volba předsedy

Vložil Anonymous, 9. Duben 2019 - 18:17 ::

Dobrý den,

Jsme společenství vlastníků bytových jednotek(soukromý majetek), které má výbor svj složen ze tří členů, předsedy, místopředsedy a člena. Stávající předseda výboru svj rezignoval na svou funkci. Na schůzi společenství vlastníků byl zvolen nový předseda výboru svj pan A. Po nějaké době cca 1měsíc bylo zjičtěno, že zvoleený předseda přenechal předsednickou funkci jednomu členovy výboru a z bývalého předsedy se stal pouhy člen výboru. je možné aby si mezi sebou ve výboře svj tyto funkce předsedy zvoleného na zasedání svj mezi sebou jentak přesouvali? Obracím se na vás s dotazem zda post nového předsedy vzniklého pesunem fumkce z jednoho člena výboru svj je v souladu se zákonem nebo v rozporu se zákonem. děkuji

  • výbor

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil 25Malý (bez ověření), 10. Duben 2019 - 7:36

Má to být tak, jak, jak níže napsal Jan77. Ale Anonymův sled událostí asi není zcela přesný.

Předně, starý předseda položil funkci předsedy, nebo odstoupil z členství ve výboru? V prvním případě by byl dále členem výboru a účastnil se volby nového předsedy z členů výboru.

Na schůzi společenství vlastníků (=shromáždění) ale byl zvolen nový předseda. To nemohl, mohl být zvolen pouze nový člen výboru (zatím bez funkce). To by ale výbor měl už 4 členy. Anebo shromáždění mimo svoji pravomoc zvolilo nového předsedu ze starých tří členů výboru?

Anonymous píše, že zvolený předseda přenechal svoji funkci jinému členu výboru a že z bývalého předsedy se stal pouhý člen výboru. Členové výboru si prakticky mohou kdykoliv rozdělit funkce předsedy a místopředsedy, neboť o nich rozhodují (=hlasují) oni sami, nikoliv shromáždění. Akorát se to poněkud prodraží, 2000 za každé vložení změny do rejstříku, že.

Vložil Jan77 (bez ověření), 9. Duben 2019 - 19:46

Je to tak zpravidla správně: shromáždění volí členy výboru (nikoliv jejich rozdělení do funkcí v rámci výboru). I když zakázané to není.

Zákon k tomu pouze uvádí: „Do působnosti shromáždění patří … c ) volba a odvolávání členů volených orgánů a rozhodování o výši jejich odměn,…“ 

Nahlédněte do vašich stanov, jak se věci mají přesněji. Pravděpodobně řada SVJ tam má větu ze vzorových stanov ve znění „Předsedu a místopředsedu volí výbor z řad svých členů a z funkce je odvolává.“ , což hovoří jasně.

Vložil anonymus (bez ověření), 10. Duben 2019 - 16:30

Děkuji za vaše odpovědi podivám se jak to ve skutečnosti je napsané v zápise ze schůze společenství vlastníků.

Vložil MartinII, 11. Duben 2019 - 10:39

Jednoduchý dotaz – obáváte se, že ten člen výboru, kterému „vámi zvolený předseda“ funkci „přenechal“ nebude funkci předsedy vykonávat řádně a zodpovědně ? Co máte o pravomoci předsedy ve stanovách ?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".