Věcné břemeno - nová smlouva

Vložil rys, 22. Červenec 2010 - 21:15 ::

Máme dům v SVJ. V suterénu má Pražská teplárenská (PT) technologické zařízení předávací stanice (na teplo a TUV).V prohlášení vlastníka, zpracovaném ještě městem při privatizaci bytů je stanice jako věcné břemeno uvedena, samozřejmě bezplatně. Platnost smlouvy z roku 1999 loni (2009)skončila, byla na 10 let. PT dala návrh nové smlouvy s podmínkami, s kterými jako SVJ nesouhlasíme (PT chce natrvalo za jednorázovou odměnu v hodnotě jak řekl znalec ale pro dobu 5 let, my chceme nájemné ročně v hodnotě znalce děleno pěti, a jen na 10 let). Dohoda tedy není, hraje se na nervy a jde logicky o peníze. Není mi však jasné toto. 1.Musí novou smlouvu schválit všichni vlastníci jednotek, pokud ano, tak z čeho to plyne? Věcné břemeno je součástí prohlášení vlastníka, takže by mělo stačit 75 % vlastníků přítomných na shromáždění, ne (§ 11/4 v návaznosti na § 4 ZOVB)? 2. Protože PT se nechává jen prosit místo aby se snažila dohodnout, můžeme požádat stavební úřad o rozhodnutí? Nebo to máme dát k soudu? Děkuji za stanoviska.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil primitif, 21. Leden 2011 - 12:28

    to rys; Můžete sem napsat jak jste to vyřešili? Dostali jsme od PTAS stejný návrh a neradi bychom se vázali na dobu neurčitou. Děkuji. Petr.

    Vložil rys, 25. Leden 2011 - 16:54

    Ano, je to vyřešeno. Nepovolili jsme. Navrhli jsme PTAS svůj návrh smlouvy s hlavními zásadami = uzavřeme pouze na dobu určitou do max. 10 let a cenu dle znaleckého posudku, který byl jako na 5 let. Jinak dáme podnět stavebnímu úřadu případně i soudu, aby to určil, protože mít na to smlouvu je věc PTAS nikoliv naše. Jsou u nás již neoprávněně, ale naopak teplo nám dávat musí. Pak bylo společné sezení se závěrem: smlouva neuzavřena jako smlouva o věcném břemeni (tím to není nutno vkládat do katastru),ale je to "Smlouva o umístění technologického zařízení a přístupu k němu podle Obč.Z a zákona č. 458/2000 Sb. Uzavřeno na 7 let za jednorázovou částku. Částka se dohodla v podstatě na úrovni, kolik by činil tržní nájem PTAS zabraného prostoru výměníkové stanice (tržní nájem našeho suterénu), za 7 let (tedy za zhruba 140 % znaleckého posudku, který vždy kalkuluje s 5 lety. Jasný?)

    Vložil primitif, 2. Únor 2011 - 23:50

    díky za informace

    Vložil Jana1, 25. Červenec 2010 - 4:37

    Vážený ryse! Pražská teplárenská, potažmo znalec má v tomto případě pravdu. Věcné břemeno se uzavírá na dobu neurčitou a jeho hodnota vychází z vyhlášky o oceňování V.B. Tu najdete na webu. Těch 5 let tam figuruje jen jako násobek hodnoty V.B. na rok. Ještě jsem se nesetkala s tím, že by PT platila VB ročně a pořád. Smlouvu o zřízení VB musí podepsat všichni vlastníci, na katastru budou mít všichni zápis o VB. U soudu nic nevyhrajete. Leda, že by jste chtěl bojovat jak Don de La Mancha. Jana1

    Vložil Aha (bez ověření), 25. Leden 2011 - 17:02

    Jaké je číslo vyhlášky o oceňování věcného břemene?

