Vlastník odmítá opravu plynu

Vložil vari, 22. Listopad 2013 - 14:31 ::

Dobrý den,

prosím o radu, jak postupovat vůči vlastníkovi, který odmítá zpřístupnit byt kvůli opravě rozvodu plynu – konkrétně jde o výměnu nefunkčního kohoutu před plynoměrem – a pravidelné roční prohlídce. Domluvil jsem s odbornou firmou předběžný termín a poslal vlastníkům informaci emailem, ať se mohou vyjádřit, než bude termín pevně stanoven. Dotyčná odpověděla, že byt nezpřístupní a v následném telefonátu mě obvinila, že jde o zakázku pro mé kamarády (pomluva), firma nemá potřebná oprávnění (lež, ověřeno u příslušné firmy) a že nepustí do bytu někoho, kdo ani neumí držet šroubovák.

Paní je asi psychicky narušená, podobné problémy se vyskytují u ní neustále. Vím, že podle http://www.portalsvj.cz/pravni-predpisy… je povinna byt zpřístupnit, ale nejsem si jistý, jak toho prakticky dosáhnout. Napadá mě:

  1. Pošlu všem vlastníkům vysvětlující email
  2. Dotyčné pošlu doporučený dopis s dodejkou s výzvou ke zpřístupnění bytu
  3. Pokud ho nezpřístupní, na její náklady přijede firma v náhradním termínu (opět po písemné výzvě)

Pokud ani tak neotevře, pak nevím, jestli

  1. nahlásit to na Pražské plynárenské (budou to nějak řešit?)
  2. podat trestní oznámení pro obecné ohrožení
  3. najmout za peníze SVJ právníka, který jí pošle nějaký dostatečně odstrašující dopis (jenže takhle budeme všichni platit pokaždé, když ona si postaví hlavu)

nebo co dělat.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil anonnim (bez ověření), 22. Listopad 2013 - 14:49

    už se to řešilo, dejte do smlouvy s firmou sankci za každý den zpoždění ze strany zadavatele (např 3000,– Kč) smlouvu zašlete vlastníkům s upozorněním, že pokud byt nezpřístupní jde sankce za nima – to většinou pomůže.

    Vložil vari, 24. Listopad 2013 - 18:59

    Máte s tím praktickou zkušenost? V diskusi jsem to také četl, ale dát do smlouvy takto vysokou sankci (vzhledem k ceně za výměnu kohoutu, která je míň než 1.000 Kč za byt, dost možná označitelnou za nepřiměřenou) a pak se roky soudit, což mě bude stát spoustu času navíc, plus vysvětlování vlastníkům, proč utrácím za právníky, mi připadá jako krajní varianta.

    Vložil MartinII, 22. Listopad 2013 - 16:07

    Revize plynu se řídí zákonem 458/32000 Sb. energ. zákon, vyhl. č. 85/1978 Sb., ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb.

    Hledejte v diskusi. V jednom vlákně (příspěvek Kalič) je odkaz na oficiální web.

    http://www.portalsvj.cz/…izeni-v-byte

    http://www.portalsvj.cz/…-topidel-waw

    http://www.portalsvj.cz/…h-spotrebicu

    K vláknům dodávám ještě informaci PPAS k revizi částí, které nepodléhají revizi dle zákona a vyhlášek: "Podle předpisu spadá pod povinnou revizi jen společné odběrní plynové zařízení OPZ, tj. k uzávěrům před plynoměry (domovní rozvod), bez ohledu na to, kde uzávěry jsou. Spotřební rozvod (od bytových uzávěrů ke spotřebičům) i připojení spotřebičů a spotřebiče samotného – v případě, kdy OPZ nebo jeho část nepodléhá státnímu odbornému dozoru nad bezpečností práce, platí povinnost uvedená v § 63 odst. (2) písm. c) energetického zákona (458/2000), tj. udržovat OPZ ve stavu, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví či majetku osob.

    Vlastník takového rozvodu o vlastní vůli rozhodne, jakým způsobem si ověří bezpečný a spolehlivý stav užívaného plynového zařízení. Zpravidla reaguje až na netěsnost domovního plynovodu nebo poruchu spotřebiče plynu.

