vymáhání dluhu dle zákona o bytech

Vložil Jaroslav Jaroslav, 6. Červen 2012 - 14:32 ::

rád bychsi ujasnil, chystáme se žalovat (podávat platební rozkaz) na vlastníka s dluhem. Podle zákona o bytech vzniká „oprávněným vlastníkům“ zástavní právo ⇒ jak tu již někdo zmínil není to zástavní právo pro SVJ. Kdo tedy musí podat platební rozkaz ?? SVJ jako právnická osoba, nebo všech více než 100 vlastníků (pak musí mít od nich výbor plnou moc pro toto vymáhání??) Polopaticky – co má být vyplněno v hlavičce pdf platebního rozkazu z portálu Justice.cz ?? máte někdo praktickou zkušenost ??

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Hana Ferynová (bez ověření), 21. Říjen 2016 - 12:26

    Dobrý den, bere soud v potaz emailovou komunikaci na upozornění dluhů a dopisy, které nebyly zaslány doporučeně? Na emailovou kominikaci dlužník reagoval. Ale správa našeho domu dopisy s upomínkami nebyly zaslány doporučeně, pouze vhozeny do schránky.

    Děkuji

    Vložil anon. (bez ověření), 21. Říjen 2016 - 12:58

    Tak to vám můžu sdělit vlastní zkušenost. Protistrana našeho svj – dlužník požadoval, aby soud zjistil, zda dlužníkovi svj zaslalo vyúčtování (ten kdo dluží požadoval důkaz, že mu bylo zasláno vyúčtování). Soud požadoval předložit dodejku. Bez dodejky neprokážete, že jste dlužníkovi cokoliv sdělili. Týká se to i upomínek, tady to platí stejně, jedině s dodejkou. V našem SVJ dlužníkům nebo „jinak komplikovaným“ vlastníkům zasíláme cokoliv zásadně s dodejkou. Jsou to sousedé, někomu se může zdát, že to „vypadá blbě“, ale jinak to nejde.

    Vložil xmartins, 7. Červen 2012 - 14:39

    Žalobu (návrh na platební rozkaz) musí podat SVJ k místně příslušnému obvodnímu soudu (osobně nebo doporučeně).
    Žaloba být podepsána úředně ověřenými podpisy (ať už písemně nebo elektronicky) statutárního orgánu SVJ (výbor, pověřený vlastník).
    K žalobě je nutné přiložit důkazy dokazující tvrzení v žalobě (výpis SVJ z OR, stanovy SVJ, výpis z KN žalovaného vlastníka, předpisy plateb, upomínky, výzvy,...). Písemné důkazy stačí i jako obyčejná kopie, v případě potřeby si soud vyžádá úředně ověřenou kopii.
    Formát žaloby doporučuji podle elektronického platebního rozkazu na www.justice.cz, tj. samostatně každou dlužnou platbu s uvedením účelu, částky a datumu splatnosti.
    Případně můžete požadovat i úroky z prodlení a úhradu nákladů soudního řízení (poplatky, výpisy, kopie, poštovné,...).
    S žalobou jsou spojeny soudní poplatky podle zákona 549/1991 Sb.
    Zástavní právo k jednotce povinného vlastníka vzniká vlastníkům jednotek až dnem právní moci rozhodnutí soudu (§ 15 odst. 3 zákona 72/1994 Sb.). Jeho zápis v KN není podstatný.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 8. Červen 2012 - 6:02

    Netvrdím, že jsem největší odborník, ale nesouhlasím s tvrzeními.

    Myslím, že

    • pro podání elektronického platebního rozkazu je potřeba uznávaný elektronický podpis, což asi většina SVJ nemá
    • na žalobě nemusí být podpisy úředně ověřené, ani kopie předkládaných dokladů nemusí být úředně ověřené
    • pokud podá žalobu SVJ, zástavní právo automaticky nevznikne
    • zástavní právo vznikne vlastníkům, pokud soud vyhrají
    • zástavní právo je třeba zapsat do katastru, jinak se nemůže uplatnit
    Vložil Jaro (bez ověření), 7. Červen 2012 - 22:53

    Objasněte „Jeho zápis v KN není podstatný“. Zástavní právo k jednotce povinného vlastníka vzniká vlastníkům jednotek až dnem právní moci rozhodnutí soudu (§ 15 odst. 3 zákona 72/1994 Sb.). Jeho zápis v KN není podstatný.

    Co podle Vás nastane, když vlastník bytu (cizinec) naseká dluhy, prodá byt, protože není zápis v KN omezující prodej a zmizí v tramtárii? Jaro

    Vložil xmartins, 15. Září 2012 - 21:58

    Zápis v KN je deklaratorní, tj. deklaruje skutečnost, která nastala. Nezapsání nějaké skutečnosti v KN neznamená neexistenci takové skutečnosti (zástana, exekuce,...).
    Pokud chcete nějakou skutečnost do KN zapsat (např. již zmíněnou zástavu), musíte se o to postarat sám. Dlužník to ze zřejmých důvodů většinou sám neudělá.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".