výbor nechce uplatnit reklamaci na zjevné vady

Vložil ANNAKV, 19. Listopad 2012 - 21:53 ::

Jak se domoci, aby výbor uplatnil reklamaci na zjevné vady u provedených prací. Písemně jsem je upozornila, na shromáždění jsem je upozornila a stále se nic neděje. Problém je asi totiž v tom, že jde o kamarádíčky a s největší pravděpodobností šla i malá domů (to však nikdo neprokáže).

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 20. Listopad 2012 - 7:28

    Výbor je povinen konat tak, jak mu přikáže shromáždění. To je nejvyšším orgánem SVJ. Pokud shromáždění nerozhodlo ve Váš prospěch, pak nejspíše Váš názor je ojedinělý a většina vlastníků nevidí důvod k reklamaci.

    Pokud skutečně jde o objektivně zjištěné závady na Vašem (společném) majetku, vzniklé v důsledku provádění oprav, reklamujte sama za sebe u SVJ.

    SVJ Vám odpovídá za vady vzniklé při dodavatelské opravě Vašeho majetku stejně, jako by provádělo opravu samo. ObčZ §726: Příkazník je povinen provést příkaz osobně. Svěří-li provedení příkazu jinému, odpovídá, jako by příkaz prováděl sám; (…).

    Nejde-li o vady zjevné, popř. nebyla-li reklamace ze strany SVJ uznána, obstarejte si posudek znalce, nebo pro jistotu dva posudky, a reklamaci uplatněte u soudu. Náklady na uplatnění Vaší reklamace (bude-li shledána oprávněnou) uhradí pak SVJ.

    lake

    Vložil Jiný z Neználků (bez ověření), 20. Listopad 2012 - 12:32

    a z jakých svých prostředků SVJ toto „uhradí“?
    Nejsem i já sám i kterýkoliv člen SVJ ručitelem za závazky SVJ dle §13/7 ?

    Vložil lake, 20. Listopad 2012 - 15:25

    Pokud to nevíte, SVJ je právnická osoba, vede účetnictví a má zpravidla finanční prostředky na účtu nebo v pokladně. Peněžitý dluh SVJ samozřejmě uhradí SVJ.

    Otázka ručení je druhořadá, na mé odpovědi tazatelce to nic nemění. Finanční nedostatečnost SVJ by mohla nastat pouze teoreticky – dosud jsem v ČR takový případ nezaznamenal. I v takovém případě by tazatelka prostě započetla svou pohledávku vůči pohledávce SVJ (například z vyúčtování služeb) a o více by se nemusela starat.

    V případě ručení za závazky SVJ není „kterýkoliv člen ručitelem“, to se pletete. Toto je zásadní rozdíl od ručení spoluvlastníků podle Občanského zákoníku.

    • Podle Občanského zákoníku ručí kterýkoliv spoluvlastník za celý závazek v plné výši.
    • Podle ZoVB ručí vlastník jednotky pouze za alikvotní (poměrnou) část závazku, tedy pouze do výše svého spoluvlastnického podílu.

    lake

    Vložil Počtář (bez ověření), 20. Listopad 2012 - 18:16

    „Podle ZoVB ručí vlastník jednotky pouze za alikvotní (poměrnou) část závazku, tedy pouze do výše svého spoluvlastnického podílu.“

    To jsou dvě různé věci:

    1. Vlastník jednotky ručí pouze za alikvotní (poměrnou) část závazku.
    2. Vlastník jednotky ručí pouze do výše svého spoluvlastnického podílu.
    Vložil lake, 20. Listopad 2012 - 19:56

    Nikoliv, pane Počtáři. Nejsou to dvě různé věci. Je to jedno jediné tvrzení, vyjádřené dvěma ekvivalentními způsoby. Je třeba trénovat porozumění psanému textu.
    Je to také uvedeno v § 13 odst. 7 ZoVB.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".