vymáhání částky

Vložil mikejla (bez ověření), 4. Červenec 2012 - 20:02 ::

Dobrý den, je právně možné, že po mně SVJ chce zaplatit dlužnou částku mé matky z prý neidentifikova­telného zdroje? Matka je 6 let po smrti a byt byl řádně převeden na mně. Děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil mikejla (bez ověření), 4. Červenec 2012 - 21:47

    To je mi jasné, že dluhy musím zaplatit. Jde o to, zda už to není promlčené a také o to, že mám platit za něco, co ani SVJ už neví za co to bylo.

    Vložil lake, 5. Červenec 2012 - 6:37

    Mikejlo,
    jestliže Vám někdo něco tvrdí (například že máte uhradit dva miliony dolarů ve zlatě katarskému sultánovi), je pouze na něm, aby tento svůj údajný nárok prokázal. Povinnost prokazovat má ten, komu daná skutečnost je ku prospěchu. Ono to už tak v životě bývá, že kdo není schopen prokázat své nároky, nebývá u soudu úspěšný.

    Až Vám SVJ prokáže oprávněnost svého nároku a budete znát všechny podrobnosti, pak teprve má cenu začít uvažovat zda povinnost hradit na tento závazek je či není promlčena. A pak se teprve můžete rozhodnout, zda uplatníte námitku promlčení, nebo zda dluh uhradíte.

    lake

    Vložil petr82 (bez ověření), 4. Červenec 2012 - 22:57

    a to ani účetní neví co to je?

    Vložil petr82 (bez ověření), 4. Červenec 2012 - 20:24

    No tak jestli jste byla dědička po matce tak dědíte i dluhy svojí matky a pokud měla dluh na nájmu, budete ho muset uhradit sama.

    Vložil lake, 4. Červenec 2012 - 20:56

    Pohledávka může již být promlčená. Jestliže pohledávka byla splatná před smrtí zůstavitele, přešel dluh na dědice dnem smrti zůstavitele. Od tohoto dne se počítá promlčecí doba.

    lake

    Vložil petr82 (bez ověření), 4. Červenec 2012 - 23:02

    a jaká je promlčecí lhůta v tomto případě (?3 roky?)? a je možné to vymáhat i po promlčecí době?

    Vložil Petr, 5. Červenec 2012 - 10:21

    Mikejla nenapsala, zda věřitel uplatnil úspěšně svoji pohledávku u soudu.

    http://pomocdluhy.cz/…lceni-dluhu/ Promlčení dluhu: Promlčecí doba a její délka

    Zákonem je stanovena délka promlčecí doby 3 roky. Po uplynutí této doby zaniká zákonný nárok na přiznání náhrady. Samotný dluh tím ale nezaniká. Pokud věřitel uplatní své nároky u soudu, může i tak uspět.

    Pokud věřitel, u jehož pohledávky již vypršela promlčecí doba, podá žalobu k soudu, tento soud se jí bude zabývat stejně jako u dosud nepromlčeného dluhu. To, že promlčecí doba již uplynula, bude zohledněno pouze v případě, že to bude požadovat dlužník.

    To znamená, že pokud ten kdo dluží peníze, nebude u soudu požadovat, aby byla žaloba zamítnuta z důvodu uplynutí promlčecí doby, pak soud přizná nárok na zaplacení dluhu, i když už uplynuly tři roky.

    Promlčení dluhu u soudem uznané pohledávky

    Pokud soud uzná nárok na to, aby dlužník zaplatil dlužnou pohledávku, mění se i promlčecí lhůta. Pokud byla pohledávka uznána soudem, k promlčení takové pohledávky dojde až za 10 roků. To znamená, že věřitel má nárok zahájit vymáhání svých peněz během následujících deseti let.

    Takže pokud jste někde dlužili, a za 3 roky si říkáte, že už to máte z krku, tak se pletete. Pokud ten, komu jste dlužili peníze, požádal o uznání dluhu u soudu, tak může dluh vymáhat ještě dalších 10 let. Pokud si nepřebíráte poštu, tak se o uznání dluhu u soudu ani nemusíte dozvědět a po dlouhé době vám na dveře přijde zabušit exekutor.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".