Vyčíslení dluhu pro kupujícího

Vložil Alenka Malá (bez ověření), 13. Únor 2014 - 12:14 ::

Prosím o radu jak postupovat.

V kupní smlouvě je ujednáno, že veškeré pohledávky společenství vůči prodávajícímu přechází na kupujícího.

Kupující tedy požaduje vyčíslení výše dluhu k datu 10.2.2014.

Jenomže…

  1. Není ještě spočteno vyúčtování služeb za rok 2013, jeho výsledek budeme znát až v dubnu 2014.
  2. Za období od 1.1.2014 až 10.2.2014 budeme mít vyúčtování služeb až v dubnu 2015.

V obou vyúčtováních bude mít prodávající s největší pravděpodobností značný nedoplatek, protože v tomto konkrétním případě má na bytových vodoměrech v posledním půlroce dramatický nárůst spotřeb, ale nebyly mu adekvátně navýšeny zálohy.

Kdybychom vycházeli ze skutečného stavu k 10.2.2014, tak k tomu datu nemá prodávající žádný dluh, neboť uhradil předepsané dlouhodobé i krátkodobé zálohy.

Ovšem v horizontu dvou měsíců bude mít nedoplatek, který nejsme schopni korektně vyčíslit. A v horizontu jednoho roku a dvou měsíců bude mít další nedoplatek, který rovněž nemůžeme teď vyčíslit.

Můžeme pouze na tuto skutečnost kupujícího upozornit, ale prosíme o radu, protože vlastně nevíme, zda na něho přejdou i pohledávky po datu 10.2.2014, nebo půjdou pohledávky z vyúčtování za prodávajícím.

Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Filipp (bez ověření), 15. Únor 2014 - 8:18

    Osobně si myslím že celá věc není tak složitá. Kupující se asi pouze ptá jaké jsou na bytě dluhy ohledně oprav domu a podobně. Takže stačí kupujícího informovat o případném úvěru, které si SVJ vzalo třeba na opravu fasády nebo výtahu a jeho výši k 10.2. Ostatní věci už jsou pouze mezi kupujícím a prodávajícím.

    Vložil xxx (bez ověření), 14. Únor 2014 - 19:30

    pisu z mobilu tak se omlouvam ale z dotazu mi to pride ze kupujici chce vedet castku nedoplatku kterou odecte od kupni ceny bytu a prodavajici nebude muset nic doplacet inak http://www.novinky.cz/…ajitele.html

    Vložil správce předseda (bez ověření), 14. Únor 2014 - 5:55

    Proboha, tady přece není co řešit. K 10.2.provedete odecty a předate je správci. Víc Vás nemusí zajímat. Píšete, že má uhrazeny všechny zálohy. Tak toto konstatování vyžaduje od správce. Podle NOZ, je to jeho povinnost. A můžete byt v klidu.

    Vložil Anonymous. (bez ověření), 13. Únor 2014 - 13:01

    Snad se nedomníváte, že nedoplatek nebo přeplatek služeb, které v roce 2013 spotřeboval vlastník A přechází na nového vlastníka B. Neblázněte. To by se velice líbilo některým vlastníků neplatičům. Nasekají dluhy, prodají byt a dluhy nechají novému vlastníkovi. Vzdyť to nemá žádnou logiku.

    Vložil lake, 13. Únor 2014 - 12:30

    Vy jste se do toho nějak zamotal. SVJ není oprávněno strkat nos do cizích záležitostí. pokud si pouze prodávající a kupujíci mezi sebou cosi dohodli v kupní smlouvě, nemá to pro SVJ žádný právní účinek. SVJ bude i nadále vymáhat po dlužníkovi, nez ohledu na to, zda má dluh dnes, nebo dluh vznikne teprve rozúčtováním a vyúčtováním nákladů na poskytované služby.

    Napřed tedy uvďte z jakého právního důvodu se SVJ zajímá o cizí smlouvy a cizí dluhy. Teprve pak bude možno odpovědět konkrétně.

    Pokud bylo SVJ požádáno, aby potvrdilo svůj souhlas s přechodem dluhů zcizitele na nabyvatele jednotky (privativní intercese), pak citujte z listiny seznam konkrétních dluhů, s jejichž přechodem má SVJ vyjádřit souhlas.

    lake

    Vložil Alenka Malá (bez ověření), 13. Únor 2014 - 13:04

    No, to jste mi teda pomohl. Věřte, že SVJ do ničeho nos nestrká, to byste nám křivdil.

