VHODNÝ POSTUP PRO ODPOJENI VLASTNÍKA JEDNOTKY OD PŘÍVODU STUDENÉ VODY?

Vložil Lumia (bez ověření), 8. Červen 2017 - 3:12 ::

Dobrý den,

náš bytový dům je pod správou SVJ, jednotky jsou ve vlastnictví. Prohlášení vlastníka je z r. 2003, kde jsou rozděleny i IS. Máme několik neplatičů, dlouhodobé soudní, exekuční spory. Neplatiči neplatí měsíční zálohy mj. za předepsanou službu studenou vodu s odůvodněním, že mají přeplatky, atd.. Lze neplatičům legálně zaplombovat přívod studené vody do bytu? Uzávěry-kohouty studené vody jsou společné ve spodním suterénu BD pro 3 byty. Řešením by možná byla přeložka, která by asi nebyla levná nebo napojení platíchích jednotek nad a pod neplatičem na jiné stoupačky. Také nevíme jak se legálně dostat do bytů neplatičů. Jeden neplatič byt neužívá.

Děkuji za odpověď.

Lumia

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Čmuchal (bez ověření), 8. Červen 2017 - 14:33

  „…Řešením by možná byla …“

  ne. nebyla. Ale řešením ve Vašem případě je kreditní systém… postaru „mincovní automat“. Neprojde jím více vody než je PŘEDEM zaplacená spotřeba.

  „..Jeden neplatič byt neužívá…“

  a proč se mu tedy chcete dostávat do bytu. Když byt neužívá, tak ani nespotřebovává vo­du.

  „…Uzávěry-kohouty studené vody jsou společné …“

  Pokud jsou uzávěry jednotlivých bytů ve společných prostorech, proč se mu tedy chcete dostávat do bytů údajných neplatičů? Pokud jste to blbě formuloval a uzávěry jednotlivých bytů jsou uvnitř bytů, nezbude Vám než natáhnout nové potrubí s tím, že ze společných prostor připojíte byt přes „mincovní automat“. Nikdo pak nebude moci oprávněně tvrdit, že mu berete základní životní potřebu. Bude jen na něm, zda si přístup k ní zakoupí či si bude vodu nosit v kýblu z okapu. Natažení nového potrubí bude dlouhodobě levnější, než peníze utopené na palmáre

  Vložil legal (bez ověření), 8. Červen 2017 - 23:49

  §208/2 TZ – Stejně bude potrestán, kdo oprávněné osobě v užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru neoprávněně brání.

  Aby SVJ mohlo Vas navod aplikovat muselo by nejdrive pravomocne prokazat opravnenost takoveho reseni.

  Navic jeden automat na vodu stoji cca 18 000Kč/kus coz je casto vice nez kolik udajne dluzi jeden neplatic. Po prosetreni sporu ohledne dluhů mezi SVJ a vlastníky se muze nakonec dovodit ze se zavedenim mincovniho automatu jednalo mj. o vědomé neradne hospodareni statutaru.

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 8. Červen 2017 - 10:27

  § 208 odst. 2 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku.

  Vložil wrqwer (bez ověření), 8. Červen 2017 - 5:51

  Bohužel toto nelze.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 10. Červen 2017 - 12:13

  Běžně lze vlastníku odepřít poskytování služeb pokud dluží na vyúčtování záloh po splatnosti. Samotný dluh na zálohách takto lze postihnout pouze pokud je tento postup uveden ve stanovách nebo má SVJ uzavřenu s vlastníky individální smlouvy na dodávky energií a vody a v nich jsou dodávky podmíněny hrazením záloh v předepsaných termínech. Vše vyřeší jednoduchá věta ve stanovách nebo zmíněné smlouvě.

  Vložil MartinII, 8. Červen 2017 - 7:59

  Na neplatiče podejte žaloby, což jste už učinili. Někdy to smysl bohužel (!!!) nemá, když má neplatič více dluhů než majetku. Neplatič bydlí dokud ho někdo soudně nevystěhuje, a směje se. Nikomu nepřeji bydlet (vlastnit byt) v domě s takovým občanem.

  Jinak zkuste hledat zde na webu nebo jinde na internetu. Např.

  http://www.portalsvj.cz/…dy-neplatici

  http://www.portalsvj.cz/…te-vlastnika

  http://www.portalsvj.cz/…-prodej-bytu

  http://bydleni.idnes.cz/…obnosti.aspx?…

  Soused neplatič se jen veze. Dluhy v domě hradíme my, jeho ručitelé 17. března 2017 1:00 – Bydlím v bytě v osobním vlastnictví, kde někteří sousedé přestali platit například

  Vložil lugdug, 8. Červen 2017 - 9:42

  Nebylo by možné tento problém řešit úpravou stanov?

  Např. pokud vlastník neplatí zálohy na služby, které zajišťuje SVJ, pak SVJ je oprávněno takové služby vlastníkovi neposkytovat. V tomto případě by došlo k odpojení vlastníka od dodávky studené vody. Analogicky např. dodavatel elektřiny automaticky při neplacení odebere elektroměr.

  Vložil studenaH2O (bez ověření), 8. Červen 2017 - 10:08

  Studna voda je specificka sluzba, ne energie. Takze ne nebylo by to legalni i kdyby si takovy clanek shromazdeni schvalilo. SVJ se muze obratit jedine na soud a sve tvrzeni radne prokazat. Pokud vybor pristoupi k jakemukoliv sikanoznimu opatreni zpuspojuci odpojeni dodavky studene vody do jednotky jedna se o nelagalni postup, tresny cin a potencialni skody spachhane majiteli jednotky. Za tyto ciny, skody pak nesou pravni odpovednost statutari.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 10. Červen 2017 - 12:16

  Neexistuje „specifická“ služba kterou lze bez následků bezplatně odebírat. Ovšem SVJ by mělo mít schválená pravidla pro podobné případy, nejlépe ve stanovách nebo individuálních smlouvách. Pokud je nemá tahá za kratší konec provazu.

  Vložil Anonymo (bez ověření), 10. Červen 2017 - 14:38

  hlavně aby jste byl schopen jednoznačně prokázat, že se jedná o bezplatné odebíraní a nakonec jste nebyl škůdcem…:-).

  Vložil lugdug, 8. Červen 2017 - 12:47

  Tzn. ani dodavatel vody (např. VAK) nemůže odpojit neplatiče (např. SVJ nebo fyzickou osobu) od dodávky vody?

  Vložil maras (bez ověření), 9. Červen 2017 - 0:10

  Zminujete zcela odlisny pravni vztah a technickou situaci. Pro toto tema zalozte samostatne vlakno, jiste bude take zajimave.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".