    Aha

    Vložil rys, 26. Leden 2011 - 12:00
    1. Povinnosti PTAS ohledně předmětné věci = § 79 odst. 7 a další zákona 458/2000 Sb. (Energetický zákon);
    2. Znalecký posudek si musí dát udělat PTAS(za své peníze). Jinak znalec postupuje podle ustanovení § 18 zákona č. 151/1997 Sb. (o oceňování majetku);
    3. Konkrétní oceňování viz Vyhláška č. 3/2008 Sb. (oceňovací vyhláška) v posledním zatím znění podle 364/2010 Sb.
    4. Nicméně, znaleckým posudkem se řídit nemusíte, to je pro Vás jen orientační cena pro max. 5 let, mějte pozici v návaznosti na tržní nájemné předmětného prostoru a počet let, na který smlouvu uzavíráte, což je nepochybně z Vašeho hlediska požadavek oprávněný.
    Vložil rys, 17. Srpen 2010 - 16:35

    Vážená Jano 1. Rád bych věděl, podle jakého právního předpisu by se mělo věcné břemeno uzavírat na dobu neurčitou.Váš názor považuji za zcela nepodložený – nejste náhodou z Pražské teplárenské?

    Vložil Jana1, 18. Srpen 2010 - 4:54

    Od tepláren nejsem. Jen jsem tuto anabázi s VB vyjednávala pro náš dům. Jestli nevěříte, já vám názor nevnucuji. Osobní zkušenost je vždy škola života. Tak si to vyzkoušejte a pak kritizujte chyby jiných. Zdravím. Jana1

    Vložil lake, 18. Srpen 2010 - 5:30

    Paní Jano1,

    píšete "Osobní zkušenost je vždy škola života."

    Ve Vašem případě jste se zřejmě nechala vodit za nos protřelým právníkem Pražské teplárenské společnosti. Nezdá se však, že byste z toho pro sebe vyvodila nějakou použitelnou zkušenost: je to vidět z toho, že nesmysly, kterými vás PT nakrmila, zde předáváte dále jako "rady zkušeného praktika".

    lake

    Vložil Jana1, 18. Srpen 2010 - 10:14

    Nechci se hádat, lake. Vaše poznámky, narozdíl ode mě, jeví znaky nezkušeného teoretika. Nebo jste se už střetnul s molochem PT? Já ano, a nevyšla jsem jako poražená. Návrh smlouvy o náhradě za VB byl ve finále navýšen o cca 45000,–Kč. A zbytečně se do mě nenavážejte. Předávám jen své praktické zkušenosti. Ovšem v teorii práva máte samozřejmě navrch. Hlavně, aby vám to v praxi vycházelo. To vám ze srdce přeju. To samé samozřejmě přeju i rysovi. Jana1

    Vložil lake, 17. Srpen 2010 - 20:42

    (1) Není pravdou, že V.B. lze smlouvou zřídit pouze na dobu neurčitou. Žádný obecně platný právní předpis takovou podmínku nestanoví. Totéž zde dříve napsala paní anaj.
    (2) Není pravdou, že hodnota V.B. vychází z "vyhlášky o oceňování věcných břemen". Je zřejmě míněn zákon č.151/1997 Sb. (zákon o oceňování majetku), který však stanoví postupy pro oceňování zejména pro účely daňové. Není dán žádný zákonný důvod postupovat podle tohoto zákona při určování úplaty za zřízení V.B.
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    Pane ryse,

    Nyní k Vašim otázkám z úvodního příspěvku.
    Musí novou smlouvu schválit všichni vlastníci jednotek?
    Ano. Plyne to z Listiny základních práv a svobod. Vlastníkovi nelze upřít právo rozhodovat o důležitých změnách věci, což jsou takové, které zasahují do samé podstaty vlastnictví (vedle zřízení V.B. sem patří zcizení prodejem, darováním, dále zastavení či zničení věci). Katastrální úřad bude vyžadovat písemný souhlas všech spoluvlastníků, kterých se změna týká.

