volba pověřeného vlastníka

Vložil Eva F. (bez ověření), 17. Červenec 2015 - 11:40 ::

Provedli jsme volbu pověřeného vlastníka – zatím nemáme upraveny stanovy -hodláme tak učinit ve stanovené lhůtě do konce r.2016. Došlo vyjádření soudu, že od 1.1.2014 není možno volit pověřeného vlastníka, že máme doložit listinu ze kterého bude patrna změna stanov. Co s tím? Stanovy do 5 dnů nestihneme změnit, Stejnou volbu jsme provedli u jiného SVJ letos v únoru a normálně to prošlo.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 17. Červenec 2015 - 13:57

    Za vším hledejte člověka.

    Na rejstříkovém soudu tyto věci vyřizuje vyšší soudní úředník (či vyšší soudní úřednice – to abych se vyjadřoval genderově vyváženě). Neznalost tohoto prosťáčka (či této prosťačky) je příčinou vašich potíží.

    Rejstříkový soud samozřejmě není oprávněn diktovat vám jaké má být označení statutárního orgánu. Váš statutární orgán se nazývá „pověřený vlastník“ v souladu se zákonem č.72/1994 Sb., podle kterého vaše SVJ vzniklo, a v souladu s platnými stanovami SVJ.

    Bohužel, řada pitomců na ministerstvu vnitra odmítla před dvěma lety vzít na vědomí pokračující existenci právnických osob SVJ(2000) po 1.lednu 2014. Programátoři vytvořili pro potřeby MV jedinou databázi, ve které jsou zapsána „stará“ i „nová“ SVJ bez rozlišení. V databázi jsou pro statutární orgán pouze dvě přípustné možnosti: buď výbor, nebo předseda společenství vlastníků.

    To je samozřejmě protiústavní. Stát není oprávněn zasahovat do soukromoprávní sféry bez zákonného důvodu. Chyba je tedy v databázi. Chyba není ve vás, ani ve stanovách vašeho SVJ. Pokud chcete trvat na správném označení podle ZoVB a stanov, budete muset bojovat s hromadou blbců ve službách státu. Nepochybuji, že uspějete. Bude to ovšem stát čas a nervy.

    Případný rozsudek bych uvítal, protože by konečně soud musel konstatovat, že SVJ(2000) podle ZoVB není SVJ(2012) podle NOZ.

    lake

    Vložil Eva F. (bez ověření), 17. Červenec 2015 - 14:26

    Děkuji za odpověď, potřebovala jsem toto ujištění, že z mé strany proběhlo vše v pořádku, zkusím k tomu usnesení tedy napsat námitku, poradím se s někým (kdo se vyzná v právnické terminologii)jak to správně napsat.

    Vložil PavelII (bez ověření), 18. Červenec 2015 - 18:55

    Byť má LAKE bez pochyb pravdu tato státní mašinérie se rozhodla, že Vaši žádost vezme jen na jejich formuláři, pověřený vlastník podle nich neexistuje a ještě za to chtějí dva litry a vyhrožují, že když jim nevyhovíte do x dnů máte smůlu. My jsme před účiností NOV změnili výbor za pověřeného vlastníka, nechali to zapsat a dohodli se, že tu funkci bude vykonávat do smrti abychom se vyhnuli tomu co Vás potkalo. (Stanovy také měnit nebudeme, leda, že by nás rejstříkový soud vyzval a o tom pochybuji.) Najít právníka, který bytovému blastnictví rozumí bude ovšem nadlidský výkon.

    Vložil Olin (bez ověření), 17. Červenec 2015 - 17:04

    A jak vám mohl projít „pověřený vlastník“ u rejstříkové soudu letos v únoru, když formulář – „Návrh změny SVJ“ vůbec neumožňuje vyplnit v kolonce statutární orgán „pověřený vlastnik“. Je tam pouze možnost zaškrtnout „Kolektivní (Statutární orgán – výbor)“ nebo „Individuální (Statutární orgán – předseda)“. Tak jak se vám podařilo dostat do formuláře "pověřený vlastník?

