volba tretiho clena vyboru svj

Vložil mikes (bez ověření), 15. Prosinec 2013 - 10:09 ::

Dobry den,jaky je postup v pripade ze jeden ze triclenneho vyboru odstoupi?Mame svolene shromazdeni a predpokladam ze se treti clen nezvoli protoze nikdo nebude chtit byt volen!Pak by nasledovala volba poverene osoby,ale ani tu nechceme zvolit,jak se ma postupovat dal?Predpokladejme tento tragicky scenar,jak se ma dale postupovat spravne?Muze dvouclenny vybor fungovat dal(do konce volebniho obdobi),nebo by sem mel zkusit odvolat a zvolit uplne novy?A paklize se bude volit novy musi byt voleni pouze clenove kteri byly cleny pri ustanovujici schuzi SVJ a to plati i pri volbe tretiho clena??Nikde jsem na to nenarazil a opravdu nevim a nevi ani spravce jak postupovat,poradte prosim.V podstate mame schuzi svolanou na 30.12.2013,aby sme to stihli do konce roku nez zacne platit NOV a usetrili sme za zapis notare,jestli sem to tedy pochpil spravne?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil § (bez ověření), 15. Prosinec 2013 - 16:20

    Jelikož jste existující svj, které vzniklo podle z. 72/1994 Sb., napotřebujete na schůzi ani v roce 2014 žádného notáře, pokud to nemáte ve stanovách.

    Vložil Marcela Dvořáková, 15. Prosinec 2013 - 12:42

    Dobrý den, nejsem právník, takže toto prosím berte pouze jak můj názor: Zákon o vlastnictví bytů říká, že výbor musí mít alespoň 3 členy (bod 11). Takže se domnívám, že nemůžete mít dlouhodobě výbor dvoučlenný. Souhlasím s lake, že abyse volili pověřeného vlastníka, museli byste odvolat stávající výbor, jelikož nemůžete mít současně dvoučlený výbor a současně pověřeného vlastníka. Kromě toho jsem někde četla, že možnost volby pověřeného vlastníka musíte mít ve stanovách. Pokud byste neměli výbor a ani pověřeného vlastníka, následuje dle ZOVB, že tuto funkci plní vlastník, který má spoluvlastnický podíl na společných částech nejméně polovinu (bod 9). My nikoho takového nemáme, takže by tuto funkci plnili všichni vlastníci, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzdniku (také bod 9)- to co píšete (musi byt voleni pouze clenove kteri byly cleny pri ustanovujici schuzi SVJ a to platí i při volbě třetího člena"), se netýká volby člena výboru, to může být jakýkokiv vlastník, ať byl při ustavující schůzi nebo se stal vlastníkem později, toto se týká případu, že by nebyl zvolen výbor, pověřený vlastník a nikdo nemá více než polovinu podílu spol. prostor. Toto bych nedoporučila, pak totiž neodhlasujete nic a vlastníci nebudou chodit na schůze několikrát ročně, takže toto rozhodně za výhru nepovažuji. Ještě nemám nastudovaný nový občasnský zákoník, ale na netu jsem se dočetla, že údajně: ve výboru bude moci být nejen vlastník bytu či nebytového prostoru, ale i cizí osoba NOZ nebude předepisovat, kolik členů má mít výbor

    Pokud je toto, co jsem si přečetla pravda, znamenalo by to, že by Vám NOZ umožnil dvoučlenný výbor, pokud byste upravili stanovy. Dvoučlenný výbor vidím jako problematický, protože v případě, že členové výboru nebudou mít stejný názor, nebude zde další člen, který by svým hlasem rozhodl a výbor tak bude v patové situaci.