    Revize zajímá také pojišťovnu při posuzování pojistné události (aktuální revizi a tlaková zkouška).

    Proto je vhodné u bytových – spotřebních- rozvodů postupovat stejně jako u společných rozvodů".

    Vložil Jan II (bez ověření), 22. Listopad 2013 - 18:03

    Rozvod plynu v bytu vlastní majitel bytu a není tedy součástí společných prostor ve správě SVJ. SVJ se tedy nemůže dožadovat ani přístupu do bytu ani nemá co kontrolovat cizí zařízení. To je věcí výlučně vlastníka bytu. Revize bytového rozvodu plynu je povinná jen jedna a to výchozí. Její platnost je po celou dobu životnosti. Hlavní uzávěr je pouze jeden. Na konci plynové přípojky někde v přízemí bytového domu, již delší dobu povinně před budovou u nových instalací. U plynoměrů jsou pouze sekční uzávěry. Pokud není v prohlášení vlastníka stanoveno jinak je sekční uzávěr před i za plynoměrem ve vlastnictví a tedy i správě vlastníka bytu. Opravy bytových rozvodů z peněz všech vlastníků je podvod a zpronevěra.

    Vložil Jandus (bez ověření), 22. Listopad 2013 - 19:05

    Pane Jane II, poněkud se mýlíte. Rozvody všech médií jsou společné až k hlavnímu bytovému uzávěru, včetně. Povinností majitele bytu je umožnit přístup k opravě a údržbě společných částí domu. O opravu bytového rozvodu se zde nejedná.

    Vložil Jan II (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 17:33

    je část instalace k plynoměru součástí domovní instalace a přístup k ní je třeba po předchozí výzvě umožnit. To, zda jsou uzávěry součástí domovní instalace nebo bytové je předmětem prohlášení vlastníka. V domě, kde vlastním byt jsou všechny uzávěry (i vody) ve vlastnictví majitele bytu. Chápu, že to může být i jinak.

    Vložil chápající (bez ověření), 22. Listopad 2013 - 18:27

    Je v zájmu všech majitelů, aby byly všechny rozvody v pořádku. Takže je výhodné, nikoli povinné, zkontrolovat plynovody až ke spotřebičum. Každý rozumný majitel si lehce spočítá, jaké má šance, když bouchne plyn u souseda. A placení poruchu je jasné. Co je za plynomerem, platí majitel bytu. Takže žádný podvod a zpronevěra. Vše OK.

    Vložil vari, 24. Listopad 2013 - 19:01

    Pochopitelně, ale otázka zněla, co s vlastníkem, který rozumný není a dělá naschvály.

    Vložil Pavlík (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 19:24

    Na nerozumného vlastníka bohužel neplatí nic, pouze soud nebo policie.

    Vložil chápající (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 19:14

    Proti blbosti se těžko bojuje. To uznávám. Já bych možná požádal zástupce plynáren, aby bábu vystrašil vysokou pokutou. Pak je ještě možnost, nahlasit plynarske pohotovosti podezření na unik plynu.

    Vložil Jan II (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 17:37

    Nikdo mě nemůže nutit abych si nechal provést nějakou službu navíc konkrétním dodavatelem. To, že mít provozuschopný bytový rozvod plynu nikdo nezpochybňuje. Jen si jaksi nerozumíme jakou cestou se dobrat k cíli.

    Vložil chápající (bez ověření), 24. Listopad 2013 - 17:49

    Není třeba lavirovat. Od uzávěru za plynomerem je rozvod v majetku vlastníka. To je rozhodné místo (hranice). Kdo je majitel, ten platí. Co je na tom k nerozumeni?

    Vložil vari, 26. Listopad 2013 - 10:23

    A z čeho vyplývá ta hranice? Koukal jsem včera do smlouvy o výstavbě a tam se píše „součástí jednotky jsou rozvody elektřiny,…,ply­nu,…“ a „společnými součástmi jsou rozvody elektřiny,…,ply­nu,…“. Nikde není rozlišeno, jak se ty rozvody dělí na společné části a část náležící k jednotce.

    Vložil chápající (bez ověření), 26. Listopad 2013 - 10:48

    To je pro každou síť jiné. To budete muset nastudovat. Na internetu umite, tak hledejte informace. Tak jako každý druhý.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".