    Můžeme požádat stavební úřad o rozhodnutí? Nebo to máme dát k soudu?
    Pokud se nedohodnete, rozhodne na návrh budoucího oprávněného soud. Vy jako budoucí povinná strana se na soud obrátit nemůžete (např. s požadavkem, aby soud zřídil V.B. ve prospěch Pražské teplárenské). Na soud se můžete obrátit jedině s návrhem na vyklizení neoprávněně zabrané místnosti, kterou PT užívá nyní již bez právního důvodu.

    lake

    Vložil rys, 3. Říjen 2010 - 19:32

    Jasný je, že smlouvu o věcném břemeni musí podepsat všechni vlastníci. Máme 148 jednotek se 179 vlastníky (jeden byt třeba má 3 vlastníky, každý třetinu) a protože mnohdy jsou vlastníkem manželé (=SJM), je dohromady 253 lidí. Takže tu smlouvu musí schválit (podepsat) 179 lidí nebo 253 (§ 145 OZ věta druhá)? Bude pro vklad do katastru stačit 179 podpisů (za SJM jen podpis jednoho z manželů)nebo musí být 253? Stejně tak si nejsem jist kolik bude třeba podpisů, bude-li se schvalovat nové prohlášení vlastníka, které se připravuje a dojde v něm ke změně podílu na společných částech domu, protože si jeden vlastník dal jednotku přeměřit a skutečně tehdy firma před privatizací, co to pro město měřila, udělala chybu.

    Vložil lake, 3. Říjen 2010 - 20:05

    Pane rys, spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas). Viz § 11 odst. 3 ZoVB. Vaše fantazie nejsou ničím podloženy.

    lake

    Vložil rys, 3. Říjen 2010 - 20:27

    To, že spoluvlastníci jednotky mají každý jeden hlas vím taky a proto např. u věcí podle § 11/5 hlasujeme podle počtu vlastníků jednotek = ze 179 vlastníků. To, co však uvádím jako 253 je počet podpisů, který prý bude vyžadovat katastr při vkládání smlouvy do něj. Bylo mi to zdůvodněno při řešení nového prohlášení vlastníka (jak jsem psal)i tím, že smlouvu o privatizaci mezi městem a mnou jsme museli podepsat taky já i manželka. A to co jde do katastru je prý vždy podle věty druhé § 145 odst. 2 OZ. Hlasování je jasné = ze 179 vlastníků jednotek, nejasný je však počet podpisů v návaznosti na vlastníka, kterým jsou manželé v postavení SJM. Nemám ve zvyku zveřejňovat nepodložené fantazie.

    Vložil rys, 18. Srpen 2010 - 10:13

    Lake díky. Souhlas všech je opravdu asi potřeba, je to prostě tak, jako třeba u změny stavby podle ZOVB. Pokud se týče PT a obsahu smlouvy s ní, rozumím a plně se s Vaším názorem ztotožňuji. Buď to bude po našem, nebo urychleně podají návrh na zřízení V.B. stavebnímu úřadu. Pokud stav.úřad rozhodne výrazně v náš neprospěch budu to řešit ve správním řízení včetně krajského a případně NSS. Pokud nebudou urychleně konat (nepodepíší náš návrh nebo nedají žádost stav.úřadu) dám je k soudu s návrhem na vyklizení (a jsem zvědav jak to vyklidí, když jsou zároveň povinní dodávku zajistit).

    Vložil Jana1, 18. Srpen 2010 - 11:43

    Možná, že vám pomůže následující odkaz. is.muni.cz/th/65647­/pravf_m/dp29–3.doc Jana1

    Vložil anaj (bez ověření), 23. Červenec 2010 - 6:38

    Vycházejte z toho, že SVJ nevlastní dům, je pouze jeho správcem, dům je v podílovém spoluvlastnictví majitelů bytových jednotek. Takže musí být souhlas všech s pořízením věcného břemene.

    Je pravda, že pokud se nedohodnete, tak se PT obrátí na příslušný stavební úřad, nic jiného jím nezbývá , musí zahájit řízení o nuceném omezení vlatnického práva. Věcné břemeno bude zřízeno rozhodnutím úřadu, ale i v tak budou mít vlastníci nárok na kompenzaci omezení svého práva. Pochybuji o tom, že by Stavební úřad omezil Vaše vlastnická práva natrvalo.