    Vložil mikes (bez ověření), 17. Prosinec 2013 - 18:03

    Diky moc za vecne pripominky a reakce.V podstate jste mi potvrdily me nazory,vybor muze fungovat dale protoze nezanikl a schuze shromazdeni jak jsem predpokladal vubec nemusela byt svolavana a volba tretiho clena mohla klidne pockat!Dekuji moc

    Vložil martl, 16. Prosinec 2013 - 0:17
    • Dle ZVB není třeba mít možnost volby pověřeného vlastníka zakotvenu ve stanovách. Zaručuje ji zákon. Dle NOZ budou muset stanovy stanovovat buď, že statutárním orgánem je pouze předseda, nebo že jejím X-členný výbor.
    • Když do dvou měsíců po vzniku SVJ není zvolen statutární orgán, pak se většinový vlastník ani první členové společenství v žádném případě nestávají statutárním orgánem.
    • Když se SVJ ocitne bez statutárního orgánu jiným způsobem než tak, že si jej nezvolí do 60 dnů od svého vzniku, většinový vlastník ani první členové se nejenom nestávají statutárním orgánem, ale ani „neplní funkci orgánů“.
    Vložil lake, 15. Prosinec 2013 - 13:06

    Podotýkám, že již dnes může být členem výboru SVJ nevlastník. Není důvod čekat na účinnost NOZ. Záleží na obsahu stanov.

    Po účinnosti NOZ se i nadále bude při volbě výboru postupovat podle platných stanov SVJ(2000). Obsahují-li dnes stanovy konkrétní počet členů výboru, bude to platit při nové volbě výboru i po účinnosti NOZ. Ledaže by SVJ změnilo své stanovy.

    Po účinnosti NOZ se pro stávající SVJ(2000) použijí ustanovení o spolku přiměřeně. Bude tedy možné výbor doplnit náhradníkem bez svolání shromáždění a bez volby:

    89/2012 Sb. § 246
    (2) Neurčí-li stanovy jinak, mohou členové volených orgánů spolku, jejichž počet neklesl pod polovinu, kooptovat náhradní členy do nejbližšího zasedání orgánu příslušného k volbě.

    Z uvedeného je zřejmé, že ani podle NOZ nepovede pokles počtu členů výboru k automatickému zániku výboru. Rozhodující je, aby výbor měl předsedu (který jedná navenek) a druhého člena (který spolupodepisuje písemné právní úkony).

    lake

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 17. Prosinec 2013 - 16:53

    Lake: „Ani podle NOZ nepovede pokles počtu členů výboru k automatickému zániku výboru. Rozhodující je, aby výbor měl předsedu (který jedná navenek) a druhého člena (který spolupodepisuje písemné právní úkony).“

    Podle NOZ je k přijetí usnesení výboru potřebná přítomnost nebo jiná účast většiny členů, takže předseda a druhý člen nemusí stačit.

    Způsob jednání za SVJ bude plně ponechán na úpravě ve stanovách s tím, že v případě, že stanovy způsob jednání neurčí, bude na základě obecné úpravy právnických osob v NOZ platit, že každý člen výboru zastupuje SVJ samostatně.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 17. Prosinec 2013 - 17:24

    Ta moje poznámka, že „podle NOZ je k přijetí usnesení výboru potřebná přítomnost nebo jiná účast většiny členů, takže předseda a druhý člen nemusí stačit“, se vztahuje k výboru o 4 a více členech. V případě tříčlenného výboru předseda a druhý člen k většině samozřejmě postačují.

    Vložil lake, 15. Prosinec 2013 - 11:46

    Samotná skutečnost, že výbor nebude doplněn o třetího člena, neznamená ani zánik statutárního orgánu, ani neomezuje výbor v jednání jménem SVJ navenek.

    Vámi zmíněná volba pověřeného vlastníka by nenabyla účinnosti dříve, než současní členové výboru odstoupí, nebo budou shromážděním odvoláni, nebo uplyne jejich funkční období, nebo zemřou. Bez toho se zvolený pověřený vlastník nemůže stát statutárním orgánem (členem statutárního orgánu) právnické osoby.

    Co píšete o „ustanovující schůzi SVJ“ je zmatečné. SVJ nebylo „ustanoveno“ na žádné schůzi, vzniklo ze zákona (automaticky). Možnost být volen do statutárního orgánu SVJ nezávisí nijak na tom, zda byl či nebyl členem SVJ v době, kdy se konala jakási schůze.

    lake

    Vložil docias, 17. Prosinec 2013 - 14:22

    Platí první věta tohoto příspěvku i na kontrolní komisi? Dle mého soudu ano. Docias

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".