Vymáhání nákladů spojených se založením SVJ

Vložil iveta (bez ověření), 29. Prosinec 2011 - 13:21 ::

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na vymáhání faktury-předpisu nákladů za vznik SVJ-celková hodnota kč 16.524 s DPH (3členové SVJ). Faktura nám byla zaslána po roce od založení od investora-předpis 12.000s DPH právní služby, 4.524,– notářské.O těchto souvisejících nákladech jsme nebyli informováni, neobjednávali jsme je.Firma trvá na úhradě z důvodu skutečnosti,že služba byla čerpána i bez objednání(neznalost prý neomlouvá).Chá­peme,že tato částka asi není nadhodnocená,ale při třech jednot.,je to přece jen mnoho.Nicméně žádali jsme firmu o 1/3 podíl na těchto nákladech-byli jedním ze zakládajících členů.Po půl roce od založení však tento byt prodali nynějšímu majiteli a nárokují tedy tento jejich původní podíl po něm.Fakturu jsme zatím nehradili.Děkuji předem za odpověď. Iveta

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ivetapavelekova, 30. Prosinec 2011 - 19:01

    Ještě jednou děkuji za reakce. Co se týče výše fakturované částky-kč 16.524 s DPH-asi nelze rozporovat?? Je nějaká obecná výše? Notářské náklady kč 4.524,– nerozporujeme, spíše nás zaráží právní služby v hodnotě kč 12.000.děkuji

    Vložil Petr87, 1. Leden 2012 - 20:35

    Pokud nevíte, za jaké právní služby je částka 12.000, zkuste se informovat u investora. Ten by měl být schopen Vám odpovědět, jaké úkony byly provedeny.

    Vložil Iveta Paveleková (bez ověření), 2. Leden 2012 - 14:03

    Ale to my víme-Příprava stanov, pozvánka, organizace schůzky u notáře, zaslání podkladů k jednání notáři, zajištění potvrzení kat. úřadu o datu zápisu 3. jednotka ( žádost, zaslání žádosti, osobní vyzvednutí dokladu), účast na ustavující schůzi, příprava prez. listiny, vypracování vzorových podpisů a prohlášení členů výboru, návrh na zápis do obch. rejstříku, podání návrhu.

    Ale i tak se nám to zdá přehnaně moc-12.000,– na tři bytové jednotky…Není nějaká obecná výše těchto nákladů???moc děkuji.

    Vložil Krupp, 2. Leden 2012 - 16:47

    Připadá mi to jako nehoráznost.

    Zajištění potvrzení katastrálního úřadu je podle mne nesmysl. Katastrální úřad to snd posílá automaticky.

    Stanovy a zapsání do rejstříku jsou až výsledkem schůze, tak proč se o to „firma“ starala? Kdo je to firma?

    No a vytvoření prezenční listiny a rozeslání 3 pozvánek za 12 tis. je opravdu dost.

    Jirka

    Vložil lake, 2. Leden 2012 - 22:05

    Pane Kruppe,
    já to vidím takto: nabyvatelé jednotek se o nic nestarali, ani je nenapadlo připravit návrh stanov, něco předjednat, nebo oslovit notáře. Nezeptali se původního vlastníka co chystá a kolik to bude asi stát. Lecos šlo zařídit svépomocí a zdarma, ale neprojevili zájem. Nedělali nic a nechali původního vlastníka aby vše připravil, zajistil a svolal.

    Připadají mi nepatřičné Vaše výkřiky "... proč se o to „firma“ starala? Kdo je to firma?"
    Na shromáždění byl zvolen statutární orgán. Nepřevzal iniciativu, nýbrž nechal si dále zajišťovat full servis včetně obstarání listin, podpisů a vkladu do rejstříku. To též něco stálo.