    Osobně znám jedno SVJ, které mělo jednu garáž vedle domu, na hlavní třídě , lázeňského města, našel se podnikatel, který měl v úmyslu z garáže vybudovat obchod ,nejenže jím zhodnotil majetek, ale první smlouva byla na 10 let za 800 tis. Kč. Tato smlouva vypršela, ceny šly nahoru, takže nájem na dlaších 10 roků je ještě vyšší.

    Dohodli se ne na vyplacení těchto peněz jednotlivým vlastníkům, ale z dalších společných suterénních prostor vybudovali, kadeřnictví toto pronajali a v dalších prostorách je v pronájmu lékař. Takže mají zajištěný měsíční příjem, který je odváděn na správu domu a sami na správu domu, do tzv.FO, nedávají nic.

    Samozřejmě, že dohoda je lepší, ale je to oboustranný akt, musíte vědět, na čem více vyděláte.

    Píšete, že mají ve Vašem domě technologické zařízení předávací stanice (na teplo a TUV), takže zásobují i Váš dům ?, pokud ano tak když chtějí tuto stanici mít v domě natrvalo, tak natrvalo ať zdarma zásobují Váš dům teplem a teplou užitkovou vodou a trvale se starají o rozvody vody i rozvody tepla v celém domě.

    Možná je to blbost, ale proč to neskusit.

    Vložil rys, 24. Červenec 2010 - 20:22

    Anaj díky, nicméně stále si nejsem jist zda nestačí jen 3/4 přítomných v návaznosti na § 11 odst. 4 ZoVB. Zkus však odpovědět svým názorem na položené mnou konkrétní otázky.

    Vložil anaj (bez ověření), 25. Červenec 2010 - 13:00

    Věcná břemena vznikají na základě smlouvy, která se vkládá do katastru nemovitostí.

    Píšete , že „Platnost smlouvy z roku 1999 loni (2009)skončila, byla na 10 let “.

    Věcné břemeno zaniklo uplynutím doby.

    Neznám Vaše prohlášení vlastníka, ale pokud jste byli podle prohlášení povinni strpět ve společných , nebytových prostorách domu – suterénu technologické zařízení předávací stanice (na teplo a TUV), na základě věcného břemena, které vzniklo na základě smlouvy na dobu určitou a doba určitá uplynula, tak nejste žádným věcným břemenem vázáni a můžete klidně toto věcné břemeno v KN zrušit. Veškeré údaje o věcném břemenu bezpečně zjistíte na katastrálním úřadu.

    Něco jiného by bylo, kdybyste měli věcné břemeno na dobu neurčitou, toto lze zrušit pouze na základě dohody uzavřené s osobou oprávněnou z věcného břemena – viz.: http://business.center.cz/…k/cast2.aspx – Práva k cizím věcem § 151a až § 151m

    Myslím si, že Vás nikdo nemůže nutit k uzavření nové smlouvy – věcné břemeno na dobu neurčitou, která by Vás omezovala ve svých právech a nebyla by pro vás ani lukrativní. Navíc, pokud zjistíte, že věcné břemeno zaniklo, tak bych to řešila nájemní smlouvou nebytových prostor a ne žádným dalším věcným břemenem.

    Nemyslím si, že by kvůli jedné firmě, která nejen že Vás omezuje, tím, že nemůžete s prostorami nakládat, jak Vy byste chtěli, navíc pokud slouží nejen pro Váš dům, takže vlastně má díky Vám i určitý zisk, Vám někdo v podstatě tyto prostory vyvlastnil.

    Prostudujte si nejdříve základní dokumenty. Nenechte se zastrašovat a vydírat.

    Vložil Petr, 18. Srpen 2010 - 13:53

    Ještě je také otázka, zda je břemeno zapsáno v katastru. My máme ve smlouvě o privatizaci od obce také břemeno, ale nezapsané v katastru. Takže nechť si tazatelka ověří, zda břemeno zapsané v katastru je.

    Vložil Anonymousss X (bez ověření), 23. Červenec 2010 - 5:38

    Dobrý den. Věcné břemeno musí podepsat všichni vlastníci SVJ.

    Míša

    Vložil rys, 24. Červenec 2010 - 20:26

    Opravdu? A ozve se taky Lake, kterého tady uznávám?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".