Věcné břemeno

Vložil Anonymous, 16. Červen 2010 - 10:24 ::

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jsem vlastníkem bytu a na bytě mám věcné břemeno v podobě tchýně, byt je o velikosti 2+1, jestli já, jako vlastník se tam mohu nastěhovat, pokud jsem se se svou manželkou v březnu tohto roku rozvedl a nemám nyní kam jít? Děkuji M.N.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil libor65 (bez ověření), 14. Červen 2012 - 19:46

    Dobrý den,

    mohu požádat někoho právně znalejšího o radu?

    Jde o to, že sousedka je majitelkou bytu, kde má zároveň svoji matku jako věcné břemeno (matka jí byt darovala s touto podmínkou) jenže majitelka bydlí v jiném kraji a tím pádem nemá většinou možnost se účastnit shromáždění atd.

    Může majitelka věcné břemeno zplnomocnit k hlasování resp. může věcné břemeno podepisovat za majitele? Má jeho podpis nějakou právní váhu?

    Vložil lake, 14. Červen 2012 - 20:05

    Matka vaší sousedky NENÍ věcné břemeno. Je to živá lidská bytost.

    Vlastník jednotky může zmocnit jinou osobu k zastupování na shromážděních SVJ, včetně účasti na hlasování a k účasti v rozpravách a diskusích v průběhu shromáždění. Rozsah zmocnění určuje zmocnitel.

    Podpis zmocněnce na listině má stejnou právní váhu jakou by měl podspis zmocnitele. Samo sebou pouze v případě, že podepisování je součástí uděleného zmocnění.

    lake

    Vložil karel h (bez ověření), 16. Červen 2010 - 19:56

    Věcné břemeno omezuje vlastníka věci ve prospěch někoho jiného tak, že je povinnen něco trpět, něčeho se zdržet nebo něco konat. Práva odpovídajícím věcným břeměnům … nebo patří určité osobě. Je věcné břemeno vloženo do katastru? jedině tak může věcné břemeno vzniknout. Takže pokud nemáte kam jít budete sdílet byt s tchyní.

    Vložil lake, 17. Červen 2010 - 5:13

    Karel h. napsal: "... pokud nemáte kam jít budete sdílet byt s tchyní."

    Karel h. patří zřejmě k těm, kdo se snaží radit, ovšem bez znalosti problematiky. Už jsem uvedl, že po zřízení věcného břemene k bytu nemá jeho vlastník právo tento byt užívat; oprávněný z věcného břemene se může vůči vlastníkovi domáhat vyklizení bytu i soudně. K tomu cituji z rozsudku Nejvyššího soudu:

    "Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí (čl. 12 odst. 1 Listiny základních práv a svobod). (...) Protože zákon přímo nestanoví, zda právo odpovídající věcnému břemenu užívání bytu vylučuje z užívání bytu jeho vlastníka, je tuto otázku třeba řešit výkladem. Je-li věcné břemeno k bytu zřízeno za účelem bydlení, stává se z bytu obydlí oprávněného, které je chráněno Listinou práv a svobod. (...) Svědčí-li tedy oprávněnému z věcného břemene právo užívání celého bytu a ve smlouvě o zřízení věcného břemene není uvedeno něco jiného, nemá vlastník bytu nadále právo byt užívat.
    [Rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 22 Cdo 1726/2007, ze dne 14. 8. 2008 (JUDr. Jiří Spáčil)]

    lake

    Vložil karel h (bez ověření), 17. Červen 2010 - 8:40

    o rozsudku jsem nevěděl, tímto se omlouvám a už budu mlčet

    Vložil lake, 16. Červen 2010 - 10:42

    Asi chcete říci, že k bytu je zřízeno věcné břemeno užívání ve prospěch Vaší tchýně. Užívání nemovitosti z titulu věcného břemene je zcela obdobné užívání právem nájmu. Uživatel nemá žádná jiná práva nežli ta, která by svědčila nájemci. (Například nesmí do bytu bez Vašeho svolení vzít podnájemce, nesmí bez svolení provádět stavební úpravy atd.)

    Z toho pro Vás plyne, že nemáte právo se do bytu nastěhovat bez souhlasu osoby která byt užívá. Šlo by o porušení domovní svobody uživatele.

    lake

    Vložil Petr, 16. Červen 2010 - 17:38

    Proč by nemohl vlastník pobývat ve svém bytě, kde má věcné břemeno tchýni ? Pokud chcete přesnější odpověď od právních laiků (ledaže by pan Lake byl právník v této oblasti), alespoň citujte znění věcného břemeno.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".