    Mně to připadá jako host v restauraci, který se napřed pořádně nadlábne a pak vykřikuje, že mu nechutnalo a že nezaplatí.

    lake

    Vložil Krupp, 3. Leden 2012 - 11:57

    Pane lake, předpokládám, že původní vlastník je i vlastníkem nějaké jednotky po vzniku SVJ. Jinak by se do toho neměl vůbec vměšovat. Pokud je vlastníkem, byl zřejmě na shromáždění. Tam tedy mohl upozornít na to, co je potřeba udělat. Rovněž se měl nejdřív obrátit na výbor, pokud není jeho členem, a upozornit na nebezpečí plynoucí z nekonání. Podle toho, co jste psal jinde, by měl nárok na úhradu opravněných nákladů. Ty ale musí doložit.

    Vy tady podporujete anarchii. Podle Vás by kdokoli, kdo považuje nějakou práci za potřebnou, ji mohl udělat nebo zajistit a necht si to zaplatit. Tak by to ale v SVJ fungovat nemělo. Jirka

    Vložil G.X, 30. Prosinec 2011 - 10:18

    Dobrý den,

    mělo by to fungovat následovně:

    • původní vlastník zrealizoval schůzi shromáždění, tím mu vznikly oprávněné náklady;
    • následně je vyfakturuje Společenství;
    • společenství fakturu uhradí z příspěvků na správu domu.

    Poznámky:

    • vzhledem k tomu, že vám fakturuje až po roce, mělo by SVJ mít dostatek naspořených prostředků na úhradu;
    • na správu domu přispívají všichni vlastníci (ostatně: včetně toho původního, dokud vlastníkem byl) a to podle spoluvlastnického podílu (dělení na třetiny je nesprávný postup)

    G.X

    Vložil Iveta Paveleková (bez ověření), 17. Leden 2012 - 12:42

    Dobrý den,mám ještě jeden doplňující dotaz – nakonec jsme úhradu faktury za založení SVJ provedli – ponížili jsme ji však o spoluvlastnický podíl investora,který s námi toto SVJ zakládal jako třetí člen. Investor však po našem sousedovi,který koupil svůj byt půl roku po založení, tento svůj „zakládající podíl“ nárokuje nyní napřímo. Odkazuje se na převod spoluvlastnického podílu a s tím i všech práv a povinností. Nikde v kupní smlouvě souseda uvedeno není. Otázka-má investor-nebo původní vlastník-právo-nárokovat si tento svůj uhrazený SVJ podíl po převodu svého vlastnictví na novém majiteli??děkuji

    Vložil lake, 17. Leden 2012 - 15:30

    Paní Paveleková,
    původní vlastník, který organizačně a finančně zajistil první zasedání shromáždění, má nárok na veškeré účelně vynaložené náklady. Tento nárok plyne ze zákona. Je vyloučeno svévolně jeho nárok "ponižovat". Společenství jednalo protiprávně, jestliže fakturovanou částku bez právního důvodu upravilo.

    Faktura byla vystavena na SVJ a měla být uhrazena ze záloh na správu domu v plné výši. Pouze v tom případě, kdy původní vlastník (který je zároveň vlastníkem jednotek v domě) má vůči SVJ dluh, je možno provést vzájemné započtení pohledávek. To je ovšem něco zcela jiného než svévolné "ponížení" fakturované částky.

    lake

    Vložil Krupp, 17. Leden 2012 - 16:00

    Pane lake,

    paní Paveleková uvedla položky na faktuře a část nich nejsou náklady na přípravu schůze. Uvádím ty, které tam podle mne nepatří:

    účast na ustavující schůzi, vypracování vzorových podpisů a prohlášení členů výboru, návrh na zápis do obch. rejstříku, podání návrhu.

    Jirka

    Vložil Krupp, 17. Leden 2012 - 16:06

    Ještě jsem zapomněl. Podání návrhu je, pokud vím, zadarmo. Jirka

    Vložil Krupp, 17. Leden 2012 - 14:16

    Podle mého to spolu vůbec nesouvisí. Byt se prodává nebo kupuje za dohodnutou částku. Je to jen o tom, co si obě strany dohodnou.

