Vlastnictví radiátoru

Vložil Anonymous, 10. Červen 2014 - 20:04 ::

Jak je to s vlastnictvím radiátorů? Podle nařízení vlády k bytovému spoluvlastnictví jsou radiátory součástí otopné soustavy, která je společnou částí domu, stejně tak tomu je podle nařízení vlády, kterým se vydávají vzorové stanovy společenství vlastníků (jsou tedy v podílovém vlastnictví věech), stejně tak píší znalci v odborném tisku (Ing. Skuhra ad.).

Zde

http://www.portalsvj.cz/…katoru-tepla#…

byla přesto položena podobná otázka, přičemž se tvrdí, že v prohlášení vlastníka může být stanoveno vlastnictví radiátorů odlišně (z čehož se potom dovozuje, že si vlastník jednotky může s radiátorem dělat co chce, bez jakýchkoli souhlasů, tj. radiátor demonotovat, vyměnit, napojit na svůj zdroj tepla ad.).

Není k věci nějaká judikatura, která staví na jisto vlastnictví radiátorů v domě s ústředním, resp. dálkovým topením (před 1.1.2014)?

  • teplo
  • společné části domu

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil svjvmt, 12. Červen 2014 - 21:26

No dyť to píšete .. Podle nařízení vlády k bytovému spoluvlastnictví jsou … Máte na mysli 366/2013… načtěte si ho + OZ.

Vložil lake, 13. Červen 2014 - 1:25

Pan svjvmt zde píše naprostý právní nesmysl. Skutečnost je zcela jiná:

  1. U domů rozdělených na jednotky(1994) a společné části podle ZoVB je jediným rozhodným dokumentem prohlášení vlastníka budovy, nebo smlouva o výstavbě, nebo smlouva o rozdělení majetku. Obsah prohlášení bylo možno soudně napadnout pro nesoulad s § 2 ZoVB.
  2. U domů rozdělených na jednotky(2012) je jediným platným dokumentem prohlášení, nebo prohlášení ve smlouvě o výstavbě.

Není pravda, že by platil obsah nařízení vlády č. 366/2013 Sb. Podle § 1222 NOZ platí, že prováděcí právní předpis stanoví, o kterých částech nemovité věci se má za to, že jsou společné. To znamená, že příslušná část nařízení vlády se použije pouze pokud prohlášení neurčuje společné části jednoznačným způsobem. Obsah nařízení vlády se tedy použije pouze ve speciálním případě, při současném splnění dvou podmínek:

  • jde o dům rozdělený na jednotky podle NOZ od dne 1.1.2014, a zároveň
  • prohlášení je neurčité či neúplné a nestanoví jednoznačně vlastnictví některé části domu.

lake

Vložil manka (bez ověření), 11. Červen 2014 - 13:30

Je třeby se podívat na prohlášení vlastníka ?

manka

Vložil Hubert (bez ověření), 13. Červen 2014 - 18:04

… a z 99,999991 % budou soucasti budovy, pokud je dům pripojen na ustredni vytapeni bud dalkove ci nejake lokalni kotelny.

Pokud ma každa bytova jednotka svůj samostatny kotel, jsou i radiátory ve vlastnictví bytove jednotky a do spolecneho se nepocitaji.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".