ventily před radiátory

Vložil Petr Dvořák, 12. Leden 2016 - 10:39 ::

Komu patří ventily před radiátory.

SVJ má uvedeno k vybavení bytu v prohlášení vlastníka, že tam patří radiátory a všechny rozvody v bytě " kromě stoupacích rozvodů včetně uzavíracích ventilů". Nyní se nemůžeme shodnout zda ventily u radiátorů (máme pouze horní) jsou považovány také za uzavírací ventily stoupacích rozvodů, protože do nich zásadním způsobem zasahují. Je názor, že pak i vratné potrubí bez ventilu, jehož demontáž způsobí havárii celého systému, je součástí stoupacích rozvodů, a potom tam tedy patří i celý radiátor. Je názor, že se jedná pouze o uzavírací ventily před stoupačkama, protože ventil u radiátoru není uzavírací, ale regulační a je součástí radiátoru nikoli stoupacího vedení. Kdo tedy zaplatí výměnu ventilu? Nevíte o rozhodnutí soudu v takové věci, nebo o zákonné a podzákonné normě, která by to definovala, nebo z které by se to dalo odvodit?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 13. Leden 2016 - 11:06

    Pane Dvořáku,

    máte vadné, nesrozumitelné a neurčité prohlášení vlastníka budovy. To je obvyklý stav. Dá-li se průměrné osobě možnost, aby sepsala nějaký právní dokument, vypadne z toho obvbykle takový nesmysl, že i kdyby se tři hádali, nedoberou se toho, co tím dotyčný chtěl vlastně sdělit. Jsou dvě naprosto rozdílné možnosti jak rozumět vašemu neurčitému prohlášení:

    1. K vybavení bytu patří radiátory a všechny rozvody v bytě (kromě stoupacích rozvodů), včetně uzavíracích ventilů.
    2. K vybavení bytu patří radiátory a všechny rozvody v bytě (kromě stoupacích rozvodů včetně uzavíracích ventilů).

    Vzhledem k naprosté nesrozumitelnosti prohlášení je třeba vyjít z nařízení vlády č. 366/2013 Sb., což uvedl pan Pravoslav, i když toto nařízení není přímo použitelné na vlastnické vztahy podle ZoVB.

    lake

    Vložil Pravoslav (bez ověření), 12. Leden 2016 - 12:52

    Přečtěte si, prosím, 366/2013 Sb. § 6.

    Vložil svjvmt, 12. Leden 2016 - 12:40

    Držte se prohlášení. Je to vaše. Ventily stoupaček máte ve sklepě. Mrkněte i do nařízení vlády § 4. Upravte si prohlášení, stanovy.

    Vložil Jipa1 (bez ověření), 13. Leden 2016 - 9:39

    Lake pise nesmysly, zrejme neni schopen porozumet psanemu textu. Rozvody v byte nejsou spolecne, nybrz nalezi k vybaveni bytu. Pravdu ma Svjmt, stoupacky a uzaviraci ventily k nim (umistene zrejme ve sklepnich prostorach) jsou spolecne, vse ostatni nalezi k bytove jesnotce. Jipa1

    Vložil lake, 13. Leden 2016 - 11:25

    Pane Jipa, děkuji za upozornění na mou nepřesnou formulaci, opravil jsem.
    Nesprávně píšete, že prohlášení je v pořádku. Není v pořádku! To jsem už přece prokázal. Ušlo Vám, že tazatel se neptal na rozvody v bytě. Ptal se na uzavírací ventily. Na to jsem mu odpověděl.
    Mimochodem: termostatický ventil slouží jako uzavírací i regulační prvek.

    lake

    Vložil Jipa1 (bez ověření), 14. Leden 2016 - 16:12

    Lake, jste uplne mimo.

