní? SVJ nebo vlastníků? Jedná se o nezanedbatelné částky (v porovnání s jistinou).

Vložil Justitianus, 12. Březen 2022 - 16:32

Člene, úrok z prodlení je příslušenstvím pohledávky. To znamená že sdílí s pohledávkou stejný osud. To se projevuje různými způsoby.

Jestliže došlo k promlčení dluhu, je tím promlčeno i příslušenství dlu­hu.

Přijme-li věřitel plnění a vydá dlužníkovi na jeho žádost potvrzení (kvitanci) o splnění dluhu, pak se má za to, že bylo vyrovnáno také příslušenství pohledávky.

§ 510
(2) Má se za to, že se právní jednání a práva i povinnosti týkající se hlavní věci týkají i jejího příslušenství.

§ 513
Příslušenstvím pohledávky jsou úroky, úroky z prodlení a náklady spojené s jejím uplatněním.

Závěr: Je-li věřitelem SVJ, pak úrok z prodlení je příjmem SVJ. Jsou-li věřiteli všichni vlastníci jednotek, pak úrok z prodlení je příjmem všech vlastníků jednotek.

Justitianus

Vložil Člen (bez ověření), 13. Březen 2022 - 12:37

„Přijme-li věřitel plnění a vydá dlužníkovi na jeho žádost potvrzení (kvitanci) o splnění dluhu, pak se má za to, že bylo vyrovnáno také příslušenství pohledávky.“ (Vložil Justitianus, 12. Březen 2022 – 16:32)

A jak to je v případě, že věřitel vydá dlužníkovi potvrzení o platbě, ovšem nikoliv na žádost dlužníka?

Příklad: V listopadu mi nájemce zaplatil nájemné za únor téhož roku. Já nájemci napíšu: „Potvrzuji, že jsem dne 20.11.2021 obdržel nájemné za únor roku 2021“. Nájemné za únor mělo být zaplaceno do 15.02.2021. Mám nebo nemám nárok na příslušenství (smluvní nebo zákonné), rozhodnu-li se příslušenství požadovat?

Vložil Justitianus, 13. Březen 2022 - 15:54

Takže znovu: Vydal jste potvrzení o úhradě konkrétního dluhu na nájemném. Tím jste nájemci potvrdil mnohem více skutečností, než je napsáno na tom papíru. Má se za to, že jste potvrdil všechno toto:

  • Uhrazeny jsou všechny předchozí platby nájemného splatné od počátku nájmu do 14.02.2021.
  • Uhrazeno je i případné veškeré příslušenství těchto plateb.
  • Uhrazen je dluh na nájemném splatný dne 15.02.2021.
  • Uhrazeno je i příslušenství tohoto dluhu. To znamená že jsou uhrazeny úroky z prodlení za období od 16.02.2021 do 20.11.2021, i případné náklady spojené s vymáháním pohledávky.

Na nájemci tedy nemůžete úspěšně vymáhat žádné příslušenství.

Pokud snad chcete tvrdit, že stále existuje dluh nájemce na neuhrazeném příslušenství, máte povinnost to nejen tvrdit, ale musel byste to soudu i prokázat. Nájemce nic prokazovat nemusí; má přece od Vás potvrzení že nedluží nic na nájemném ani na příslušenství u plateb splatných do dne 15.02.2021 včetně.

Justitianus

Vložil Justitianus, 10. Březen 2022 - 11:22
  • Člene, ptáte se: „Je někde popsáno, kdo je povinen (dlužník) si vyčíslit úrok?“

Ne, není to nikde popsáno. Dlužník nemusí vyčíslit vůbec nic! Má ovšem povinnost uhradit jak svůj dluh, tak i příslušenství dluhu (úroky z prodlení).

Jak si to zařídí aby tuto povinnost splnil – to je pouze jeho věc. Nesplní-li, může podle okolností následovat žaloba nebo exekuce na neplatičův majetek.

Pro úplnost dodávám, že žalobce nemá ohledně dlužného úroku z prodlení povinnost nic v žalobě vyčíslovat, jestliže to není možné. Postačuje pokud žalobce uvede druh příslušenství dluhu, způsob jak lze určit jeho výši (např. denní sazbu), a den od kterého má být toto příslušenství soudem přiznáno.

Justitianus

Vložil Kare (bez ověření), 12. Březen 2022 - 10:07

"Jak si to zařídí aby tuto povinnost splnil "

takže vyčíslit, neboli vypočítat a zaplatit musí dlužník, a riskovat, že se splete o den a kvůli 1,60 bude exekuován.

Anebo postačí věřitele po splacení jistiny, vyzvat k vyčíslení (vypočítání) úroku?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".