Ustanovení orgánů Společenství v situaci, když původní vlastník nesvolá první shromáždění vlastníků

Vložil MH, 19. Duben 2010 - 15:18 ::

Dobrý den, mám několik dotazů na nepříliš přehlednou situaci, kdy původní vlastník nesvolal první shromáždění ve lhůtě 60 dnů od vzniku Společenství a my se snažíme o nápravu. Pokoušel jsem se číst odpovídající zákon, ale vzniká z toho více otázek, než odpovědí.

1/ výbor

Rozumím, že v této situaci pak funkci výboru plní vlastníci jednotek, kteří byli vlastníky ke dni vzniku Společenství. Znamená to ale, že jsou členy výboru první tři majitelé? nebo všichni, kteří se stanou majiteli do dne vzniku společenství? Je pak rohodující datum podpisu kupní smlouvy, datum podání návrhu na vklad do katastru nebo datum zápisu do katastru?

Jak je to v případě společného jmění manželů – jsou členy, resp. plní funkci člena výboru oba? To by se ale vylučovalo s ustanovením, že blízcí příbuzní nemohou být členy orgánů společenství…

Jak je to v případě dvou majitelů jedné bytové jednotky (oba zapsaní v katastru, každý se svým podílem na společných částech domu)? Jsou v tomto případě členy oba?

A konečně jak je to v případě s.r.o. – bude členem jednatel? nebo může někoho pověřit? Toto by se mi zase zdálo v rozporu s osobním charakterem členství v orgánech?

2/ svolání schůze výboru

Další dotaz se váže na to, jak potom takový výbor má jednat: Musí se svolat ke schůzi, na níž projedná svolání shromáždění vlastníků? Pokud ano, jsou k takovému svolání nějaké lhůty a je stanoveno, jakým způsobem má být schůze svolána (doporučený dopis, nebo stačí třeba mail?)? Nestačilo by, aby shromáždění vlastníků svolal nadpoloviční počet členů výboru a ani se nesnažil zvát člena u něhož se očekává problém s převzetím pozvánky?

3/ první shromáždění vlastníků Konečně dejme tomu, že víme, kdo mohl svolat první shromáždění vlatníků a svolal je; musí členové, kteří „plní funkci výboru“ ze zákona odstoupit / být odvoláni, aby mohl být poprvé zvolen řádný výbor nebo stačí jen to, že bude zvolen výbor a ten automaticky nahradí ty, kteří „plní funkci členů výboru“ ze zákona?

Předem děkuji za reakce!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 19. Duben 2010 - 19:35

    Na první část otázek odpovídá ZoVB: § 9 odst. 9 a § 9 odst. 3. Čtěte co je tam uvedeno.

    Členem výboru je vlastník jednotky. Vlastník jednotky ve smyslu ZoVB je vždy jen jeden a má jediný nedělitelný hlas. K tomu si přečtěte FAQ "Hlasování na shromáždění SVJ". Uvádí se tam postup pro případ jednotky ve spoluvlastnictví více osob a jednotky ve společném jmění manželů. Je-li vlastníkem jednotky právnická osoba, jedná prostřednictvím konkrétní osoby (buď osoba/osoby zapsané v obchodním rejstříku, nebo osoba která se prokáže plnou mocí).

    Na otázky pod č. 2 vám dají odpověď vzorové stanovy. Těmi se SVJ řídí do přijetí vlastních sdtanov.

    K otázce č. 3:
    Odpověď dává § 9 odst. 9 ZoVB: vlastníci jednotek plní funkci orgánů společenství pouze pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny.

    lake

    Vložil MH, 22. Duben 2010 - 8:58

    Děkuji za reakce, ale stejně mi některé věci nejsou jasné, hlavně tedy věci pod 1/ a 2/. To co řeší ZoVB se vesměs týká svolávání a hlasování shromáždění vlastníků – tam mohu být zastoupen na základě plné moci. Ale svolávání výboru, resp. těch, kdo plní funkci výboru se tam nijak nestanovuje, stejně tak hlasování. A přitom ZoVB říká, že členství ve výboru je osobnícho charakteru a nelze být zastoupen. Dá se z něčeho dovodit, že při neexistenci výboru se v přiměřené formě aplikují pravidla pro shromáždění? Jde nám hlavně o to, jak se sejít ti, kteří „plní funkci výboru“ a sezvat první shromáždění tak, aby to nemohlo být napdnutelné zpětně. MH

    Vložil lake, 22. Duben 2010 - 11:38

    Pane MH,

    Lámete si hlavu zbytečně. Nechť shromáždění prostě svolají ti vlastníci, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů.
    Rovněž je zbytečné uvažovat o tom, zda členství ve výboru je "osobního charakteru": výbor neexistuje, zákon o vlastnictví bytů nic takového nestanoví, a i kdybyste postupoval analogicky podle ObchZ, nevím, co z toho chcete vyvozovat pro vlastníky, plnící funkci orgánů společenství podle § 9 odst. 9 ZoVB: jejich jediným rozumným úkolem je svolat shromáždění písemnou pozvánkou, která se doručí všem členům společenství, a současně vyvěsí v domě na domovní vývěsce společenství (viz vzorové stanovy). K tomu zajistit místnost a notáře.

    lake

    Vložil Petr, 22. Duben 2010 - 9:40

    Pokud jsem porozuměl dotazům, tak nejdříve svolat volební shromáždění, když ho nesvolal původní vlastník. To udělá „přípravný výbor“ z řad aktivních členů. Osloví k účasti pozvánkou ty, co jsou uvedeni v katastru. Asi nejstarší člen (jako v Senátu kdysi pokud si pamatuji) vede schůzi nebo ji aspoň zahájí a zvolí se předseda schůze. Projednat důležité body (správa, kde účet, výše záloh a na účet SVJ ne správy, pravidla odečtu vody, stanovy), zvolit statutáry (ti si zvolí předsedu), či pověřence. Statutár zařídí IČO, zápis do obchodního rejstříku (zápis voleb, presence, plné moce, zápis schůze výboru). Potom s výpisem obchodního rejstříku uzavřít smlouvy v bance, služby (vodárny, odpadky, osvětlení domu), správa.

    Spoluvlastníci každý za sebe (možno zplnomocnit jednoho), SJM má hlas dohromady.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".