Úspory po zateplení.

Vložil Anonymous, 3. Květen 2011 - 13:06 ::

Před zateplením domu byly náměry 112000 dílů v nákladech 365000 kč a spotřebě 627GJ. Po zateplení domu byly náměry poloviční 65000 dílů v nákladech 496000 kč a spotřebě 824GJ. Jeden díl po zateplení zdražil z 1,90 kč na 4,57 kč. Tak bohužel se úspory pro odběratele nekonají.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil FrantaF, 13. Březen 2012 - 14:44

    Považuji za matoucí, srovnávat cenu dílku, nesprávné je také hovořit o ceně GJ, ale nebudu to rozvádět. Jednoznačný údaj o spotřebě je počet GJ. Srovnání počtu dílků nám poskytne pouze orientační porovnání spotřeby, ale dostatečně vyjadřuje zřejmý rozpor ve výsledných hodnotách spotřeby tepla. Pokud počet dílků za stejných podmínek klesl na polovinu, je nárůst počtu GJ zřetelně neodpovídající. Menší rozdíl by mohl být způsoben tím, že jste zapomněli odečíst GJ spotřebované na ohřev TUV. V našem SVJ dělala (před zateplením) spotřeba na ohřev TUV asi 40% spotřeby na topení. Ale ani v takovém případě by hodnoty neodpovídaly přirozené změně po zateplení budovy.

    U nás jsme také po zateplení budovy. Mohu proto posloužit našimi údaji. Spotřeba GJ na vytápění klesla proti minulému roku o 35%, počet dílků klesl o 33%. Žádali jsme o úpravu teplotní křivky (ale vámi uvedené rozdíly by i bez úpravy nemohly vzniknout). Nulové náměry nemáme, nadměrně vysoké pouze asi u tří bytů z 96.

    Doplňuji upřesnění k původnímu textu.

    Uvědomil jsem si, že jsem pro případné zájemce o téma úspor ze zateplení podal neúplnou informaci, která může svádět k závěru, že se zateplení příliš nevyplácí. Uvedl jsem úspory posledního třetího kroku zateplení. Prvním krokem bylo zavedení regulačních ventilů a poměrové měření spotřeby tepla. Při srovnání se „sousedním“ stejným blokem klesla spotřeba GJ o 27%. Poté jsme vyměnili okna. Jejich stav byl takový, že jejich výměnu nebylo třeba zdůvodňovat úsporami a nezjišťovali jsme je. Teoreticky klesly úniky přes okna asi o 40%, ale vzhledem k poměru plochy oken k ostatním plochám se měly prakticky pohybovat nad 20%. Poslední krok (který jsem jediný uvedl), měl podle výpočtu snížit úniky přes vnější stěny asi o 60%. Po zohlednění úniků větráním se dal předpokládat pokles o 30 až 40%. Skutečný pokles spotřeby GJ proti předchozím dvěma rokům činil 35% a 40%. Víme, že by bylo vhodnější tato opatření soustředit, ale stav zanedbaného domu nedovoloval řádné plánování. Nutné a velké opravy měly vyšší prioritu, protože by jejich odklad znepříjemňoval bydlení všem obyvatelům domu. FrantaF

    Vložil Jiří Ráž (bez ověření), 6. Březen 2012 - 12:53

    Dobrý den,

    technické odborné odpovědi na otázky vytápění v panelových domech, zaměřené na úspory tepla a odstranění poruchových stavů, najdete též v nově založeném vláknu diskusního fóra http://forum.tzb-info.cz/…u-a-vytapeni .

    Vložil lake, 3. Květen 2011 - 14:05

    Anonymous napsal: „Tak bohužel se úspory pro odběratele nekonají.“

    Pane, podepisujte se laskavě. Anonymousů je zde plný pytel a v diskusích vás nelze navzájem rozeznat.

    Předpokládám, že k takovému skoku v ceně za 1 GJ tepla mohlo dojít pouze tak, že máte sjednanou dvousložkovou cenu tepla a tím je dáno optimální množství tepla k odběru. Při nesplnění (neodebrání sjednaného tepla) vychází výsledná cena tepla velmi nevýhodně. Cenu a množství tepla pro příští období se sjednává s dodavatelem v předstihu. Výbor by to měl znát.