    1. tazatel se neptal na uzaviraci ventily, ale dotaz je napsany docela jasne: „Komu patří ventily před radiátory“
    2. termostaticky ventil plni pouze regulacni funkci a v zadnem pripade nedokaze uplne uzavrit prutok topne vody (je nastaven tak, aby i v uzavrene poloze reguloval teplotu v mistnosti na cca +11 stupnu)-neni tedy uzaviracim ventilem a nalezi k bytove jednotce
    3. jedinym skutecnym uzaviracim ventilem je tedy ventil na stoupacich rozvodech (vetsinou se nachazi ve sklepnich prostorach na kazde stoupacce zvlast)
    4. prohlaseni je v poradku, je z nej mozne jednoznacne urcit, ktere casti jsou ve spolecnem majetku a ktere patri k bytove jednotce
    5. nepoustejte se do technickych zalezitosti, kdyz jim nerozumite

    Jipa1

    Vložil Ctirad (bez ověření), 14. Leden 2016 - 16:19

    „termostaticky ventil … nedokaze uplne uzavrit prutok topne vody“ (Jipa1)

    Ano.

    „termostaticky ventil … nalezi k bytove jednotce“ (Jipa1)

    Zajisté. Tady se diskutuje, kdo je vlastníkem termostatického ventilu. To jste neuvedl.

    Vložil Jipa1 (bez ověření), 15. Leden 2016 - 4:42

    Ctirade, odpoved mate v bode 2) Jestlize termostaticky ventil nalezi k bytove jednotce, je ve vlastnictvi vlastnika bytove jednotky. Jipa1

    Vložil ( (bez ověření), 17. Leden 2016 - 9:32

    „Jestlize termostaticky ventil nalezi k bytove jednotce, je ve vlastnictvi vlastnika bytove jednotky.“

    Kde jste tohle vyčetl?

    Vložil lake, 15. Leden 2016 - 9:04

    Jipa1, opět se mýlíte. O vlastnictví ventilů v domě tazatele nevíte přece nic. Tazatel nenapsal, že by termostatický ventil náležel k bytové jednotce. Tazatel o tom nic neví, protože vadné prohlášení vlastníka to neurčuje jednoznačně ani určitě. Proto zde položil dotaz.

    Mimochodem, termostatický ventil má samozřejmě jak uzavírací funkci, tak regulační funkci. Přečtěte si katalogové listy některých výrobců ventilů, abyste se o tom něco dozvěděl. Viz například: http://docplayer.cz/…tavenim.html. Hned na straně 2 katalogového listu se dočtete, že termostatický ventil Heimeier má tyto funkce: Regulace, Plynulé nastavení, Uzavírání. Jen blb by mohl tvrdit, že termostatický ventil plní pouze regulační funkci.

    Jak už jsem napsal asi třikrát: prohlášení vlastníka je vadné.

    lake

    Vložil Jipa1 (bez ověření), 17. Leden 2016 - 5:23

    Lake, kdyz Vam dochazi argumenty, oznacite oponenta za blba. Asi nema cenu se dohadovat s nekym, jehoz technicke znalosti konci u skoby. Uz ze samotneho nazvu „termostatickeho ventilu“ je patrne, ze pracuje (a tedy uzavira prutok media) v zavislosti na teplote. Vas odkaz na stranky vyrobce je usmevny. Je to stejne, jako byste chtel sirokou verejnost presvedcit o tom, ze Octavia ma skutecne spotrebu 3,7 litru, protoze to uvadi na svem webu :-) Zapominate na to, ze termostaticky ventil ma tzv. protinamrazovou pojistku, ktera v okamziku poklesu teploty pod cca pod –5 C okamzite ventil otevira, aby se zarizeni neposkodilo. Asi nejlepe byste funkci tohoto ventilu pochopil, kdybyste jej osadil misto hlavniho uzaveru plynu, radne dotahnul, odpojil zbytek potrubi a zacal svarovat s vedomim, ze mate prece uzavreno. Je to takova adrenalinova taskarice ve stylu ruske rulety, protoze nevite kdy to prijde. Preji Vam prijemniu zabavu. Je tedy jasne, ze primarni funkci termostatickeho ventilu je REGULACE a nelze jej oznacit za UZAVIRACI ventil. Pokud ma tedy vlastnik bytove jednotky z uvodniho dotazu takovyto ventil u radiatoru, je dle prohlaseni zcela jednoznacne v jeho vlastnictvi. Jipa1

