vlastni vodomer v byte

Vložil Nelly (bez ověření), 7. Červen 2018 - 12:30 ::

Dobry den, prosim vas jsem spoluvlastnik bytove jednotky. Platime vodne 500 Kc mesicne (podle poctu osob)ale v byte nezije nikdo.1. Musi-li predseda vratit penize za vodu? 2.Muzu -li samostatne instalovat vlastni vodomer v byte bez souhlasu predsedy? Dekuji. Nelly.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Červen 2018 - 22:58

  způsob vyúčtování vodného a stočného je třeba hledat v dokumentech Vašeho SVJ. My je k dispozici nemáme. Vodoměr si sice můžete za stoupačkou namontovat ovšem nebude Vám k ničemu. O způsobu vyúčtování rozhodují všichni vlastníci a ne jeden. Aby bylo podružné měření možné použít pro vyúčtování musí je mít všichni odběratelé a to stejného typu a výrobce.

  Vložil MartinII, 7. Červen 2018 - 13:56

  Na toto théma je zde velká diskuse. Po zadání „počet osob“, „vodné a počet osob“ či podobně ale budete mít hodně práce najít vhodné vlákno. Např.

  www.portalsvj.cz/…i-poctu-osob

  www.portalsvj.cz/…dlicich-osob

  www.portalsvj.cz/…i-poctu-osob

  Neuvádíte, kolik vám společenství napočetlo počet osob v bytě. Průměrná spotřeba na osobu a den je dle údajů např. PVK okolo 120 litrů, t.j. cca 3,5 m3 / měs., což při ceně pod 100 Kč / m3 není 500 Kč.

  Dostala jste vyúčtování ze kterého je zřejmá spotřeba na dům ? Potom můžete alespoň odhadnout, kolik máte v domě hlášeno osob a případně podat námitky, že počet odhadovaných osob neodpovídá spočtené spotřebě. Zkuste se zeptat i dalších vlastníků, kde bydlí 1 či 2 osoby, jak jsou s vyúčtováním spokojeni. Vodné dle počtu osob svádí k tomu, že někdo s vodou nešetří, nebo ho nezajímá, že mu protéká záchod.

  Nejlepší je odhlasovat podružné vodoměry. Svůj si nainstalovat asi nemůžete, protože vodovodní stoupačky jsou společnou částí, nikoli částí bytu. A stejně by vám argumentace o spotřebě dle vodoměru nepomohla.

  Podstatné je, jaké máte usnesení v zápisech o počtu osob pro vodné a stočné, příp. co je v Prohlášení vlastníka.

  Rozúčtování řeší Zákon o službách (ZoS).

  § 5 Rozúčtování nákladů na služby

  (1) Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.

  (2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto

  1. dodávka vody a odvádění odpadních vod v poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech; není-li provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady na dodávku vody a odvádění odpadních vod podle směrných čísel roční potřeby vody1),
  Vložil Nelly (bez ověření), 10. Červen 2018 - 11:09

  Dekuji za odpoved'. Zatim nedostala vyuctovani ze ktereho bych vydela zrejmnu spotrebu na dum. O tom se ani neptala.
  Ale uz vim na co se ptat u predsedy. Prohlaseni vlastnika taky nemam, mam jenom Stanovy, kde neni usneseni o poctu osob.Vlastime byt spolu z dcerou podle kupni smlouvy. Ted' vim ze nainstalovat vodomer v byte nema smysl. Dekuji za podrobne vysvetleni. Nelly.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".