    SVJ bylo vyzváno, chcete-li požádáno, aby přesně vyčíslilo pohledávky, které má za svým vlastníkem, jenž prodává byt, a to k datu 10.2.2014. Chtějí to po nás jak prodávající, tak kupující.

    Kupujicí chce samozřejmě a oprávněně znát částku, kterou má za prodávajícího v konečném důsledku platit. Takže pokud mi chcete poradit, napište mi, klidně jako úplnému blbci, jak byste jim to vyčíslil nebo sdělil Vy osobně, kdybyste byl v této situaci.

    Souhlasem se přitom prosím nezabývejte. Děkuji

    Vložil G.X, 14. Únor 2014 - 19:56

    V takovém případě bych vlastníkovi(pro­dávajícímu; kupující je cizí osoba, které nic nesděluji), vyčíslil , kolik aktuálně dluží – s poznámkou, že údaj platí k aktuálnímu datu a pohledávky mohou vzniknout i později, např. z důvodu zhotovení ročního vyúčtování.

    Nezabýval bych se tím, k čemu potvrzení použije – to není váš problém.

    G.X.

    Vložil § (bez ověření), 13. Únor 2014 - 15:45

    Paní Malá, nenechte s sebou cloumat nabývajícím a prodávajícím. SVj přece nemá svého vlastníka, tak jaképak vyčíslení pohledávek, které má za svým vlastníkem, jenž prodává byt.

    Vložil Jenda (bez ověření), 13. Únor 2014 - 14:36

    Myslím si, že se prodávající, kupující i Vy chováte odpovědně a v duchu NOZ. Všechna čest. Otázku považuji za správně položenou. Já bych navrhoval takovýto postup:

    • upozornění obou stran, že v tuto chvíli není možné přesně udělat vyúčtování služeb a že vyčíslený dluh je tedy kvalifikovaným odhadem a skutečná výše může být vyšší či nižší
    • pokud znáte nějaké spotřeby z minulosti (třeba za rok 2012), tak bych si spočítal, o kolik procent vzrostla spotřeba za rok 2013 a o tolik procent bych zvýšil předpokládaný peněžní náklad na spotřebu. Příklad:

    v roce 2012 spotřebovali 100 jednotek a zaplatili 300 Kč, aktuální odečet je 400 jednotek (2013+2 měsíce 2014), to je 400% nárůst spotřeby, tedy by měli zaplatit 400% x 300 = 1200 Kč. K tomu bych připočetl 5% jako meziroční nárůst cen, takže bych se dostal na částku 1260 Kč.

    Zcela jistě to není přesné číslo, ale je jasný postup, jak jsme se k němu dopočítali.

    Vložil lake, 13. Únor 2014 - 16:36

    Pane Jendo, Vy jste to dokonale popletl. Nejste příbuzný staré Blažkové? Nebo patříte k těm švindlířům, kteří se snaží nepozorné kupce zmást a přimět podvodnou manipulací k úhradě dluhu bývalého vlastníka?

    Uvědomte si laskavě, že na nabyvatele nepřecházejí automaticky žádné dluhy. To možná na Marsu, ale v tomto státě stále platí Ústava a zákony. Až tazatelka přestane s přezíravým tónem a odpoví na mé otázky, dostane použitelnou odpověď. Ale zřejmě ne od Vás.

    lake

    Vložil Jenda (bez ověření), 13. Únor 2014 - 18:06

    Pane Lake, Vy jste to dokonale popletl :-)

    Dovolím si připomenout NOZ §1186 (2) Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.

    A vycházím-li z úvodního příspěvku, kde se píše, že se kupující a prodávající domluvili na přechodu „dluhu“ na kupujícího, tak Vaše námitka ztrácí smysl. Nejde o žádnou manipulaci, obě strany se na tomto domluvili v kupní smlouvě. Takže to rozhodně v tomto případě není automaticky.

    Takže prodávající v souladu s NOZ chce vyčíslit po odpovědné osobě, jaké dluhy přejdou na nabyvatele jednotky. Nic složitějšího v tom tentokrát není. Postup, jak se k nějakému číslu dobrat jsem navrhl. Navrhněte svůj postup, ať pisatelce pomůžete.