    Vložil JaVa, 17. Leden 2016 - 10:58

    Pane Jípa,všechno co jste zde uvedl je pravda pouze v případě,kdy je „termostatický“ ventil osazen termoregulační hlavicí.Pokud uzavřený a správně nastavený(míněno průtok) „termostatický“ ventil osadíte levnou klasickou hlavicí bez schopnosti automatické reakce na okolní teplotu,tak se vám ventil při poklesu teploty pod +5 stupňů nikdy neotevře a při teplotách pod bod mrazu vám systém zamrzne.Doporučuji si v příloze pročíst hlavně tu pasáž,kde se píše o umístění radiátoru vybaveném „termostatickým“ ventilem přímo pod oknem.JaVa

    http://vytapeni.tzb-info.cz/…aci-vytapeni

    http://ekolist.cz/…icke-ventily

    Vložil lake, 17. Leden 2016 - 9:12

    Pane Jipa, jen blb opakuje stejnou chybu podruhé, i když na to byl upozorněn. Vy opakujete dokonce čtyři chyby.

    Vaše chyba č. 1: I když pro dotaz tazatele je to bezvýznamné, moderní termostatické ventily mají uzavírací funkci. Prokázal jsem to namátkou na katalogovém listu Heimeier, tam je uzavírací funkce ventilu výslovně uvedena. V katalogových listech Giacomini je napsáno, že ventil s plně zašroubovaným plastickým víčkem udrží statický tlak 10 bar – to je 100 metrů vodního sloupce (http://www.giacomini.cz/…cni-sroubeni). Že Vy tomu nerozumíte je Váš problém.

    Vaše chyba č. 2: I když pro dotaz tazatele je to bezvýznamné, pletete si termostatický ventil (neboli tělo ventilu) s hlavicí ventilu. To jsou dvě samostatné věci.

    Vaše chyba č. 3: I když je to pro dotaz tazatele naprosto bezvýznamné, zjevně nevíte, že žádný termostatický ventil na trhu nemá „protinámrazovou“ pojistku. To může být jedině funkce termostatické hlavice, nikoliv funkce samotného ventilu. Do ventilu taková funkce ani zabudována být nemůže. To je pořád ta stejná Vaše chyba: neumíte rozeznat ventil od hlavice, viz č. 2. Už jsem Vás na to přece upozornil.

    Vaše chyba č. 4: Tvrdíte: „Pokud ma tedy vlastnik bytove jednotky z uvodniho dotazu takovyto ventil u radiatoru, je dle prohlaseni zcela jednoznacne v jeho vlastnictvi.“ Píšete nepravdu. Nečtete ani to, co napsal tazatel, nebo tu informaci neudržíte v mozku dostatečně dlouho. Tazatel citoval prohlášení vlastníka a z toho textu plyne, že vlastnictví ventilů (ostatně ani vlastnictví termostatických hlavic) není v prohlášení stanoveno jednoznačně a určitě. Prohlášení je tedy vadné a z toho je třeba vyjít. **Pokud se vlastníci jednotek neshodnou na doplnění prohlášení, uplatní se nařízení vlády č. 366/2013 Sb.: Ventily na společných rozvodech se považují za společné.

    lake

    Vložil Jipa1 (bez ověření), 15. Leden 2016 - 4:59

    Ctirade, jeste pro doplneni. Duvodem, proc jsem v bode 2) popsal funkci termostatickeho ventilu je to, aby bylo jasne, ze neplni funkci uzaviracho ventilu. Dle „Prohlaseni“ patri do spolecneho majetku pouze uzaviraci ventily, a tim padem sem termostaticky ventil nelze zaradit. Termostaticky ventil je technologicky pouhym regulacnim prvkem a tedy zcela jednoznacne v majetku vlastnika bytove jednotky. Jipa1

    Vložil RadekV, 15. Leden 2016 - 6:17

    Nevěřím, že někdo má u radiátoru termostatický ventil. Nic takového jsem v životě neviděl. (Hlavice není ventil).

