Vlastník zemře bez dědice

Vložil Val. (bez ověření), 11. Únor 2017 - 17:14 ::

Když vlastník zemře bez dědice a zanechal po sobě dluhy, navíc dluhy nadále narůstají tím, že za prázdnou jednotku nikdo neplatí příspěvky na správu domu, dluhy jsou vyšší než výtěžek z prodeje bytu, a přednost k úhradě mají zajištění věřitelé, notář a stát (nedoplatky na odvodech, ekologická likvidace auta), tak jak postupuje SVJ s dluhem za vlastníkem?

Dluh se účetně odepíše?

Dědické řízení trvalo několik let. Za tu dobu nikdo za vlastníka nehradil příspěvek na správu ani služby (byť na službách za skoro 3 roky prázdný byt „nic“ nespotřeboval, tak odepisovaná částka je úctyhodná – skoro 200 000 Kč, ale reálně prázdným bytem nedocházelo ke konzumaci služeb ani správy).

Zajímalo by mě, jestli za dobu, kdy se vyřizovalo dědické řízení, neměl platit zálohy na správu a zálohy na služby stát, resp. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Předchozí výbor úřad vyzval, ale ten nic neplatil. Prý jde o nějakou legislativní díru, že když de facto stát byt nezdědí, protože dluhy zůstavitele jsou vyšší než hodnota bytu, tak stát nemusí platit příspěvky na správu domu ani služby. Je na to prý i nějaký judikát.

Ví o tomto někdo něco, máte podobné zkušenosti? Je to docela nepříjemné.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil jjj (bez ověření), 13. Únor 2017 - 9:01

    pokud zemřel bez dědice, dědí stát (odúmrť) – pokud máte pohledávky přihlášené do dědického řízení, stát je uhradí v okamžiku, kdy se stane vlastníkem (zpětně) – tedy měl by :-)

    Vložil TN. (bez ověření), 13. Únor 2017 - 9:19

    Ono to tak právě není, viz slavné rozhodnutí NS – 21 Cdo 1318/2015

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".