Vlastní kotelna

Vložil DH18-20, 5. Září 2011 - 19:09 ::

Náš dům (16 BJ) je napojen na centrální zdroj tepla a při koupi domu jsme byli nuceni převzít smlouvu Města s poskytovatelem a pokračovat v ní. Takže platíme paušál 150.000 Kč + spotřebu cca 300.000 Kč. Smlouva končí v roce 2015 a chceme vybudovat vlastní kotelnu. Dnes jsem se dotazoval na stavebním úřadě, ale nebyli schopni mi sdělit žádný postup. Prý existuje nějaká směrnice kraje jak postupovat při odpojení cetrálního zdroje a jaké podmínky se musí splnit. Můžete mi někdo poradit jaká je v této oblasti platná legislativa a podle jakého zákona postupovat?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil karelh, 7. Září 2011 - 6:11

    Dobrý den, u našeho SVJ jsme před nedávnem prošli celým „martýriem“. Než se pustíte do jednání s úřady a celého kolotoče vřele doporučuji si provést ekonomickou analýzu výhodnosti odpojení od CZT. Na straně vstupů nezapomeňte na všechny náklady, včetně tzv. zřizovacích výdajů. SVJ sice neodepisuje HIM dle zákona o daních z příjmů ani nemá účetní odpisy. Mezi zřizovací výdaje např. cena projektu, posudků atd. na portálu byla k ekonomické výhodnosti vedena diskuze již opakovaně, zkuste hledat např. http://www.portalsvj.cz/…je-kalkulace . Co se týká zákonů – stavební zákon, zákon o ochraně ovzduší, energetických zákon, všude něco, samozřejmě potřebujete 100% souhlas vlastníků, změna vytápění musí být projednána ve stavebním řízení. Postup je možný následovně – analýza ekonomické výhodnosti, schválení změny vytápění shromážděním, zpracování projektové dokumentace, včetně stanovisek dotčených orgánů, žádost o stavební povolení, výstavba… . karelh

    Vložil DH18-20, 8. Září 2011 - 20:10

    Děkuji za Vaši reakci. O ekonomické výhodnosti není pochyb. Nyní platíme za rok 150.000 Kč paušál, aniž bychom protopili Gj a navíc spotřebu okolo 300.000 Kč. Náklady na vytápění vlastní kotelnou ve srovnatelném domě jsou do 200.000 Kč. Vybudování je cca 500.000 Kč, takže návratnost investice je max. tři roky. Problém je spíše zajistit odpojení od CZT.

    Vložil ZoVB: společenství dodává teplo teplárně, bez en. auditu (bez ověření), 10. Září 2011 - 20:35

    Vyjádření k příspěvku:

    „Vložil DH18–20, 8. Září 2011 – 21:10“

    Vážený pane/paní DH18–20, dle Vašeho vyjádření ušetříte pouhou změnou dodavatele (a vybudov. vlast. zdroje) cca. 250.000,– Kč ročně.

    Původní náklady: 450.000,– Kč

    Nynější (předpokádané) náklady: 200.000,– Kč

    Dle mého názoru jste mohl/a ušetřit ještě více. Pokud by jste si nechal/a zhotovit en. audit (s tím, že obložíte obv.pl. domu izol.), zjistil/a by jste, bezpochyby, že by jste mohl/a ušetřit ještě více. Dle takového zmatečného audit by jste dospěl/a k tomu závěru, že lze "ušetřit 50% tepla.

    To znamená, že by náklady klesly z 200.000,– Kč na 100.000,– Kč (obojí ročně).

    Pokud by jste nainstaloval/a měřiře spotřeby tepla v jednotkách, celková spotřeba tepla v domě by mohla klesnout o dalších cca. 20%, tedy na cca. 80.000,– Kč za rok.

    Pokud zapovíte vlastníkům jednotek v domě větrat a pokud na patě domu uzavřete ventil regulující dodávku tepla do domu, bude spotřeba tepla ve vešem domě rovna NULE.


    Teplo,které tímto ušetříte (bude se jednat výhodu neuskutečněných negativ) můžete dodávat Vaší teplárně.

    ZoVB

    Vložil DH18-20, 11. Září 2011 - 14:48

    Nějak nerozumím Vaší reakci. Myslíte to vážně nebo si děláte srandu?

    Vložil ZoVB: bezobsažná reakce - teplárna,smlouva,15 let (bez ověření), 11. Září 2011 - 15:25

    Vyjádření k příspěvku:

    „Vložil DH18–20, 11. Září 2011 – 15:48“

    Vážený pane DH18–20,

    to, co jsem uvedl

    „Vložil ZoVB: společenství dodává teplo teplárně, bez en. auditu (bez ověření), 10. Září 2011 – 21:35“

    myslím naprosto vážně.


    Jdouce nad Váš dotaz, jsem toho názoru, že se nebudete „jen tak“ moci vyvázat ze smlouvy, která dle Vás údajně končí v roce 2015.


    Totiž to byl ten pravý účel – navázat Vás do nevýhodných smluv – , které na Vás přešly s převodem bytu.

    Otevřenou otázkou zůstává, zda smlouva, kterou Vy údajně držíte, je smlouvou jedinou.

    Zda tomu tak skutečně je, se dozvíte až v rámci soudního řízení.

    Přečtěte si Vaši převodní smlouvu (event. prohl. pův.vlast.budovy), zda je v ní určitě a nezaměnitelně označena ta smlouva, kterou Vy údajně třímáte v rukou.

    Pokud ne, tak jste ztracen.

    ZoVB

    Vložil DH18-20, 12. Září 2011 - 19:47

    Nejde nám o to smlouvu nějak napadat, proti právníkům firmy nemáme šanci, ale po ukončení smlouvy (je na dobu určitou) již nevyužívat CTZ, ale vlastní kotelnu.