    Jirka

    Vložil ivetapavelekova, 29. Prosinec 2011 - 22:29

    Dobrý den,děkuji za zaslané komentáře. V našem domě je 5jednotek, z toho 3bytové-podmínka tedy pro vznik SVJ byla splněna.Zakládali jsme společně s investorem-jako jedním z majitelů bytu. Nyní nám investor předložil tuto fakturu po roce od založení SVJ a to nám přijde přinejmenším neetické-zejména vůči sousedovi,který koupil svůj byt půl roku po založení SVJ a nyní se tento náklad týká i jeho.Existuje nějaká zákonná lhůta pro vymáhání příp. pohledávek? jen abychom byli připraveni na možné další náklady,na které si náš investor ještě vzpomene???!!!

    Vložil lake, 30. Prosinec 2011 - 7:51

    Paní Paveleková,
    nevím co vám připadá "neetické". Jeden z vlastníků nesl sám náklady na počáteční činnost SVJ. Dokonce počkal celý rok, než uplatnil svou pohledávku. Ponechal tedy společenství přiměřený čas, aby si nastřádalo určitou částku z vybraných záloh na správu domu.

    Pokud společenství nedisponuje potřebnou částkou na účtu, uplatní se ustanovení § 15 odst. 1 ZoVB, podle kterého "vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 8 odst. 2).".
    Statutární orgán tedy na základě obdržené faktury vyzve vlastníky jednotek ke složení alikvotní částky na účet SVJ.

    Uplatnění pohledávky fakturou bylo zcela v pořádku. Podle obchodních zvyklostí (a rozsudku Nejvyššího soudu 32 Odo 978/2003) platí, že žádostí věřitele k plnění může být i faktura, a to bez ohledu na to, na jakém základě fakturace proběhla (v tomto případě jde o nárok vyplývající ze zákona). Dlužník je povinen plnit bez zbytečného odkladu po vyzvání věřitelem.

    K Vaší otázce ohledně dalších nároků:
    Pokud existují nějaké další nároky, věřitel je může úspěšně uplatnit v rámci promlčecí doby. Ta je obecně tříletá; jde-li však o případ bezdůvodného obohacení, nebo škody, je promlčecí doba dvouletá. Viz ObčZ, § 100 a následující.

    lake

    Vložil Petr87, 29. Prosinec 2011 - 15:19

    Dobrý den, vzniklo ve Vašem domě vůbec společenství vlastníků? Uvádíte, že v domě jsou 3 jednotky, ale podle §9 odst. 3 ZoVB vzniká SVJ v domě s nejméně 5 jednotkami.

    Ještě bych si na Vašem místě zjistil, jestli se za „právními službami“ neskrývá vytvoření Prohlášení vlastníka budovy, které si měl vytvořit investor na vlastní náklady.

    Někteří investoři jsou v těchto záležitostech velice kreativní. Například vím o případu, kdy dceřinná společnost investora nárokovala po více než 2 letech jakousi odměnu za správu po SVJ, přestože v období, kterého se fakturace měla týkat, SVJ ještě zdaleka neexistovalo.

    Vložil Jan von Braunau, 29. Prosinec 2011 - 14:22

    Jsem to, ale z levného kraje. Ustanovující schůzi jsme měli začátkem tohoto měsíce, nyní je to na soudu. Nicméně to celé nás stálo 6000,– Kč (notářka). Panelák o 48 bj. Ptal jsem se zde na fóru jak se to má rozpočítat, zda na bytové jednotky či podílem. Bohužel prý podílem. Jen nevím proč jsem si nenapočítal svoje náklady s tím spojené. Jan von Braunau

    Vložil lake, 29. Prosinec 2011 - 14:04

    SVJ se nezakládá.
    Podle § 9 odst. 8 ZoVB " Náklady na činnost orgánů společenství se
    považují za náklady společenství spojené se správou domu."
    .
    Orgánem společenství je i shromáždění. SVJ je tedy povinno uhradit všechny účelně vynaložené náklady spojené s první schůzí shromáždění a s tvorbou stanov. Takže zaplaťte. Neznalost zákona neomlouvá.

    Nesmyslné je ovšem tvrzení, že nějakou částku nárokuje původní vlastník přímo na jenom z vlastníků jednotek. Jde nepochybně o náklady společenství a faktura byla vystavena na společenství.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".