    Chyba je tedy zřejmě pouze na straně SVJ.

    lake

    Vložil FrantaF, 7. Březen 2012 - 9:38

    Pane Lake, k žádnému skoku ceny tepla nedošlo. Podle hrubě zaokrouhlených údajů tazatele se cena tepla zvýšila pouze o 3,4%, což nemusí překvapovat. Problémem je nárůst spotřeby v GJ. FrantaF

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 2. Březen 2012 - 5:49

    …Cenu a množství tepla pro příští období se sjednává s dodavatelem v předstihu…

    • „nesjednává“ ale většinou se jen trpně akceptuje nový „dobrovolný“ stav '-)

    Neználek

    Vložil Pavel, 2. Březen 2012 - 7:21

    Pane Neználku,

    u nás sjednáváme.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 7. Březen 2012 - 10:34

    Pane Pavle,

    máte pravdu. My také „sjednáváme“. Stejně tak cenu vody „sjednáváme“. Náš pojem „sjednáváme“ znamená, že dodavatel stanoví co stanoví a my jdeme a „sjednáme“ že tuto monopolní dodávku (teplo,voda) v nabízené výši chceme nebo nechceme (vlastní separátní zdroj nemáme).
    A je to tedy tak že chceme :))) – čemuž ale následně říkáme „trpně akceptovat“

    Proto aby bylo jasné co Vy míníte slovem „sjednávat“… můžete uvést?:
    Kolik máte Vy možností RŮZNÝCH dodavatelů tepla resp.kolik RŮZNÝCH
    cen si tedy můžete vybrat Vy v Praze ve své lokalitě ?

    děkuji Neználek

    Vložil lake, 7. Březen 2012 - 20:51

    Pane Neználku,
    je zřejmé, že nevíte že odběratel sjednává s dodavatelem dodávku tepla pro následující období. Jde o jednání ohledně předpokládaného objemu dodávky, přičemž ke změně je třeba kontaktovat dodavatele do 30. září předcházejícího roku. Už jsem to zde dříve napsal zcela srozumitelně.

    Totéž se dočtete zde: http://www.portalsvj.cz/…iho-vytapeni#…

    Při neodebrání nebo naopak přečerpání sjednaného množství tepla se celková cena za 1 GJ pro konečného spotřebitele může vyšplhat i na více než dvojnásobek, pokud si to výbor není schopen pohlídat.

    Neměl byste se zabývat možnostmi pana Pavla, nýbrž spíše možnostmi Vašeho SVJ ve Vaší lokalitě. Bližší informace Vám jistě sdělí členové vašeho výboru.

    lake

    Vložil J.K. (bez ověření), 7. Březen 2012 - 21:08

    Pane Lake mohl by jste nás ostatní seznámit jak takový ideální výbor hlídá sjednanou spotřebu tepla ? Napsal jste, že při neodebrání nebo naopak přečerpání sjednaného množství tepla se celková cena za 1 GJ pro konečného spotřebitele může vyšplhat i na více než dvojnásobek. S jakou přesností jste to myslel. Děkuji za vaše odpovědi.

    Vložil pavel777 (bez ověření), 3. Květen 2011 - 14:02

    To je divný, že máte po zateplení spotřebu o třetinu vyšší. My jsme na kapalinových měřidlech přes zimu udělali celkem 4 dílky, v předchozích letech jich bylo minimálně 20. V domovní kotelně klesla spotřeba plynu takovým způsobem, že nám dodavatel dokonce vyměnil plynoměr, neboť měl podezření, že se nám zasekává. Navíc máme v rohovém bytě lepší tepelnou pohodu. Takže jsem na příští vyučtování opravdu zvědavý, nikdy jsme se nevešli ani do těch 40% nad průměr, tentokrát se to snad konečně změní.. :-)

    Vložil Kotelník (bez ověření), 3. Květen 2011 - 13:15

    Obecně na spotřebu v GJ má vliv počasí (denostupně). Po zateplení by se měla vyregulovat otopná soustava a snížit příkon z kotelny.

    Vložil Loret (bez ověření), 3. Květen 2011 - 14:17

    Tak to bylo vyůčtování loni.Letos je to přibližně stejné.Nechce se mi věřit,že firma,která vytápění provozuje by nevěděla,že musí vyregulovat otopnou soustavu a snížit příkon z kotelny u nás asi výmě- níku,který je vzdálen zhruba 100m.

    Vložil Kotelník (bez ověření), 3. Květen 2011 - 15:07

    Firma, která vytápění provozuje, nemá povinnost něco vyregulovat. To musí výbor objednat a patrně ne od fimy s výměníkem. Dodavatel tepla by byl blázen aby snížil příkon, tím přichází o tržby. Ve smouvě s dodavatelem tepla je ustanovení, kdy na žádost odběratele je možno snížit příkon.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".