Usnesení civilního kolegia Nejvyššího soudu ČR k novému občanskému zákoníku

Vložil Pavel, 14. Duben 2014 - 23:25 ::

K označování „starého“ a „nového“ občanského zákoníku

Dne 12. 2. 2014 se občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu České republiky z podnětu předsedy kolegia zabývalo problematikou používání zkratek pro „starý“ a „nový“ občanský zákoník. Předseda kolegia nejprve zahájil diskusi ohledně používání zkratek starého (z r. 1964) a nového civilního kodexu (z r. 2012). Dotazem na pracoviště Vrchních a Krajských soudů byl zjištěn jejich většinový názor, podle kterého by se hodilo pro nový občanský zákoník využít zkratku „o. z.“ nebo „OZ“ a pro občanský zákoník z roku 1964 zkratku „obč. zák.“. U některých se vžila i obliba zkratky „NOZ“ a u starého občanského zákoníku připojit počátek platnosti. Většina se však podrobí názoru Nejvyššího soudu. Respektovali by řešení, podle kterého by se používala zkratka „obč. zák.“ pro starý občanský zákoník a „o. z.“ pro nový. Odstranilo by to potíže v databázích apod. K tomuto řešení se přiklání minimálně 6 pracovišť i oddělení evidence judikatury Nejvyššího soudu.

Po diskusi civilní kolegium přijalo následující usnesení:

Pro občanský zákoník č. 40/1964 Sb. bude používána zkratka „obč. zák.“, pro občanský zákoník č. 89/2012 Sb. bude používána zkratka „o. z.“

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Kolega (bez ověření), 15. Duben 2014 - 17:47

  Sdílí názor kolegů z civilního kolegia rovněž kolegové z obchodního kolegia?

  Vložil bagr (bez ověření), 15. Duben 2014 - 15:24

  .. navrhuji vytvoření speciální parlamentní komise pro zkratky …

  Vložil Hlava (bez ověření), 15. Duben 2014 - 14:58

  To jsou hlavy! Zaslouží si přidat, 150.000 Kč/měsíčně je za takovouto práci čistá urážka.

  Vložil člen svj (bez ověření), 15. Duben 2014 - 0:51

  Děkujeme kolegiu za tak významné rozhodnutí. Hovadiny, které jsou v NOZ, pardon o.z. a otravují nám život ve společenstvích kolegium neřeší. Ovšem zásadní věci, tak ty řešit umí. Je potřeba, aby si navýšili odměny. Ještě jednou vrchnosti děkujeme. Vděční poddaní.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".