    Vložil Eva F. (bez ověření), 17. Červenec 2015 - 19:27

    Prostě jsem napsala „pověřený vlastník“, což formulář nevyhodnotil jako chybu

    Vložil Olin (bez ověření), 17. Červenec 2015 - 19:59

    Ale návrhy na zápis, změnu nebo výmaz zápisu ve veřejném rejstříku, které provádí soud, mohou být podány výlučně prostřednictvím elektronicky vyplněného formuláře uvedeného na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti. Při vyplňování „inteligentního“ formuláře do kolonky „statutární orgán“ nelze napsat jednoduše „pověřený vlastník“, protože kolonka neumožňuje vložit žádný text. Jsou tam už přednastaveny dvě možnosti („Kolektivní Statutární orgán – výbor“ nebo „Individuální Statutární orgán – předseda“) a vy můžete pouze vybrat (označit zaškrtnutím) jednu z nich.

    Vložil Eva F. (bez ověření), 22. Červenec 2015 - 9:18

    Pověřeného vlastníka jsem zapsala do kolonky funkce statutárního orgánu. To bez problému prošlo jak v únoru, tak nyní

    Vložil lake, 22. Červenec 2015 - 9:48

    Paní Evo, Vaše informace je zajímavá. Podle NOZ nemůže existovat kolonka „funkce statutárního orgánu“. Statutární orgán není osoba a žádnou funkci tedy nevykonává.

    Podle § 25 zákona č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících platí, že *„do veřejného rejstříku se zapíše (…) název statutárního orgánu, neplyne-li ze zákona, počet členů statutárního orgánu, jméno a sídlo nebo adresa místa pobytu, popřípadě také bydliště, liší-li se od adresy místa pobytu, osoby, která je členem statutárního orgánu, s uvedením způsobu, jak za právnickou osobu jedná, a den vzniku a zániku její funkce; (…)“.

    Z uvedeného je zřejmé, že nelze zapsat nic, co by se mohlo nazývat „funkce statutárního orgánu“. Je možné pouze zapsat název funkce u osoby, která je členem statutárního orgánu.

    Nevylučuji ovšem, že elektronický formulář ministerstva má nějaké zajímavé chyby či „mouchy“.

    lake

    Vložil Eva F. (bez ověření), 22. Červenec 2015 - 14:27

    Omlouvám se, máte pravdu, pověřený vlastník jsem zapsala do kolonky funkce člena statutárního orgánu.

    Vložil lake, 22. Červenec 2015 - 15:04

    Takže už je to vysvětleno.

    • Název statutárního orgánu ve formuláři ministerstva je „předseda společenství vlastníků jednotek“ podle NOZ a nejde to změnit.
    • Název funkce člena stautárního orgánu může být například: stařešina, náčelník, pověřený vlastník, vedoucí, ředitel, Velký Vůdce, šaman, statečný Mamutík, pověřenec, a podobně. Záleží na tom co máte o této funkci uvedeno ve stanovách.

    lake

    Vložil Pavel, 17. Červenec 2015 - 12:44

    Evo,

    problematika SVJ je komplikovaná, velmi špatně právně ošetřená a úroveň soudních úředníků a soudců je taková, jaká je.

    Sama píšete, že obdobný případ posoudil jiný úředník jinak. To je realita.

    Můžete se odvolávat a vytvořit „judikatorní štolu“. Bude Vás to stát čas, nervy a peníze. Soudní úředník je velmi dobře placená osoba, která páchá své činy v pracovní době a je v pohodě.

    Nebo splníte, co se po Vás žádá, a budete doufat, že to bude vyřizovat soudní úředník s podobným názorem na věc. Tím nemyslím stanovy do 5 dnů.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".