Vložkování komínu

Vložil Anonymous, 12. Listopad 2010 - 12:53 ::

Komín, který je součástí společných částí domu, byl vyvložkován nerezovou ocelí. Jeden z vlastníků si pořídil turbo kotel, který vyžadoval nové vyvložkování tlakovou nerezovou hadicí. Kdo hradí toto nové vložkování (společenství z fondu oprav nebo vlastník bytové jednotky)?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Helmetová (bez ověření), 19. Leden 2011 - 19:55

    Dobrý den,

    dovolím si využít toto vlákno, neboť mám podobný dotaz k vlastnictví spalinové cesty s ohledem na kontrolu komínů dle nařízení vlády č. 91/2010 Sb.

    Jedná se o SVJ v poměrně starém domě s bytovými jednotkami a přízemním nebytem. Komíny byly tedy vybudovány klasicky pro topení tuhými palivy v dostatečném počtu pro každý byt. Prohlášení vlastníka budovy pod společnými částmi budovy uvádí „komínová tělesa včetně příslušných součástí“. Komínovým tělesem osobně rozumím právě tu část zdiva domu se svislými resp. stromečkovými šachtami. Jeho příslušnými součástmi jsou pak např. hlavice komínů na střeše, kontrolní (vymetací) dvířka, uzávěry sopouchů atd. Nebyt má zvláštní třísložkové odkouření vedené po fasádě, nejde tedy fakticky vůbec o komínové těleso.

    Máme ovšem v našem SVJ problém rozhodnout, zda do součástí komínového tělesa patří i spalinové vložky [většina komínů je použita právě s vložkou pro spotřebič na plynná paliva]. Tyto vložky si totiž jakožto součást lokální topné soustavy většinou financovali vlastníci sami a vůbec o nich shromáždění SVJ nerozhodovalo. Dle mého názoru se navíc funkčně nedají považovat za součást původního komínového tělesa (vložku odebereme a komínové těleso zůstává a lze nadále používat např. pro TP).

    Jde nám teď ale o úhradu za povinnou kontrolu komínů. Zejm. kdo jí objednává, v jakém rozsahu a kdo nese její náklady, pakliže se v našem SVJ vyskytují případy užívání komína přímo bez vložky pro topení tuhými palivy, užívání komína s vložkou pro plynná paliva, případně ještě jsou některé komíny využívány pro vzduchotechniku a odtah digestoří. Dřívější vedení SVJ toto neřešilo a kontrolu všech spalin. cest až ke spotřebičům vlastníkům účtovalo jako službu podle počtu používaných komínů v jednotce (ovšem bez platného usnesení shromáždění a s podivnými počty). Na tomto jsme se bohužel nedohodli a stojíme tedy před výše nastíněným dilematem, zda např. hradit ze spol. prostředků jen kontrolu přímo používaných komínů (na TP), nebo kontrolu všech komínů=spalin. cest (TP i PP) jako společných částí domu, případně veškerou kontrolu komínů=spalin.cest nechat na vlastníky.

    Díky za vaše poznatky a zkušenosti v této oblasti.

    Vložil berajvi, 19. Leden 2011 - 22:32

    U nás je situace podobná,jen topíme plynem.Kontroly dle nového nařízení bude tak jako dříve objednávat i hradit SVJ,tak jako jiné revize.Vložka je ale vlastníka/on si ji zafinancoval/,také si hradí příp.opravy na které upozorní kontrola.Kdo komín nepoužívá(komín se nekontroluje),tak i z jeho příspěvků se revize hradí.

    Nám zase není jasné,které typy spalinových cest podléhají novému nařízení.

    http://vytapeni.tzb-info.cz/…rebicu-paliv

    Kominická firma zahrnuje do revize i turbo kotle i kotle s odvodem spalin kouřovodem pro které toto nařízení/viz.odkaz/ neplatí. Rozumíte tomu,jak si to vyložit?Kde je pravda?

    Vložil Helmetová (bez ověření), 20. Leden 2011 - 19:27

    Dobrý den, díky za příspěvek. Dle mého názoru se nařízení vztahuje jen na odkouření pro „klasické atmosferické“ spalování, neplatí tedy pro spotřebiče které si „komínem“ současně ke spalování nasávají vzduch, např. wavky nebo turbokotle. Dle přílohy č.1 nařízení vyplývá povinnost kontroly a čištění min. 1× ročně pro všechny typy paliv (do 50kW), tedy i pro plyn. Výhodou u TP (např. krby) je, že čištění si může dělat vlastník svépomocí. Ovšem i proto máme problém zadávat a hradit čištění všech komínů ze společných prostředků.

    Vaše řešení úhrady kontrol z „FO“ by u nás určitě někteří vlastníci napadli. Jako zásadní vnímám otázku vlastnictví. Pokud je komínová vložka součástí vlastnictví jednotky, nemělo by její kontrolu a čištění SVJ nijak hradit.

    Na druhou stranu mohou vlastníci PP spotřebičů argumentovat, že jde o kontrolu a čištění „dvousložkového“ komína (vnější složka komína je společná) a pokud budeme čistit jen společné „jednosložkové“ komíny, zvýhodňujeme určité vlastníky, což je asi pravda.

    Kominík po těchto otázkách na vás bude koukat jak na blázna. No, jeden by se z toho zbláznil…

    Vložil berajvi, 20. Leden 2011 - 19:39

    Dobrý večer, ať se asi na to podíváme jak chceme,tak to nebude nikdy spravedlivé pro všechny.Ale nedovedu si představit,že by si to každý zajišťoval sám a nevím,jaká by byla cena za revizi pro každého zvlášť.Ve velkých SVJ s dodávkou tepla nebo vlastní kotelnou toto neřeší,ale pro SVJ jako jsme asi my to bude oříšek.

    Vložil Tomáš K., 12. Listopad 2010 - 21:50

    Komín je společnou částí domu, tedy komínové těleso procházející společnými částmi domu.Nerezová vložka slouží k připojení pouze jednoho kotle, tudíž není společná.Takže můj závěr – vložku do komínu hradí vlastník příslušného kotle.Tomáš

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".