    Vložil Jan Dufek (bez ověření), 6. Září 2011 - 10:34

    Dobrý den, dovolím si jen malou poznámku k Vašemu problému. Co vím,tak v Liberci možná v Jablonci n/N, se rozhodli jít vlastní cestou, právě pro velké náklady za dodání tepla, používané z centrální výtopny.Proto jak jsem viděl v TV,někteří zájemci se rozhodli pro vlastní řešení a to za použití plynu.Samozřejmě tu byla nevole dodavatele tepla,který přišel o určité zisky. To samé se prakticky odráží ve zvýšených cenách za teplo již proto, že se domy zateplují, čímž do chází samozřejmě k menší spotřebě.Pozas­tavuji se jenom nad vyjádřením Vašeho SÚ,když jsou to právě tito úředníci,kdo rozhodují. Proč se odkazuji na „nějaké“ směrnice o odpojení od cerntrálního zdroje. Vždyť je to jenom trapná výmluva. Buď mám možnosti si vybudovat a zabezpečit vlastní kotelnu na plyn, ono by to ani jinak dnes nešlo, a nebo nemám možnosti a záměr dělat nemohu.Ještě zde spatřuji jednu další možnost a to se odvolat k vyššímu SÚ, tj.na „kraj“.Ti se snad již nestrapní…Roz­hodnutí by měla být jasná a seriozní, to by měl znát každý dopbře placený úředník v tomto státě, ať již sedí kdekoli. Přeji hodně zdaru v jednání,Jan Dufek,Havířov

    Vložil DH18-20, 8. Září 2011 - 20:15

    Dnes jsem napsal na SÚ oficiálně aby se vyjádřili na papír. Taky se mi nezdá, že nás v našich občanských právech může omezovat nějaká směrnice krajské samosprávy. Dle ústavy jsme povinni dodržovat zákony a vyhlášky zveřejněné ve sbírce zákonů, nějaká směrnice kraje … Uvidíme jak se to bude papírově vyvíjet.

    Vložil karelh, 9. Září 2011 - 5:39

    Dobrý den, co máte přesně namysli pod pojmem „směrnice krajské samosprávy“? Těžko se vyjadřovat k něčemu co nenípřesně specifikováno. Zkuste si přečíst Nález ÚS Pl. ÚS 37/96 nebo rozsudek NSS 1 As 16/2006. Nechci tady „házet“čísla judikátů jen je možno z nich čerpat inspiraci v případě bitev, které je někdy nutno vést. Info lze získat i na webu Ústavu územního rozvoje www.uur.cz odkaz 1000 otázek… karelh,

    Vložil Jan Vladyka (bez ověření), 9. Září 2011 - 17:15

    Pane „karelh“, co je k neporozumění na vyjádření „krajská samospráva“? Vždyť je zde jasné, co zde pisatel myslel,jinak býv.KNV dnes „kraj“ či jinak „krajský stavební odbor“, tedy nadřízený orgán nižšímu stupni v rámci okresu, jasné doufám. Tedy ještě jinak, „směrnice tohoto krajského orgánu“,tedy jeho téze či rozhodnutí.

    Vložil karelh, 9. Září 2011 - 18:05

    Pane Vladyko, nerad se pouštím do diskuzí o ničem. V předchozím příspěvku zněla otázka, co je „směrnice krajské samosprávy“ ne co je krajská samospráva, nejsem sice právník, ale samospráva není „krajský stavební odbor“ použiji-li Vaší terminologii. Stavební odbor na krajském úřadě určitě není samospráva, jedná se o přenesenou působnost výkonu státní správy, neboť stavební zákon svěřuje výkon státní správy na úseku územního řízení a stavebního řádu soustavě stavebních úřadů. A chtěl jsem vědět, o jakou konkrétní směrnici (?) (kraj určitě na úseku územního plánování a stavebního řádu nevydává směrnice) se jedná. Jinak je diskuze k ničemu. karelh,

    Vložil lake, 10. Září 2011 - 7:19

    Pane karelh,
    může se jednat o informativní dokument „Žádost o poskytnutí informace“, zpracovaný Krajským úřadem a následně zveřejněný na webu kraje. Tazatel bohužel neuvádí, ve kterém kraji sídli, takže to berte jako dohad. Dva takové dokumenty na ukázku:
    http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/…ojem–15537/
     http://www.kr-zlinsky.cz/docDetail.aspx…

    Podle ustanovení § 77 odst. 5 zákona č. 458/2000 Sb. změna způsobu dodávky tepla nebo změna způsobu vytápění může být provedena pouze na základě stavebního řízení se souhlasem orgánů ochrany životního prostředí a v souladu s územní energetickou koncepcí.

    Úředník stavebního úřadu by to měl vědět přesně, je to jejich každodenní praxe.

    lake
    (upraveno 10.09.2011 08:02)

    Vložil DH (bez ověření), 11. Září 2011 - 8:48

    Na úředníka úředně takže právě vyplňuji ve smyslu stavebního zákona ŽÁDOST O ÚZEMNĚ PLÁNOVACÍ INFORMACI o podmínkách provedení jednoduchých staveb. Mají na to 30 dní a bude se vědět přesně co a jak. Děkuji za pomoc.

    Vložil karelh, 10. Září 2011 - 17:39

    Pane lake díky moc za info. Právě proto, že tazatel neuvedl odkaz jsem ho požádal o upřesnění. karelh

    Vložil DH18-20, 10. Září 2011 - 15:31

    To je právě ten problém. Úředník přesně nevěděl, prý to ještě neřešili, ale matně si vzpomínal, že k tomu mají něco z kraje. Ale je podána off žádost o vyjádření, takže uvidíme.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".