    O tom, jestli se to děje i automaticky bez dohody prodávajícího a kupujícího bychom mohli dále diskutovat, ale tentokrát to není tento případ :-)

    Jenda

    Vložil lake, 13. Únor 2014 - 18:42

    Pane Jendo,
    nic Vás neopravňuje k fantazírování. Já už jsem se tazatelky DVAKRÁT zeptal z jakého právního důvodu se domnívá, že SVJ má provést „vyčíslení výše dluhu k datu 10.2.2014“. Neodpověděla.

    K tomu, aby SVJ mohlo něco vyčíslit, by napřed muselo vědět co má přejít na nabyvatele jednotky. To by si ti dva museli mezi sebou uzavřít písemnou dohodu o převzetí konkrétního dluhu (dluhů) a předložit ji věřiteli. Ale tazatelka se o této klíčové skutečnosti nezmínila ani slovem. Ptal jsem se jí na obsah této dohody, NEODPOVĚDĚLA. Já si tedy počkám na vysvětlení tazatelky, a pak jí poskytnu právně podloženou radu.

    Vy mezitím pište co je Vám libo, ale bez znalosti faktů to má stejnou váhu jako kozí pšouknutí.

    lake

    Vložil Jenda (bez ověření), 13. Únor 2014 - 21:10

    viz. úvodní příspěvek, tam je to napsáno

    Vložil lake, 14. Únor 2014 - 19:29

    Pane Jendo, točíte se v kruhu jako pejsek za vlastním ocasem. Samozřejmě že v úvodním příspěvku tazatelka něco nesmyslného napsala. Proto jsem jí položil doplňující dotaz a stále čekám na její odpovědi.

    Vy i tazatelka si pletete dohromady dvě různé věci:

    • vyúčtování po skončení spoluvlastnického vztahu podle § 1118 a § 1119 NOZ,
    • vystavení potvrzení SVJ o tom, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky podle § 1186 NOZ.

    To spolu ovšem nijak nesouvisí. Toto jsou různé činnosti podle dvou různých ustanovení NOZ. Je naprostým nesmyslem spekulovat, jak SVJ bude něco odhadovat a vymýšlet si neexistující čísla ke dni 10.2.2014. Vlastník bytu samozřejmě má nárok na své vyúčtování, ale musí si na ně počkat do června 2014 a dubna 2015. To nemá žádnou spojitost s § 1186.

    lake

    Vložil . (bez ověření), 13. Únor 2014 - 16:00

    Nefantazírujte, používajte selský rozum. Kupujícího není vůbec nic do toho, kolik dluží prodávající na službách dodavateli služeb za rok, ve kterém se byt prodává. Není jej vůbec nic do toho, kolik prodávající spotřeboval nějakých nesmyslných jednotek. Kupující si kupuje byt, ne dluhy nebo přeplatky, které má prodávající v době, kdy byl vlastníkem bytu.

    Vložil lake, 13. Únor 2014 - 13:08

    Jste zcela mimo. SVJ není povinno nikomu nic „vyčíslit“, dokud nedošlo ke změně vlastníka. Pak teprve vyčíslí, ale samozřejmě pouze bývalému vlastníkovi: provede rozúčtování a vyúčtování služeb, například. Na to je čas do dubna, případně do června.

    NAbyvatel jednotky s tím nemá žádnou spojitost. Odpovězte laskavě na můj dotaz z předchozího příspěvku, jinak se použitelné odpovědi nedočkáte.

    lake

    Vložil Petr, 13. Únor 2014 - 14:46

    Když chcete pomoci, tak musíte něco prozradit ze smlouvy a ne konstatovat „to jste mi pomohl“. Nevíte, kolik jsou dluhy, kupujte tedy zajíce v pytli a chcete radit. Neznáme ujednání smlouvy. Ve smlouvě byste měla mít, že dluhy hradíte jen do určité výše.

    Pro zajímavost, kolik jste ochotna zaplatit prodávajícímu a kolik uhradit společenství za nedoplatky ? Pokud podepíšte smlouvu, váš odhad kolik investujete vám nebude k ničemu.

    Účetní musí být přeci schopna vyčíslit aktuální nedoplatek na zálohách. Odhad nákladů lze také spočítat. Cenu m3 vody znáte. Kolik platí měsíčně dům za odpad a úklid také víte. Které jiné služby ? Osvětlení domu, STA ? To je pakatel. To by vám doufám potvrdila účetní ing. Klainová, ale ta zde přestala radit, protože ji nebavilo být zde působícími zběsilci mínusována.

    Vložil Petr, 13. Únor 2014 - 14:48

    Pod kterým nickem zde radíš ? Nebo jenom klikáš jako cvok na mínus ?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".