    Pokud dojde k neodbornému zásahu či výměně ventilu bez správného seřízení, snadno dosáhnete toho, že část domu přestane topit. Je tedy poněkud riskantní tvrdit, že je ve vlastnictví majitele jednotky. Těžko mu vysvětlíte, že je to jeho, ale nesmí na to sahat.

    Vložil lake, 15. Leden 2016 - 9:01

    Pane Radku, jen blb může tvrdit, že nerozezná termostatický ventil u radiátoru. Termostatické ventily se samozřejmě vyrábějí, prodávají a používají: http://docplayer.cz/…tavenim.html
    http://www.sanitaatopeni.cz/…dn-10----3–8-

    Termostatický ventil je speciální ventil, ovládaný zpravidla přímočarým pohybem těsnícího prvku, a určený k nasazení termostatické hlavice. Systémů pro upevnění termostatické hlavice na tělo ventilu je několik druhů, namátkou: 30×1.5, 28×1.5, Giacomini, Danfos RA, RAV, RAVL, RTD.

    lake

    Vložil RadekV, 15. Leden 2016 - 9:29

    Ovšem takový „termostatický“ ventil je normální ventil. Může být ovládán hlavicí s ručním kolečkem, termostatickou hlavicí nebo servopohonem. Nazývat ho termostatickým je obchodnickým matením. Termostatické ventily samozřejmě existují – třeba ve sprchových bateriích nebo v chladicím okruhu automobilů. Ale to u radiátoru je ventil bez termostatické funkce.

    Vložil lake, 15. Leden 2016 - 9:45

    Radku, nevím co je podle Vás „normální ventil“ a „nenormální ventil“. To je nějaké Vaše fantazijní označení. A o sprchových bateriích ani o chlazení automobilů se zde nebavíme. Přečtěte si úvodní dotaz.

    Už jsem přece napsal co je termostatický ventil u radiátoru. Jistě umíte číst, ale asi jste přečtený text za tu půlhodinu zase zapomněl. Takže znovu: Termostatický ventil je ventil uzpůsobený pro připojení termostatické hlavice. V tom se liší od ventilů, které připojení termostatické hlavice na tělo ventilu neumožňují.

    Tazateli ovšem poradit neumíte, jen zde prudíte o nepodstatné drobnosti.

    lake

    Vložil RadekV, 16. Leden 2016 - 9:54

    Upozorňuji na to, že „radiátorový ventil“ má uzavírací funkci (v našem domě je jich několik takto provozováno po léta).

    Radím chovat se k ventilům, jako by byly ve vlastnictví SVJ spolu s rozvody. Ventil stojí dvě stovky, na vyregulování objektu nebude stačit stokrát větší částka.

    A to bez ohledu na právní hnůj.

    Vložil Jipa1 (bez ověření), 17. Leden 2016 - 6:54

    RadekV, naprosto s Vami souhlasim. Ventily u radiatoru by mely byt rozhodne ve spolecnem vlastnictvi. Jednak je dobre vedet, kdy jim konci zivotnost a jejich repasi ci vymenu provadet najednou ve vsech bytovych jednotkach. Nejdulezitejsim argumentem je ale osazeni vsech radiatoru ventily od jednoho vyrobce a jejich individualni nastaveni dle vykonu otopneho telesa. Jedine tak bude cely system pracovat optimalne, bez teplotnich razu, ruznych zvukovych projevu apod. Pokud ventil ponecham v majetku vlastnika jednotky, bude na kazdem radiatoru zarizeni od jineho vyrobce, nastaveni „od oka“ a polovina za hranici zivotnosti. Nedokazu si predstavit jak vyregulovat neco, co sice vzdalene pripomina otopny system, ale ve skutecnosti se chova jako parni lokomotiva. Jipa1

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".